Co czeka biznes w perspektywie lat 2022/2023 – najważniejsze trendy w opinii ekspertów Comarch
Ceny energii, wojna na Ukrainie, inflacja, zmiany klimatu, które coraz mocniej zaczynają doskwierać planecie to główne wyzwania, dotąd niespotykane, z jakimi muszą się mierzyć w ostatnim czasie nie tylko polscy przedsiębiorcy.
Co czeka firmy, najważniejsze trendy biznesowe przedstawiają eksperci Comarch w raporcie "Szanse i wyzwania dla polskich przedsiębiorstw. Perspektywa 2022/2023". Warto do niego zajrzeć, choćby po to, aby przekonać się, że z pomocą nowych technologii łatwiej stawić czoła wyzwaniom.
Transformacja cyfrowa w firmie to trend, który w najbliższej przyszłości zdominuje biznes. Digitalizacja obejmie nie tylko takie obszary jak magazyn, sprzedaż, księgowość, ale także biuro. Transformacja dokumentów papierowych na cyfrowe pozwoli nie tylko na szybszy ich obieg, ale także ułatwi pracę zdalną, która w dobie pandemii stała się niezwykle popularna.
Nie byłoby jednak cyfryzacji bez nowych technologii. W tym zakresie największą rolę odgrywa Internet of Things, technologia, która pozwala komunikować się dowolnym urządzeniom między sobą. Dzięki wymianie informacji pomiędzy różnego rodzaju maszynami i komputerami można monitorować i automatyzować pracę w wielu obszarach. Pomocne w tym zakresie będą także takie technologie jak sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe. Za ich sprawą będzie można zarówno podnieść jakość procesów produkcyjnych, sprzedażowych i logistycznych, jak i przewidzieć i uniknąć awarii (Predictive maintenance 4.0).
W celu zachowania ciągłości produkcji konieczne stanie się zacieśnienie współpracy na płaszczyźnie informatycznej. Nie chodzi tylko o automatyzację wymiany dokumentów, ale także o monitorowanie produkcji kontrahentów. Powszechne staną się także platformy finansowe typu all In one (np. Apfino), integrujące usługi finansowe w jednym miejscu oraz ułatwiające zarządzanie finansami. Dzięki połączeniu z systemami ERP przedsiębiorcy będą mogli korzystać z usług windykacji czy faktoringu. Według ekspertów digitalizacja to jedyna droga, aby utrzymać przewagę konkurencyjną na rynku.
Uwadze autorów, nie mogły także ujść zmiany na rynku pracy, jakie w ostatnim czasie zachodzą, oraz wyzwania z nimi związane. Brak wykwalifikowanej kadry, a szczególnie specjalistów IT, napływ pracowników obcojęzycznych oraz narastająca presja płacowa z powodu inflacji to kluczowe problemy, z którymi będzie musiał sobie poradzić biznes. Firmy będą coraz częściej zdane na outsourcing informatyczny, i to nie tylko w zakresie pracowników, ale także infrastruktury. Korzystając z zewnętrznego wsparcia (np. chmury), przedsiębiorcy będą mogli zoptymalizować koszty prowadzenia działalności, a co za tym i idzie, łatwiej stawić czoła inflacji i naciskom pracowników na podwyżki. Przy deficytach ekspertów na rynku ważne stanie się utrzymanie starej kadry. W tym celu konieczne będzie zaimplementowanie nowoczesnego oprogramowania do "miękkiego" HR.
W ostatnim czasie głównie z powodu pandemii, wojny czy rozwoju technologii internetowych biznes przechodzi niemal rewolucję. Stare sposoby działania odchodzą do lamusa, rodzą się nowe trendy. Kto będzie podążał za nimi, ten wygra i utrzyma przewagę konkurencyjną. Wszystkich, którzy chcą poznać wszystkie wyzwania i szanse, jakie stoją dzisiaj przed firmami oraz poznać trendy, które na lata wyznaczą trajektorię działania biznesu, zachęcamy do pobrania raportu "Szanse i wyzwania dla polskich przedsiębiorstw. Perspektywa 2022/2023" przygotowanego przez ekspertów Comarch. Znajdziemy tam także analizę dotyczącą rynku e-commerce, który przeżywa nie tylko boom, ale także transformację.