Co jest potrzebne do zawarcia umowy kredytu hipotecznego?

Ponieważ kredyt na mieszkanie charakteryzuje się wysokim ryzykiem kredytowym, niezbędne dokumenty, które potwierdzają spełnienie wszelkich nałożonych na potencjalnego kredytobiorcę warunków, należy rozpatrywać w co najmniej kilku aspektach.

Artykuł sponsorowany

Weź pod uwagę, że zobowiązaniem, które jest pod tym względem najbardziej wymagające, to właśnie kredyt hipoteczny. Umowa z bankiem zostanie podpisana dopiero wtedy, gdy klient dostarczy szereg “papierów", które dotyczą samej nieruchomości, ale również te, które potwierdzają jego zdolność kredytową. Sprawdź, co trzeba przedstawić w banku, aby otrzymać decyzję pozytywną z banku, a potem, aby mogło dojść do podpisania umowy.

Kredyt hipoteczny - umowa rezerwacyjna

Pierwszym dokumentem, jaki należy przedstawić w banku, jest umowa rezerwacyjna na konkretną nieruchomość, jaka ma zostać nabyta. Instytucja bankowa udziela finansowego wsparcia tylko wtedy, gdy dana nieruchomość spełnia wszelkie warunki techniczne. Co więcej, już na etapie umowy rezerwacyjnej może być wyliczana zdolność kredytowa, jaką musi wykazywać kredytobiorca.

Umowa o pracę a kredyt hipoteczny

Kolejnym dokumentem, jaki należy przedstawić w banku, jest zaświadczenie o generowanych dochodach. Na jego podstawie weryfikowana jest zdolność w zakresie wypłacalności klienta, a więc zdolność do regulowania należnych rat bez utraty płynności finansowej.

Banki akceptują dochody klientów, które generowane są z różnych źródeł. Tym samym, kredytobiorca otrzyma kredyt hipoteczny, jeśli zarobki otrzymywane są z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony, określony, z tytułu umowy zlecenie czy prowadzonej działalności gospodarczej. Aby sprawdzić, czy otrzymasz w danym banku kredyt hipoteczny, jaka umowa jest przez tę instytucję akceptowana, wpisz w wyszukiwarkę hasło typu “kredyt hipoteczny umowa na czas określony" czy “kredyt hipoteczny umowa zlecenie".

Umowa o kredyt hipoteczny - dokumenty przy podpisywaniu

Konieczna jest umowa przedwstępna kupna mieszkania na kredyt hipoteczny. Wzór takiego dokumentu bez problemu znajdziesz w sieci, zazwyczaj każdy bank ma swoje wzory takich “papierów".

Udokumentować należy również wniesienie wkładu własnego, przedstawienie aktu notarialnego, potwierdzenie ustanowienia wpisu do hipoteki czy nabycie ubezpieczenia nieruchomości.

Podczas podpisywania umowy z instytucją bankową o kredyt hipoteczny, niezbędne jest również podanie danych z dowodu osobistego oraz danych, które dotyczą rachunku bankowego kredytobiorcy oraz sprzedającego nieruchomość.

Umowa o kredyt hipoteczny - na co zwrócić uwagę?

Banki mogą udzielać kredyty hipoteczne tylko zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa oraz normami unijnymi. Nie ma możliwości, aby w dokumencie znalazły się tzw. kruczki prawne czy zapisy niedozwolone, które są wielce niekorzystne dla klienta. Pamiętaj jednak, że każdy bank realizuje własną politykę współpracy z klientami, dlatego zawsze dobrze jest porównać co najmniej kilka konkurencyjnych względem siebie ofert, a dopiero później wybrać tę najlepszą.

Czy wiesz, że tylko połowa kredytobiorców w ogóle czyta umowy z bankiem? To ogromny błąd, ponieważ świadomy klient powinien znać i rozumieć wszelkie zapisy. Współpraca z bankiem w ramach kredytu mieszkaniowego przebiega przez kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, każdy szczegół może mieć duże znaczenie dla opłacalności zaciągnięcia takiego zobowiązania.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »