Czy aktualne ceny paliw przysparzają Ci zmartwień? Poniżej znajdziesz kilka porad, jak zaoszczędzić

Czy Twój budżet rodzinny lub firmowy cierpi z powodu aktualnych cen paliw? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci obniżyć wydatki na benzynę i olej napędowy oraz utrzymać finanse w ryzach.

Artykuł sponsorowany

Ile aktualnie płacimy za paliwo?

Cena litra benzyny i oleju napędowego na większości stacji benzynowych w Polsce wynosi dziś odpowiednio około 6,30 PLN i 7,30 PLN za litr. Podane ceny są uśrednione, a zatem jasnym jest, iż można gdzieniegdzie zatankować taniej, w innych zaś miejscach ceny są wyższe nawet o złotówkę na litrze.

Skąd się biorą te różnice? Czynników jest kilka. Zazwyczaj więcej zapłacimy przy głównych ciągach drogowych, gdzie właściciele stacji paliw liczą na nasilony ruch i kierowców, którzy w takim miejscu zatankują bez względu na koszty. Nie bez znaczenia są także koszty utrzymania takiej stacji - koszty zakupu działek bądź ich dzierżawy przy głównych arteriach krajowych zawsze są wyższe. Wyższe marże na paliwie i innych produktach rekompensują te zwiększone koszty.

Na ratunek spieszą programy lojalnościowe i firmowe karty paliwowe

Programy lojalnościowe w formie kart paliwowych to jedna z ofert właścicieli największych sieci stacji paliw. Dzięki takim rozwiązaniom podczas tankowania można zaoszczędzić kilka cennych złotych. Tego rodzaju karty do tankowania są przeznaczone przede wszystkim dla zwykłych konsumentów, osób prywatnych.

Z kolei dla firm korzystna może się okazać karta paliwowa przeznaczona dla przedsiębiorców posiadających flotę pojazdów. Odpowiednim wyborem będzie na przykład karta paliwowa Eurowag - profesjonalne rozwiązanie, które nie tylko pozwala zaoszczędzić na paliwie, ale daje wiele innych korzyści.

  • Posiadając tę kartę możesz tankować na kilkunastu tysiącach stacji benzynowych w całej Europie.
  • Uproszczeniu ulegają kwestie administracyjne związane z tankowaniem (jedna płatność, mniej dokumentów, bez gotówki)
  • Zaawansowane możliwości planowania trasy
  • Profesjonalny serwis Klienta

Jakie miejsca powinieneś omijać szerokim łukiem, jeśli chcesz zaoszczędzić?

Wiemy już zatem, że aby obniżyć koszty należy unikać tankowania przy autostradach i głównych trasach. Zamiast tego lepiej znaleźć bardziej odległe stacje, które wbrew pozorom często mogą znajdować się tuż za rogiem, ledwie kilkadziesiąt metrów od zjazdu z autostrady, tuż za zakrętem, czy w sąsiedniej miejscowości. Jeśli zaś mieszkasz na terenach przygranicznych, warto poznać ceny paliwa u sąsiadów, ponieważ u niektórych z nich można zatankować taniej.

W Polsce jakość paliwa jest regulowana normą. Niemniej, jeśli chcesz mieć pewność, to w Internecie możesz znaleźć wyniki kontroli jakości paliwa i na wszelki wypadek unikać tych oddziałów lub sieci, w których ostatnio stwierdzono problemy z jakością paliw. 

Diabeł tkwi w szczegółach

Ale czy tylko cena jest najważniejsza? Przecież oszczędzisz również obniżając zużycie paliwa. Pomoże Ci w tym płynna jazda. Zdjąć nogę z gazu powinni kierujący autami osobowymi i dostawczymi. Najbardziej ekonomiczną jazdą po autostradzie, jeśli posiadasz nowoczesny samochód, jest poruszanie się ze średnią prędkością 120 km/h na najwyższym biegu. Obserwuj uważnie drogę i przewiduj, co się na niej dzieje. Jeśli na przykład widzisz przed sobą czerwone światło, zwolnij, dojedź do niego wolniej i tym samym doczekaj do zielonego światła, dzięki czemu unikniesz konieczności całkowitego zahamowania auta. Natomiast jeśli na co dzień jesteś użytkownikiem ruchu drogowego w dużym mieście, to może warto pomyśleć o zamianie samochodu osobowego na transport publiczny, co może się okazać korzystne zarówno finansowo, jak i czasowo.

Artykuł sponsorowany

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »