Czy pożyczka pozabankowa to dobry pomysł?

W życiu zdarzają się różne sytuacje, z czego wielu z nich po prostu nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Nierzadko wymagają one posiadania odpowiednich nakładów finansowych, za sprawą których możliwe będzie rozwiązanie problemu, jak np. awaria samochodu czy konieczność nagłego remontu w domu. Pierwszą myślą w takim wypadku bywa często bank, bo to do niego zwykle zwracamy się z prośbą o wsparcie pieniężne. Istnieje jednak możliwość, że ta opcja nie będzie wchodziła w rachubę w danych okolicznościach. Wówczas z pomocą mogą przyjść pożyczki pozabankowe. Czy to rzeczywiście coś, z czego warto skorzystać?

Czym właściwie są pożyczki pozabankowe?

Zanim przejdziemy do tego, jakie są korzyści oraz ewentualne wady związane z pożyczkami pozabankowymi, warto najpierw pokrótce przybliżyć, na czym polegają tego rodzaju usługi. Jak łatwo domyślić się po samej nazwie, pożyczki te udzielane są przez prywatne firmy pożyczkowe, które nie są w żaden sposób powiązane z bankami. Działają one całkowicie niezależnie od tych instytucji, w związku z czym rządzą się nieco innymi prawami.

To, co przede wszystkim je wyróżnia, to minimalna liczba formalności. Jest ich zdecydowanie mniej niż w przypadku banku, a co za tym idzie - sam proces przyznania wsparcia finansowego jest znacznie szybszy. W wielu przypadkach wystarczy jedynie posiadanie podstawowych dokumentów, takich jak dowód osobisty, oraz złożenie wniosku online. 

Jak łatwo można się domyślić, tak niewielka ilość przysłowiowej papierkowej roboty oznacza także znacznie mniejsze wymagania, które ma do spełnienia pożyczkobiorca. Rzeczywiście tak jest. Można nawet spotkać się z pożyczkami pozabankowymi, gdzie nie musimy dostarczać informacji na temat naszych aktualnych zarobków. Innymi słowy: zdolność kredytowa ma tutaj raczej drugorzędne znaczenie.

Pożyczka pozabankowa - tak czy nie?

Bez wątpienia pożyczka pozabankowa to korzystne rozwiązanie w sytuacji, gdy zostaliśmy postawieni pod ścianą i potrzebujemy zdobyć w błyskawicznym tempie dodatkową sumę pieniędzy. Jeżeli na dodatek mamy inne zadłużenia w banku lub po prostu nasza zdolność kredytowa jest dość niska - prawdopodobieństwo, że uzyskamy tradycyjny konsumencki kredyt, znacząco maleje.

Tym samym pożyczka pozabankowa zaczyna się wydawać jedyną możliwą opcją. Oczywiście trzeba tutaj podkreślić kilka rzeczy. Po pierwsze: takie pożyczki są zwykle udzielane na niewielkie kwoty, najczęściej kilka tysięcy złotych. Po drugie: okres spłaty będzie bardzo krótki. Po trzecie: należy dokładnie zweryfikować pożyczkodawcę, zanim złożymy wniosek, by mieć pewność, że wsparcie pochodzi ze sprawdzonego źródła.

Dlatego też pożyczki pozabankowe rzeczywiście mogą okazać się przydatne, jednak, jak w wielu innych przypadkach, należy do nich podejść z głową. Dobrym rozwiązaniem będzie chociażby skorzystanie z narzędzia, jakim jest porównywarka pożyczek, za sprawą którego w prosty i wygodny sposób sprawdzimy, która oferta wypada najkorzystniej.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »