Czy samochód firmowy musi mieć AC?

Wiele firm posiada własne floty aut przeznaczonych dla pracowników. Jak je ubezpieczyć? Oprócz obowiązkowego OC należy rozważyć też ochronę autocasco. Sprawdź, co warto wiedzieć o AC firmowego auta!

Jaką polisę wykupić dla aut firmowych?

Każdy pojazd niezależnie od tego, czy jest to auto prywatne, czy do użytku służbowego musi mieć wykupioną obowiązkową polisę OC. Zabezpiecza ona posiadacza pojazdu przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim podczas jazdy. Jeśli spowodujemy wypadek lub kolizję, odszkodowanie będzie wypłacane przez towarzystwo z naszej polisy OC. 

Należy jednak wiedzieć, że wspomniane wyżej ubezpieczenie nie pokryje szkód, które poniesiemy jako właściciele pojazdu. W tej sytuacji konieczne będzie posiadanie dobrowolnej polisy autocasco (AC) do samochodu firmowego. Choć pracodawca nie musi kupować tego ubezpieczenia dla floty pojazdów dedykowanych pracownikom, to taka ochrona może uchronić przedsiębiorstwo od ogromnym strat finansowych w obliczu stłuczek czy wypadków powodowanych przez kierujących.

Czy auto firmowe musi mieć AC?

Przepisy prawne nie narzucają pracodawcy obowiązku ubezpieczania aut firmowych w zakresie autocasco. To, czy pracownik zostanie pociągnięty do odpowiedzialności finansowej za zniszczony pojazd, który nie posiada tej ochrony, będzie zależało natomiast od jego ostrożności. Wykupienie AC firmowego auta zapewni więc kierującym większą swobodę jazdy i poczucie bezpieczeństwa. Właśnie dlatego wiele firm posiadających własną flotę, wykupuje to ubezpieczenie dobrowolnie. 

Uwaga!

Wyjątek mogą stanowić służbowe pojazdy zakupione w ramach leasingu! Taka forma umowy często narzuca bowiem obowiązek posiadania AC do samochodu firmowego. Zobowiązanie to pozostaje jednak bez wpływu na ocenę odpowiedzialności pracownika z tego tytułu.  

Samochód firmowy - czym jest dla towarzystwa?

Co z perspektywy ubezpieczyciela decyduje o nazwaniu pojazdu autem firmowym? Istnieje kilka czynników! Co konkretnie o tym decyduje? Zwykle towarzystwa przyjmują, że o takim samochodzie możemy mówić w kilku następujących przypadkach: 

  • Jeśli auto jest użytkowane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, a więc służy do celów zarobkowych (np. do przewozu osób lub towarów);
  • W sytuacji, gdy z pojazdu poza właścicielem korzystają także inni zatrudnieni pracownicy firmy;
  • Jeśli pojazd został zakupiony na firmę (ewentualnie leasingodawcę), a więc w dowodzie rejestracyjnym są wpisane dane przedsiębiorstwa, a nie osoby fizycznej.

Co to jednak oznacza w praktyce? Aby samochód został uznany przez towarzystwa za auto firmowe i w związku z tymi kryteriami będzie ubezpieczane, należy udowodnić, że pojazd jest używany w celach służbowych! Pamiętaj jednak, że o dokładnych warunkach, jakie trzeba spełnić, by ubezpieczyciel uznał auta za firmowe przeczytasz w OWU danego towarzystwa. 

Dlaczego warto kupić AC firmowego auta?

Choć obowiązkową polisą jest tylko OC, to w przypadku wykupienia AC firma może wiele zyskać! Posiadane pojazdy będą miały szerszy zakres ochrony, a więc pracownicy użytkujący samochody zyskają większe bezpieczeństwo w czasie jazdy. Zapobiegnie to także wysokim kosztom związanym z naprawami pojazdów po stłuczkach. 

Autocasco swoim zakresem chroni majątek ubezpieczonego od skutków takich zdarzeń jak uszkodzenie, zniszczenie czy kradzież pojazdu. AC firmowego auta gwarantuje więc uzyskanie pomocy w sytuacjach, gdy z winy kierującego, osób trzecich lub sił przyrody dojdzie do uszkodzenia pojazdu. Pieniądze uzyskane dzięki tej polisie umożliwiają naprawę samochodu bez konieczności ponoszenia większych wydatków! Jeśli natomiast dojdzie do szkody całkowitej auta firmowego, można otrzymać rekompensatę na zakup nowego pojazdu. 

W zależności od oferowanego przez towarzystwo wariantu ubezpieczenie AC może obejmować:

  • kolizje pojazdów;
  • kolizje pojazdów z osobami, zwierzętami lub przedmiotami;
  • uszkodzenie pojazdów przez osoby trzecie;
  • zdarzenia losowe (pożar, wybuch, zatopienie itp.);
  • kradzieże pojazdów lub ich wyposażenia;
  • akty wandalizmu.

Od czego zależy koszt ubezpieczenia AC firmowego auta?

Wykupując polisę AC pojazdu na firmę, warto wiedzieć, że jeśli można do niej przypisać stałego użytkownika, to proces postępowania towarzystwa będzie taki sam jak w przypadku ubezpieczania auta prywatnego. Składka za ochronę autocasco będzie wyliczana na podstawie informacji o pojeździe i kierowcy. Istotna będzie więc również informacja o liczbie użytkowników auta. Jest to jedno z pytań zadawanych przez towarzystwo podczas wyliczenia składki. 

Procedura wygląda jednak inaczej, jeśli ubezpieczenie będzie dotyczyło floty pojazdów firmowych (każde towarzystwo inaczej definiuje flotę). W tym wypadku nie ma bowiem możliwości przypisania pojazdów do konkretnych kierowców. Towarzystwo wyciąga wówczas średnią dla wszystkich samochodów. Oferty i ceny ubezpieczenia floty mogą być zróżnicowane w zależności od tego, czy przedsiębiorca posiada auta o podobnej klasie i wartości, czy są to znacznie różniące się od siebie pojazdy. 

Jak kupić AC dla samochodów firmowych?

Niezależnie od tego, czy chcesz wykupić ochronę autocasco na flotę, czy zaledwie na jedno auto firmowe, warto porównać oferty wielu ubezpieczycieli, by znaleźć tę najlepszą. Wybierając polisę AC dla samochodu firmowego, nie można jednak się kierować wyłącznie ceną - zawsze dokładnie sprawdź zakres polisy! Zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia, oferowane dodatki, wysokość ewentualnego odszkodowania oraz sposób wyceny szkody. 

Na zakup autocasco możesz zdecydować się niezależnie od polisy OC lub wykupić OC i AC w pakiecie. Ubezpieczenie flotowe może zapewnić niższą cenę polisy w przeliczeniu na jeden pojazd. Warto jednak wiedzieć, że niektóre towarzystwa za flotę uznają 5, a inne dopiero 20 aut! Dlatego zawsze sprawdź kryteria ubezpieczyciela! 

Porównanie ofert AC firmowego auta od wielu wiodących towarzystw, a także kompleksową pomoc ekspertów oferuje multiagencja CUK Ubezpieczenia. Prowadzisz przedsiębiorstwo transportowe lub spedycyjne? Masz w firmie kilka pojazdów? Już dziś odwiedź stronę: https://cuk.pl/ubezpieczenia/firmowe/flota i zapewnij kompleksową ochronę swoich aut! 


Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »