Deklaracja PIT-28 — jak i do kiedy rozliczyć?
Składanie zeznania PIT zawsze wiąże się z niekończącą listą pytań i wątpliwości. Jest to jednak obowiązek wszystkich podatników, dlatego też trzeba go wypełnić. Na szczęście obecnie nie jest to wcale takie trudne, ponieważ PIT online rozlicza się nie tylko łatwiej, ale i szybciej, niż dawniej. Sprawdźmy, jak procedura ta wygląda w przypadku formularza PIT 28 i dowiedzmy się, kto powinien go wypełnić.
W przypadku rozliczeń podatkowych, terminowość jest niezwykle ważna. Urząd Skarbowy nie uznaje tłumaczeń i nawet drobnych opóźnień - w takich okolicznościach podatnik musi liczyć się z konsekwencjami w postaci dość uporczywych kar finansowych i nie tylko. Dlatego też warto pamiętać, by zawsze składać swoją deklarację w terminie.
Czas składania deklaracji PIT jest zależny od typu rozliczanych przychodów. W większości przypadków termin jest taki sam, natomiast zdarzają się także wyjątki. I do tych drugich jeszcze do niedawna zaliczał się właśnie formularz PIT 28. Podatnicy wypełniający go, mieli mniej czasu na złożenie dokumentu, niż osoby składające PIT-36, czy też PIT-37. Jednak w 2023 roku będzie inaczej. Tym razem zeznanie PIT 28, podobnie jak te wcześniej wymienione, trzeba będzie dostarczyć do urzędu Skarbowego do 2 maja. Mamy więc jeszcze sporo czasu. Jednak nie warto zwlekać - lepiej załatwić to szybciej i mieć to z głowy! Szczególnie że cała ta procedura zajmuje dosłownie kilkanaście minut.
Zeznanie podatkowe PIT 28 składają podatnicy rozliczający się formie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych. Są to przede wszystkim podatnicy rozliczający przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie indywidualnej lub spółki jawnej oraz cywilnej opodatkowanej w formie ryczałtu. Ale nie tylko. Z tego właśnie zeznania podatkowego skorzystać powinni podatnicy, którzy w roku 2022 odnotowali przychód ze sprzedaży własnych produktów rolnych oraz najmu prywatnego od nieruchomości - zarówno położonej w Polsce, jak i za granicą.
Warto dodać jednak, że działalność opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym, która jest prowadzona w formie innej niż spółka cywilna lub jawna, nie może zostać rozliczona przy pomocy formularza PIT 28.
Czym właściwie różni się ryczałt od rozliczeń przychodów opodatkowanych na zasadach ogólnych? Przede wszystkim to, że nie można pomniejszyć podatku od wysokości uzyskanego przychodu o poniesione wydatki. To sprawia, że niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu konieczne jest opłacenie należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w całości.
Rozliczanie PIT online sprawiło, że procedura ta stała się naprawdę czymś niezwykle prostym i bezproblemowym do przejścia. Teraz, zamiast czekać w długich kolejkach i wypełniać grube pliki formularzy, możemy załatwić wszystko bez wychodzenia z domu i to w dosłownie 15 minut!
Jakie opcje rozliczenia mają podatnicy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych? Takim możliwości jest kilka. Pierwszą i do tej pory najpopularniejszą, jest skorzystanie z dostępnych w sieci programów do PIT, takich jak e-pity. To świetna opcja, ponieważ w takim programie mamy do dyspozycji gotowe formularze, które wystarczy wypełnić online. Co najważniejsze, na każdym etapie możemy korzystać ze wskazówek podsuwanych przez narzędzie. Gdy nasz PIT 28 będzie już gotowy, z użyciem kwalifikowanego podpisu elektronicznego możemy go uwierzytelnić i wysłać online do Urzędu Skarbowego. Jeśli nie dysponujemy takim podpisem, możemy po prostu pobrać PDF z programu e-pity, wydrukować go i wysłać pocztą.
Ostatnio pojawiło się także inne ciekawe rozwiązanie, jeśli chodzi o rozliczenie PIT. Jest nim usługa Twój e-PIT. Znajdziemy ją na stronie e-Urzędu Skarbowego. Możemy zalogować się tam na swój profil między innymi przy użyciu profilu zaufanego, konta bankowego, czy też specjalnej aplikacji. A gdy już to zrobimy, będzie tam na nas czekał gotowy, wypełniony niemal w całości PIT. To prawdziwy przełom i usprawnienie, jakiego wcześniej nie było. Taki formularz wystarczy jedynie uzupełnić o dodatkowe dane i sprawdzić poprawność tych, które zostały już wpisane. Po zatwierdzeniu dokument od razu trafia do Urzędu Skarbowego, więc nie musimy już nic więcej załatwiać.
Przy wypełnianiu deklaracji podatkowych możemy korzystać z licznych ulg i odliczeń. W przypadku PIT 28 również! W 2023 roku będziemy mogli odliczyć między innymi:
- ulgę internetową
- ulgę rehabilitacyjną
- darowizny na cele kultu publicznego
- darowizny na cele walki z COVID-19
- ulgę z tytułu oddania krwi
- ulgę termomodernizacyjna.
Warto pamiętać, że ulgi możemy uwzględnić również podczas rozliczania ryczałtu. Na tym etapie można skorzystać na przykład z ulgi odsetkowej, czy też z ulgi z tytułu oszczędzania na kasie mieszkaniowej, a także wydatki mieszkaniowe z lat poprzednich. Oczywiście robiąc takie odliczenia, należy zawsze sprawdzać, czy na pewno obowiązują one w danym przypadku.
Artykuł sponsorowany