Ergonomiczne miejsce pracy – pomysły na aranżację biura

Zapewnienie odpowiednich warunków pracy to klucz do sukcesu każdej działalności biznesowej. Priorytetem w zakresie aranżacji biurowej przestrzeni jest ergonomia, która wpływa nie tylko na dobre samopoczucie zatrudnionych, ale przede wszystkim ma znaczenie, jeśli weźmie się pod uwagę ich wydajność oraz efektywność. Z kolei te czynniki przekładają się na realne zyski firmy. Poznaj najlepsze pomysły na optymalne wykorzystanie potencjału miejsca pracy oraz ergonomiczne rozwiązania, dzięki którym realizowane obowiązki zawodowe przynoszą wymierne korzyści.

Ergonomia w biurze - co to właściwie znaczy?

Ergonomiczne urządzenie biura jest dzisiaj podstawą, aby móc oferować zatrudnionym odpowiednie warunki pracy. Chodzi tu nie tylko o właściwe wyposażenie stanowisk, ale również zachowanie bezwzględnego bezpieczeństwa w trakcie wykonywanych zadań. Co więcej, o ergonomii można mówić również w aspekcie zadowolenia personelu. Wszystkie te czynniki wpływają na motywację i zaangażowanie w ramach wykonywania powierzonych obowiązków. Pracownik, który ma zapewnione komfortowe warunki, może działać znacznie wydajniej, zaś firma rozwija się i generuje jeszcze większe zyski.

Ergonomiczne wyposażenie stanowiska pracy

Funkcjonalne stanowisko pracy, czyli takie, które zostaje dopasowane do indywidualnych wymagań pracownika, pozwala osiągać lepsze efekty zawodowe w krótszym czasie. Ergonomiczne miejsce wykonywania obowiązków zapobiega zjawisku wypalenia zawodowego, jest przyjazne i komfortowe, a przede wszystkim uwzględnia rodzaj zajmowanego stanowiska.

Świetnym przykładem ergonomicznych rozwiązań w miejscu pracy jest wyposażenie biura typu open space. Ponieważ wspólna przestrzeń generuje spory hałas i nierzadko uniemożliwia osiągnięcie optymalnego poziomu skupienia i koncentracji pracownika, w takich wnętrzach coraz częściej funkcjonują specjalne kabiny do prowadzenia rozmów telefonicznych czy wideokonferencji, a nawet mobilne sale konferencyjne ze ścianami, które tłumią dźwięk z zewnątrz.

W jakie meble wyposażyć idealnie funkcjonalne stanowisko pracy? Najlepiej w te modułowe, których elementy są kompatybilne i pozwalają na dowolną modyfikację aranżacji biurowej przestrzeni w razie nagłej zmiany potrzeb pracowników. Ogromną popularnością cieszą się również regulowane elementy wyposażenia wnętrz, w tym biurka, krzesła, blaty, a nawet oświetlenie. Meble Mikomax należy dobierać, uwzględniając bezpieczeństwo, ale również wygodę i zdrowie zatrudnionego, a przede wszystkim jego prawidłową postawę ciała w trakcie pracy. To dlatego tak dużym zainteresowaniem cieszą się dzisiaj biurka do pracy siedzącej, jak i stojącej.

Ergonomia wspólnej przestrzeni biurowej

Przeciętny pracownik, pracujący na pełny etat, spędza w biurze około 40 godzin tygodniowo[1] - nie ma więc wątpliwości, że obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie mu dogodnych warunków. Ergonomiczne może być nie tylko samodzielne stanowisko pracy, ale również aranżacja części wspólnych. Efektywny pracownik to ten, który może realizować przerwy od służbowych zajęć w sposób komfortowy i naprawdę odprężający.

Użyteczne biura zakładają stworzenie strefy regeneracji. Oprócz dobrze wyposażonych pomieszczeń socjalnych ogromną popularnością cieszą się dzisiaj tzw. pokoje chillout, w których pracownicy mogą nawiązywać między sobą pozytywne relacje, ale także odpocząć, odstresować się i nabrać energii do działania. Ścianki wygłuszające hałas, tapicerowane, miękkie kanapy, leżanki, stanowisko gamingowe, dźwiękoszczelne miejsce do medytacji czy kącik z bujną roślinnością, sprawdzą się w tym celu doskonale.

O tym, jak ważna jest ergonomia w miejscu pracy biurowej, świadczą badania naukowe[2]. Według badań przeprowadzonych przez polskie badaczki z uczelni AWF, (72,4%) z ustalonej grupy badawczej uważało, że nigdy nie zaproponowano im dostosowania stanowiska pracy do indywidualnych potrzeb, przy czym większość badanych  osób uznała, że dostosowanie miejsca pracy biurowej według zasad ergonomii jest bardzo ważne Warto zauważyć wpływ mało ergonomicznego miejsca pracy na jakość życia oraz wykonywania pracy. Nie ma wątpliwości, że nieodpowiednio urządzone miejsce pracy wpływa negatywnie na wydajność pracownika.

[1] https://poradnik.ngo.pl/czas-pracy

[2] Foszcz M., Bac A., Health Promotion & Physical Activity, 2018, 2 (3), 20-25.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »