Rosja i Iran podpisały porozumienie. Co z dostawami gazu?

W Moskwie podpisane zostało porozumienie o współpracy strategicznej Rosji i Iranu zakładające wzmocnienie współpracy w zakresie bezpieczeństwa oraz obrony. Oba kraje rozmawiają również o dostarczaniu Iranowi rosyjskiego gazu. Do omówienia w tej sprawie pozostały jeszcze kwestie techniczne.

Rosja i Iran podpisały w piątek w Moskwie porozumienie o współpracy strategicznej. Agencja Reutera poinformowała, że umowa zakłada m.in. wzmocnienie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony.

Rosyjski gaz trafi do Iranu? Trwają rozmowy

Zgodnie z dokumentem, sygnowanym przez rosyjskiego przywódcę Władimira Putina i prezydenta Iranu Masuda Pezeszkiana, oba kraje będą się konsultować i współpracować w związku z zagrożeniami militarnymi oraz w sferze bezpieczeństwa. Przewidziano też udział we wspólnych manewrach wojskowych na terytorium obu państw i nie tylko.

Reklama

Na wspólnej konferencji prasowej Putin powiedział, że oba kraje rozmawiają też o dostarczaniu Iranowi rosyjskiego gazu. Według rosyjskiego przywódcy, jeśli projekt zostanie zrealizowany, wielkość dostaw mogłaby z czasem osiągnąć 55 mld m sześc. rocznie, ale na początkowym etapie nie mogłyby przekraczać 2 mld m sześc. Pezeszkian dodał, że obie strony muszą jeszcze rozwiązać pewne kwestie techniczne.

Jak podkreśliła agencja Reutera, Rosja szuka nowych nabywców gazu po tym, jak straciła dominującą pozycję na rynku europejskim w wyniku wojny przeciw Ukrainie.

Putin oznajmił też, że Rosja rozważa budowę nowych bloków w elektrowniach atomowych w Iranie. "Jeden już z powodzeniem działa. Rozmawiamy teraz o możliwości zbudowania kolejnych" - powiedział przywódca Rosji.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Iran | gaz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »