IKZE dla przedsiębiorców - sprawdź, co możesz zyskać!
IKZE to produkt oszczędnościowy oferowany nie tylko klientom indywidualnym, ale również przedsiębiorcom, którzy mogą dzięki niemu samodzielnie oszczędzać z myślą o emeryturze. Czym jest dokładnie? Jakie korzyści możesz zyskać dzięki oszczędzaniu na IKZE? Odpowiadamy.
Coraz niższe emerytury z ZUS to realna ocena sytuacji, z którą niestety należy się pogodzić. Warto jednak zadbać o to, by po osiągnięciu wieku emerytalnego móc dysponować środkami, które pozwolą godnie żyć. Jednym ze sposobów jest samodzielne oszczędzanie na IKZE.
IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to produkt emerytalny umożliwiający samodzielne oszczędzanie w ramach tzw. III filaru. Posiadanie IKZE jest dobrowolne, a każdy człowiek może założyć wyłącznie jedno tego typu konto. Warto również podkreślić, że tak samo, jak w przypadku IKE (Indywidualnego Konta Emerytalnego) na IKZE obowiązują limity wpłat w ciągu roku, jednak są one niższe. W efekcie przedsiębiorca w danym roku może maksymalnie wpłacić 1,8-krotność przeciętnego (prognozowanego) wynagrodzenia miesięcznego w danym roku. W 2023 roku kwota ta wynosi 12 483 złote.
Chcąc oszczędzać na emeryturę poprzez IKZE należy otworzyć własne konto, co oferują różne instytucje finansowe. Następnie wystarczy wybrać produkty finansowe (np. fundusze), które zostaną zakupione w ramach IKZE oraz zasilić swoje konto. Istotne w tym przypadku jest to, że na IKZE można oszczędzać zarówno wpłacając jednorazowo pełny limit, jak i poprzez niewielkie systematyczne wpłaty. Brzmi atrakcyjnie? Dowiedz się więcej na temat sposobu działania IKZE.
Dlaczego będąc przedsiębiorcą, warto założyć i oszczędzać na IKZE? Przede wszystkim ze względu na osiągane w ten sposób korzyści, wśród których należy wymienić przede wszystkim:
- możliwość samodzielnego oszczędzania z myślą o przyszłej emeryturze - według prognoz ZUS nie będzie ona zbyt wysoka, co sprawia, że już teraz warto wziąć sprawy w swoje ręce;
- możliwość skorzystania z ulgi podatkowej - w efekcie na realne korzyści finansowe nie trzeba czekać do emerytury. Wysokość ulgi uzależniona jest przede wszystkim od kwoty wpłaconej na IKZE w danym roku, wysokości zapłaconego podatku oraz progu podatkowego, w którym znajduje się dana osoba.
Przedsiębiorcy oszczędzający na IKZE mogą odliczyć sumę wpłat dokonanych w danym roku od podatku za ten okres. W efekcie można uzyskać realną korzyść finansową, której wysokość uzależniona jest od kwoty wpłaconej na IKZE oraz wysokości podatku płaconego przez daną osobę. Przykładowo korzyść osiągana przez przedsiębiorcę objętego zryczałtowanym podatkiem podatkiem dochodowym 19% i wpłacającym pełny limit wynosi 2 371,77 zł (12 483 x 19% = 2 371,77 zł).
Podsumowując należy stwierdzić, że IKZE to produkt emerytalny, który pozwala przedsiębiorcom nie tylko zwiększyć wysokość świadczenia pobieranego w przyszłości, ale również uzyskać realne korzyści finansowe już teraz. Jest to możliwe dzięki uldze podatkowej dedykowanej oszczędzającym na IKZE.
Artykuł sponsorowany