Inwestycje alternatywne: sztuka, nieruchomości i surowce jako sposób na dywersyfikację portfela!
Inflacja to szczególny czas dla inwestorów, którzy szukają najlepszych sposobów na dywersyfikację portfeli inwestycyjnych. Często stawiają oni na inwestycje alternatywne, wśród których nie brakuje dzieł sztuki, nieruchomości oraz cieszących się olbrzymią popularnością surowców: złota i srebra w postaci sztabek czy monet bulionowych. Co warto o nich wiedzieć i czym tak naprawdę jest wspomniana dywersyfikacja?
Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego to termin, który nieobcy jest doświadczonym inwestorom. Powinni poznać go również wszyscy ci, którzy rozpoczynają poszukiwanie aktywów do lokowania swojego kapitału. Czym jest dywersyfikacja? Oznacza ona zróżnicowanie inwestycji, czyli taki podział metod ochrony kapitału, aby różne części portfela miały różny poziom i charakter ryzyka. Mowa o konieczności wykorzystywania odmiennych narzędzi inwestycyjnych i przede wszystkim kilku - przynajmniej 2-3 - całkowicie niezwiązanych ze sobą produktów inwestycyjnych. Dzięki temu znacznie można ograniczyć ryzyko straty zainwestowanych pieniędzy.
Celem dywersyfikacji portfela inwestycyjnego jest chęć zminimalizowania ryzyka utraty kapitału. Należy jednak podkreślić, że takie podejście w inwestowaniu pozwala również na osiąganie lepszych wyników w dłuższym okresie. Inwestowanie w wiele aktywów umożliwia uzyskanie zrównoważonej stopy zwrotu i to przy zapobiegnięciu koncentracji ryzyka w jednym miejscu! Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego niebywale ważna jest w czasach inflacji i w okresach określanych mianem kryzysów gospodarczych.
Inwestycje alternatywne to aktywa, które doskonale sprawdzają się przy dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Niektóre z nich zalicza się do rozwiązań inwestycyjnych zarezerwowanych tylko dla najzamożniejszych. Inne kwalifikują się do grup aktywów mniej popularnych przy inwestowaniu lub rzadziej wybieranych jako główny element portfela inwestycyjnego. Nie oznacza to jednak tego, że inwestycje alternatywne nie są popularne - dowodem na te słowa jest olbrzymie zainteresowanie złotem i srebrem, czyli surowcami, które dostępne są nawet dla inwestorów z niewielkim zasobem pieniędzy!
Dzieła sztuki to długoterminowy sposób inwestowania, po który chętnie sięgają zamożni inwestorzy. Cenne obrazy, meble czy rzeźby rzadko tracą na wartości i w większości przypadków mają wymiar kolekcjonerski. Inwestować w dzieła sztuki mogą również osoby z mniejszymi zasobami pieniędzy. W antykwariatach można znaleźć przedmioty wartościowe w różnych pułapach cenowych. Trafne inwestowanie w dzieła sztuki wymaga jednak sporej wiedzy! Ryzyko kupna falsyfikatów niestety jest duże.
Inwestowanie w nieruchomości to opcja chętnie wybierana przez doświadczonych i początkujących inwestorów. Bardziej zamożni stawiają na lokale użytkowe, w tym mieszkania deweloperskie, a nawet na zakup przestrzeni biurowych. Osoby szukające sposobu na ulokowanie pieniędzy na czasie inflacji, często wybieraj nieruchomości gruntowe. Działki budowlane zyskują na wartości: można odsprzedać je z zyskiem, zachować kapitał lub wykorzystać teren do własnych celów. Niestety inwestowanie w nieruchomości obarczone jest sporym ryzykiem, ponieważ rynkowe ceny ściśle uzależnione są od globalnych i lokalnych wskaźników ekonomicznych, a także od regulacji prawnych.
Kolejnym przykładem inwestycji alternatywnych są produkty inwestycyjne zaliczane do cennych surowców naturalnych. W szczególności mowa o metalach szlachetnych: złocie, srebrze, platynie czy palladzie. Dużym zainteresowaniem cieszą się też kamienie o wartościach komercyjnych, a przykładem są m.in. diamenty. Ze wszystkim wymienionych, ekonomiści najbardziej polecają wybór złota w sztabkach lub w formie szczerozłotych monet bulionowych. Doskonale sprawdzają się one przy dywersyfikacji portfela inwestycyjnego czy po prostu przy ochronie kapitału w czasach inflacji.
Podkreślić warto, że złoto cechuje się stabilną wartością - prognozy długoterminowe wskazują na tendencję wzrostową. Inwestować w kruszce może również każdy! W ofercie takich dostawców jak Mennica Skarbowa znaleźć można sztabki i monety o wartości od kilkuset złotych do przeszło kilkuset tysięcy! W porównaniu z dziełami sztuki i nieruchomościami, inwestowanie w złoto nie wymaga od inwestora zaangażowania czy nawet wiedzy - jeśli chcesz ja pozyskać, kliknij LINK!
Pamiętaj! Każde inwestowanie, nawet w tak stabilne produkty inwestycyjne, jak złoto i srebro, niesie ze sobą ryzyko. Jeśli nie masz pewności co do swoich planów i ich skuteczności, skorzystaj ze wsparcia doradców finansowych, ekspertów zajmujących się szeroko rozumianą ekonomią lub specjalistów zatrudnianych przez mennice.
Artykuł sponsorowany