Jak RRSO wpływa na wysokość kredytu hipotecznego?

Wiele osób, planujących wziąć kredyt hipoteczny, zwraca uwagę jedynie na oprocentowanie. Jednak najważniejszym czynnikiem, wpływającym na wysokość kredytu, jest wskaźnik RRSO.

Decydując się na kredyt hipoteczny bardzo ważne jest, aby porównać ze sobą kilka różnych ofert bankowych. Należy także pamiętać, że oprocentowanie nominalne to nie to samo co oprocentowanie rzeczywiste. Dodatkowo kredyt wiąże się z różnymi opłatami, takimi jak: wycena nieruchomości, ubezpieczenie np. na życie lub od ognia i innych zdarzeń losowych, zapłata transz, oprocentowanie kredytu, odsetki czy koszty przy wcześniejszej spłacie kredytu. Czym zatem jest RRSO?

Czym jest RRSO?

Zgodnie z definicją zawartą w Ustawie o kredycie konsumenckim - RRSO oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania i stanowi całkowity koszt zobowiązania kredytowego. RRSO wyrażone jest jako wartość procentowa całkowitej kwoty zadłużenia w stosunku rocznym i stanowi podstawowy czynnik ułatwiający porównanie różnych ofert kredytowych i wyliczenie ich kosztów. 

Aby obliczyć RRSO należy wziąć pod uwagę wszystkie koszty i opłaty związane z kredytem hipotecznym. Istotne będzie uwzględnienie tutaj: wysokości oprocentowania, odsetek, prowizji dla kredytodawcy czy ubezpieczenia. RRSO nie uwzględnia tzw. opłat okołokredytowych, jak np. opłaty notarialne czy wykupienie dodatkowych usług oferowanych przez bank - a nie będących wymogiem do uruchomienia kredytu.

Wpływ RRSO na kredyt hipoteczny

Wiemy już, czym jest RRSO, ale jaki dokładnie ma wpływ na wysokość kredytu hipotecznego? Wiele osób błędnie zakłada, że przy wyborze najtańszego kredytu wystarczy wziąć pod uwagę samo oprocentowanie (nominalne lub oparte na stopie referencyjnej). Należy pamiętać o tym, że RRSO a oprocentowanie nie są synonimami. Oprocentowanie to wskaźnik, który pokazuje koszt odsetek kredytu hipotecznego w skali roku i może to być wartość stała lub zmienna. Dlatego tak naprawdę samo oprocentowanie niewiele nam powie, ponieważ na kredyt składają się różne dodatkowe opłaty pobierane przez bank - i nie uwzględnione w oprocentowaniu. Może także okazać się, że zdecydujemy się na ofertę konkretnego banku, ponieważ skusi nas właśnie niskie oprocentowanie czy promocje - ale biorąc pod uwagę całościowy koszt kredytu, który będziemy musieli spłacić, czy zobowiązania związane z daną promocją, okaże się, że wcale nie zyskaliśmy i można było znaleźć bardziej korzystną ofertę.  

RRSO bierze pod uwagę różne koszty i pozwala wywnioskować, ile dany kredyt będzie nas kosztował. Jest to także świetny sposób na rozeznanie się w różnych ofertach i wyłonienie tej najbardziej korzystnej. Oczywiście RRSO nie ukaże nam np. kosztów związanych z prowadzeniem konta, korzystaniem z kart płatniczych czy załatwianiem formalności u notariusza. Na kredyt wpłynie także np. sposób naliczania rat (raty równe lub raty malejące), ale także różne promocje. RRSO, oprócz kwoty zadłużenia, uwzględnia również czas, w którym spłacimy zobowiązanie.

O czym pamiętać przy zaciąganiu kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to duże zobowiązanie na wiele lat, dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniej oferty, która będzie zgodna z naszymi potrzebami i możliwościami finansowymi. RRSO to bardzo ważny wskaźnik i należy brać go pod uwagę przy kredycie hipotecznym. Nie można tutaj sugerować się jedynie oprocentowaniem, ponieważ nie da nam ono wystarczających informacji o wysokości kredytu hipotecznego. Bank uwzględnia różne koszty związane z kredytem, a oprocentowanie przyda nam się przede wszystkim do określenia wysokości odsetek przy kredycie. Jedynie RRSO da nam obiektywne i rzetelne spojrzenie na oferty bankowe, dzięki czemu wybierzemy tę najlepszą. Kupując mieszkanie na obido.pl można także skorzystać z pomocy ekspertów finansowych, którzy wytłumaczą wszystkie niezrozumiałe dla nas zagadnienia i doradzą, który bank wybrać. 

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »