Jak wygodnie założyć konto firmowe i czy konto osobiste może pełnić taką funkcję?

Osoby, które chcą rozpocząć swoją działalność, muszą pamiętać o tym, że proces ten w przyszłości wiąże się z uiszczaniem odpowiednich opłat. Te wykonuje się najczęściej za pośrednictwem rachunków bankowych – a przynajmniej w ten sposób można zrobić to najszybciej. Czy przyszli przedsiębiorcy mogą użyć w tym celu swoich prywatnych kont? A jeżeli nie, to jak założyć firmowe?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru konta osobistego i firmowego?

Większość osób wie już, na co zwrócić uwagę przy wyborze konta osobistego (ROR). Potencjalni klienci sprawdzają, czy prowadzenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego będzie pozbawione opłat i prowizji. Ponadto, czy wybrana oferta:

●      umożliwi korzystanie z karty debetowej;

●      zapewni darmowe wypłaty z bankomatów;

●      dostarcza łatwą w obsłudze aplikację bankową;

●      zezwoli na podpięcie innych rachunków, np. walutowych.

Podobnymi czynnikami należy kierować się przy wyborze konta firmowego. Warto rozważyć wszelkie opłaty, jak również dostępne funkcje. Przedsiębiorcy powinni upewnić się, że wybrany bank ma konkurencyjne ceny za usługi takie jak wystawianie czeków lub przetwarzanie kart kredytowych. Istotne będzie zorientowanie się, czy konto oferuje różnego rodzaju udogodnienia - bankowość internetową i mobilną oraz np. ochronę przed przekroczeniem określonych wydatków. Na plus będzie również wysokiej jakości obsługa klienta oraz wsparcie techniczne - pomoc musi być dostępna 24/7.

Jak założyć konto firmowe online bez opłat?

Konto firmowe online bez opłat można założyć na trzy sposoby:

●      telefonicznie;

●      stacjonarnie;

●      internetowo.

Osoby, które prowadzą własne firmy, powinny rozważyć w szczególności dwa pierwsze. Umożliwiają one bezpośredni kontakt z konsultantem, a tym samym możliwość renegocjacji warunków umowy. Zakładanie rachunku bankowego za pomocą internetu, chociaż jest najszybszą opcją, stanowi niestety proces prawie w całości zautomatyzowany. To rozwiązanie poleca się wyłącznie wtedy, gdy przedstawiona oferta banku jest w całości akceptowalna przez klienta.

Ranking kont - gdzie sprawdzić, która oferta jest najkorzystniejsza?

Przedsiębiorcy przed założeniem konta firmowego powinni upewnić się, że wybrany przez nich bank zapewnia im możliwie najlepsze warunki. W tym celu warto skorzystać z internetowych stron rankingowych, które umożliwiają szybkie zapoznanie się z licznymi ofertami. Są one skonstruowane z myślą o oszczędności czasowej swoich użytkowników - np. najlepsze konta firmowe (JDG, spółki) na Bankier.pl znajdują się na samym początku przygotowanej listy. Dzięki takiemu rozwiązaniu klienci nie tracą cennych minut na porównywanie poszczególnych ofert samemu.

Przed podpisaniem umowy warto, aby zainteresowany odwiedził stacjonarną placówkę wybranego przez siebie banku. Przedsiębiorcy, w wielu przypadkach, są w stanie wynegocjować lepsze warunki. Możliwe do ustalenia jest nawet zniesienie miesięcznych opłat za prowadzenie konta (jeżeli np. co 30 dni ilość środków będzie przewyższać ustalony limit). W sytuacji, w której klient nie może pojawić się fizycznie w wydziale instytucji finansowej, polecanym rozwiązaniem jest wykonanie połączenia telefonicznego. Rozmowy na odległość z odpowiednimi przedstawicielami również mogą wpłynąć na korzyść zainteresowanego.

Czy konto osobiste może posłużyć jako konto firmowe?

Założenie konta firmowego jest obowiązkowe w przypadkach, gdy działalność to m.in.:

●      spółka cywilna;

●      spółka jawna,

●      fundacja;

●      spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zakładać rachunku bankowego dla firm nie muszą osoby, które prowadzą JDG (jednoosobową działalność gospodarczą). Prawo wymaga od nich posiadania konta, które będzie służyć do np. regulowania płatności z ZUS-em czy Urzędem Skarbowym. Przepisy nie określają jednak w sposób jednoznaczny, że nie może to być dotychczasowe konto osobiste. Specjaliści polecają, aby nie ryzykować i oddzielić finanse prywatne od firmowych zawczasu - prawo może ulec zmianie, a wtedy konieczne będzie wykonanie czasochłonnych poprawek administracyjnych.

Dlaczego warto założyć osobny rachunek firmowy?

Dlaczego przedsiębiorcy, którzy prowadzą JDG powinni rozważyć założenie osobnego rachunku firmowego, pomimo tego, że nie muszą? Ze względu na własną wygodę bezpieczeństwo.

Po pierwsze, gdy do prowadzenia własnej firmy używa się rachunku prywatnego, ZUS i Urząd Skarbowy zyskują do niego wgląd całkowity. Dotyczy to również transakcji, które nie są związane nawet w sposób pośredni z funkcjonowaniem działalności. Lepiej nie rezygnować ze swojej prywatności ze względu na wygodę, a tym bardziej złudną. Co więcej, niektóre transakcje, które nie dotyczą bezpośrednio działań firmy, mogą wydać się dla pracowników Urzędu Skarbowego podejrzane. Warto unikać potencjalnych nieporozumień.

Po drugie, gdy przedsiębiorca posiada dwa różne konta, zdecydowanie trudniej jest się mu pomylić podczas wykonywania płatności. Wbrew pozorom bardzo łatwo zapomnieć, którą część posiadanego budżetu przeznaczono na sprawy związane z działaniem własnej firmy, a którą na potrzeby własne. Rachunki firmowe mogą oferować ochronę przed przekroczeniem określonych wydatków miesięcznych. Prawidłowa organizacja jest podstawą sukcesu każdego przedsiębiorstwa, zwłaszcza na początku jego istnienia.

Po trzecie, istotna jest przejrzystość. Podczas regularnego wykonywania przelewów, np. podczas uiszczania opłat i kosztów związanych z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej, lepiej mieć wszystkie dane bankowe poszczególnych adresatów w jednym miejscu. Dzięki temu przedsiębiorcy oszczędzają swój czas, a szansa na pomyłkę podczas wypełniania rubryk zostaje zredukowana do minimum.

Konto firmowe warto założyć nawet wtedy, gdy nie jest ono wymagane. Przedsiębiorcy mogą zrobić to w łatwy i bezpłatny sposób - zapoznając się wcześniej z najkorzystniejszymi ofertami bankowymi za pośrednictwem internetowych rankingów. Wykorzystywanie prywatnych rachunków bankowych przy prowadzeniu JDG, chociaż legalne, jest niepraktyczne i często niesie za sobą ryzyko.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »