Na co zwracać uwagę przy wyborze firmy windykacyjnej?

W 2019 roku zadłużenie polskich przedsiębiorstw przekroczyło kwotę 31 miliardów złotych. Tylko w drugim kwartale roku, ilość firm, która pojawiła się w rejestrach dłużników, wzrosła o 8,8 tysiąca. Niestety, ale poprawie płynności zadłużonych firm nie sprzyjają także ostatnie zdarzenia na świecie, związane z pojawieniem się koronawirusa.

Z badania przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów wynika, że niemal 80 proc. właścicieli firm podejrzewa, że w ciągu najbliższego kwartału przychody w ich przedsiębiorstwach zmaleją. Dlatego rośnie wśród nich świadomość, że muszą  zamrozić albo zdobyć gotówkę, aby przetrwać trudne czasy. Jak się okazuje, wielu z nich szuka pieniędzy np. w starych, niezapłaconych przez kontrahentów długach, aby móc w ten sposób regulować swoje własne zobowiązania.

W tej sytuacji nikogo nie powinna dziwić rosnąca popularność usług z branży windykacyjnej. Nawet sami przedstawiciele firm windykacyjnych przyznają, że w ostatnich miesiącach wzrosło zainteresowanie ich usługami.

Reklama

Za chwilę prawie każdy biznes potrzebował będzie wsparcia firmy windykacyjnej. Jak wybrać tę najlepszą? Na co zwracać uwagę?

Szybkość działania nastawiona na efekt

Dynamicznie działająca firma windykacyjna na rynku podejmuje działania niemalże natychmiast. W ciągu 3 dni od przyjęcia sprawy sprawdza stan majątkowy dłużnika oraz wystawia dług na sprzedaż na giełdzie wierzytelności.

Natomiast standardowy okres windykacji polubownej tj. sprawdzenie dłużnika, negocjacje, zawarcie ewentualnej ugody, trwa do 30 dni, po tym terminie, sprawa powinna zostać skierowana na drogę postępowania sądowego. Jednakże samo uzyskanie sądowego tytułu wykonawczego nie prowadzi jeszcze do odzyskania należności od dłużnika. Dlatego im szybciej przedstawiciel firmy windykacyjnej podejmie dalsze działania, tym większe prawdopodobieństwo odzyskania wierzytelności.  Do tego potrzebna jest strategia działania, umiejętność efektywnej współpracy z komornikiem, który poszukuje majątku dłużnika, oraz doświadczenie w negocjacjach z dłużnikiem.

Doświadczenie i konieczność dostosowania strategii

Zauważyć należy, że działania windykacyjne w dobie kryzysu będą koncentrować się w pewnej części na weryfikacji powodów podanych przez dłużnika i na bazie ich analizy przedstawiciele firm windykacyjnych będą podejmować decyzje dot. dalszych kroków związanych z odzyskiwaniem należności.

Większość dłużników będzie tłumaczyć opóźnienia w spłatach epidemią i problemami z utrzymaniem płynności z powodu utraty pracy, czy kontraktów wśród osób zatrudnionych B2B. Dlatego tylko doświadczeni przedstawiciele firm windykacyjnych zdołają zmierzyć się z sytuacją dłużników, jaka postępuje w dobie wychodzenia z pandemii.

Determinantą reakcji wskaźników odzysku należności będzie poziom bezrobocia i szybkość odmrażania poszczególnych sektorów gospodarki na całym świecie.

Automatyzacja

Firmy windykacyjne już teraz powinny być przygotowane do wejścia w nową rzeczywistość poprzez wdrożenie rozwiązań pozwalających zautomatyzować procesy w przedsiębiorstwie. Elastyczność i szybkość odpowiedzi na zmiany, będą jednym z kluczy do szybkiego powrotu do nowej rzeczywistości drugiego dziesięciolecia XXI wieku - mówi Grzegorz Sikora, prezes Zarządu SOS Finance, były komornik sądowy.

Ważne zatem, aby firma posiadała system, który wykorzystując technologię, pozwali na kompleksową obsługę procesów windykacyjnych. Dają one możliwość elastycznego modyfikowania strategii windykacyjnych i dostosowania warunków do zmieniającego się dynamicznie otoczenia makroekonomicznego.

Rekomendacja ma znaczenie

Są branże, gdzie świetna strona internetowa i miła, uprzejma obsługa, to nie wszystko. Często kluczową rolę odgrywa skuteczność działań. Ma ona szczególnie duże znaczenie w tak trudnej branży, jak windykacja, gdzie firmy muszą radzić sobie ze ściąganiem długów od przedsiębiorstw, które od razu nastawiają się na konflikt i utrudnianie egzekucji.

W takiej sytuacji dobrym modelem współpracy może być tak zwana windykacja polubowna, jednak - z dość oczywistych względów - nie zawsze można zastosować ją w praktyce. Jeśli dana firma, która działa w branży windykacyjnej, może pochwalić się wieloma rekomendacjami od klientów, to na pewno może być to ważna wskazówka przed podpisaniem umowy.

Klienci o wiele bardziej cenią sobie doświadczenie, które przekuwa się na o wiele krótszy czas, jaki jest niezbędny do przejścia przez cały proces, aż do odzyskania należności.

Windykacja wymaga wiedzy i doświadczenia

Branża windykacyjna musi działać nie tylko szybko, ale też w zgodzie z poszanowaniem litery prawa. Chodzi o to, by żaden przedsiębiorca objęty windykacją nie mógł powołać się na niezgodność działań z obowiązującymi w Polsce normami prawnymi. Te dość precyzyjnie regulują kwestie ściągania długów, zarówno od firm, jak i od członków zarządów spółek kapitałowych.

Przykładem firmy, która dba o klienta na każdym etapie procesu, jest na przykład sos-finance.pl. Dobre firmy windykacyjne wiedzą, że jeśli nie uda się zakończyć sporu polubownie, to w sytuacji, gdy sprawa trafi na wokandę, trzeba będzie umiejętnie i bardzo dokładnie dowodzić racji klienta. Wynika to z tego, że po orzeczeniu sądu, wciąż trzeba przeprowadzić egzekucję komorniczą.

Solidna firma windykacyjna nie dość, że wyróżnia się bardzo dobrą znajomością prawa upadłościowego i windykacyjnego, to na dodatek powinna działać szybko i stale utrzymywać kontakt z klientem, aby ten wiedział, na jakim etapie w danej chwili znajduje się sprawa. Tak kompleksowe podejście do windykacji oferują tylko najlepsi.

Przejrzyste zasady rozliczania w windykacji

Zdarza się, że trafiamy na firmy, nastawione na szybki zysk i żądające uiszczenia częściowej opłaty za świadczone usługi już na etapie podpisywania umowy. To bardzo ryzykowne dla klienta, ponieważ ten nie wie, jak potoczy się sprawa. Właśnie dlatego, najlepsze firmy windykacyjne obecne na rynku przeszły na nieco inny model współpracy.

Na etapie podpisania umowy nie jest pobierana żadna opłata. Klient zapłaci prowizję, dopiero gdy sprawa zostanie zamknięta. W przypadku niepowodzenia wiele firm proponuje dalszą współpracę, która opiera się na modelu sądowo-egzekucyjnym. Właśnie na tym etapie często okazuje się, dlaczego tak ważną rolę odgrywają prawnicy, którzy będą umiejętnie reprezentować klienta.

W chwili, gdy windykacja ugodowa nie zdała egzaminu, firmy windykacyjne wspierają też klienta, gdy ten zmuszony jest ubiegać się o rekompensatę w postępowaniu karnym lub gdy musi domagać się odzyskania pieniędzy z majątku prywatnego prezesa spółki, która okazała się niewypłacalna.

Czy popularność firm windykacyjnych będzie rosnąć?

Przed pandemią koronawirusa przedsiębiorcy często uważali, że sytuacja biznesowa ich partnerów handlowych jest stabilna. COVID-19 zmienił ten stan rzeczy. Bezrobocie zaczyna rosnąć. Szacuje się, że w maju wyniosło ono 6,2% wobec 5,8% w kwietniu. Wiele firm zostało zmuszonych do zawieszenia działalności i zwolnień, na skutek czego kondycja firm znacząco się pogorszyła.

W takiej sytuacji, gdy - jak możemy przypuszczać - wielu przedsiębiorców zacznie bankrutować, dobra firma zajmująca się windykacją może okazać się partnerem biznesowym na wagę złota. Odzyskanie należności w erze pandemii nie będzie najłatwiejsze i z pewnością poradą sobie z nim tylko te firmy, które mają odpowiednie zaplecze i doświadczenie.

materiały promocyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »