Najważniejsze wady i zalety usługi Twój e-PIT

Twój e-PIT został udostępniony podatnikom 15 lutego 2019 roku. Od tego czasu zmieniały się przyzwyczajenia podatników oraz rodzaje ulg i zwolnień podatkowych. Nie zmieniła się tylko jedna rzecz – Twój e-PIT wciąż nie jest idealnym narzędziem dla wszystkich. Oto jego główne zalety i wady.

Narzędzie opracowane i wdrożone przez Ministerstwo Finansów podsuwa podatnikom gotowy, wypełniony formularz PIT. Nie należy go mylić z systemem e-Deklaracje, który służy do przesyłania wypełnionych przez podatników formularzy do urzędu skarbowego. Warto zaznaczyć, że w przypadku usługi Twój e-PIT za zbieranie danych odpowiedzialna jest Krajowa Administracja Skarbowa. 

Rozliczenie jest przygotowywane na podstawie dokumentów PIT-11, 40A/11A i PIT-8C, dostarczonych wcześniej do urzędu skarbowego. Z takiej formy rozliczenia nie mogą jednak skorzystać wszyscy podatnicy. W tym roku Twój e-PIT dostępny jest dla osób, które korzystają z formularzy PIT-37 oraz PIT-38. Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, ale rozliczają się na formularzach PIT-28 lub PIT-36, także mogą rozliczyć się przez rządowe narzędzie. Dotyczy to podatników uzyskujących przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy oraz umów o zbliżonych charakterze.

Czy warto przyjść na gotowe?

Usługa Twój e-PIT wprawdzie udostępnia podatnikom wstępnie wypełnione deklaracje, ale nie podpowiada/sugeruje rozwiązań, które przyczyniłyby się do większego zwrotu podatku dla użytkownika platformy. Założenie jest inne - obowiązek wprowadzenia informacji o należnych ulgach spoczywa na podatniku. Musi on nie tylko wiedzieć, jakie przysługują mu preferencje i odliczenia, ale także odpowiednio je zastosować. Czyli wpisać odpowiednie kwoty w przeznaczone na to pola. Bez podpowiedzi, przypomnień i informacji na temat możliwych odliczeń.

- Można powiedzieć, że Twój e-PIT jest rozwiązaniem dobrym, ale minimalistycznym. Przypadnie z pewnością do gustu osobom, którym nie przysługują ulgi, nie chcą przekazywać 1,5% podatku i wolą zaufać urzędnikom, niż poświęcać swój cenny czas na choćby pobieżną weryfikację własnego zeznania - wyjaśnia dr Krzysztof Biernacki, doświadczony doradca podatkowy. Do wymienionych grup warto dodać beneficjentów podwyższenia kwoty wolnej od podatku. Dla podatników rozliczających się na PIT-36 oraz PIT-37, przy dochodzie rocznym niższym niż  30 000 zł podatek wynosi 0 zł, a co za tym idzie nie mają zastosowania ulgi ani zasada pozwalająca na przekazanie 1,5% podatku. Wypełniona przez KAS deklaracja nie wymaga ingerencji.  

Nikt nie jest bezbłędny

Jak każda aplikacja, tak i usługa Ministerstwa Finansów nie jest wolna od pomyłek. Oczywiście oprogramowanie ma za sobą kilka lat funkcjonowania, co pozwoliło na udoskonalenie aplikacji, lecz nie należy zapominać, że w gotowych do wysłania zeznaniach niegdyś podatnicy znajdowali pomniejsze błędy w obliczeniach. Owszem, nie jest to zjawisko nagminne, ale trzeba mieć świadomość, że deklaracjach mogą się pojawić przeoczenia i nieścisłości, a  rolą rządowego systemu nie jest uwzględnianie wszystkich należnych podatnikowi odliczeń. 

Monopol na bezpieczeństwo?

Nie ma wątpliwości - Twój e-PIT to promowane szeroko w mediach, rządowe rozwiązanie. Zdawać by się mogło, że dane osobowe i finansowe są odpowiednio chronione. A przygotowane zeznania poprawne.  Publiczny charakter aplikacji nie powinien jednak uśpić naszej czujności, a do dokumentów przygotowanych w e-PIT lepiej podchodzić ostrożnie i je sprawdzić. Tym bardziej, że za ewentualne błędy w przesłanym do Urzędu Skarbowym rozliczeniu odpowie na koniec podatnik. Decydując się na rządowe rozwiązanie należy pamiętać, że rolą Twojego e-PITa nie jest zachęcanie podatnika do weryfikacji i dokonywania zmian w przygotowanym zeznaniu, przynajmniej pod względem sugerowania odliczeń czy zwolnień podatkowych. Deklaracja przygotowywana w państwowym serwisie jest przygotowywana w oparciu o ograniczoną ilość informacji, do których możemy zaliczyć podstawowe dane tj.: wartość zaliczek na podatek odprowadzona przez płatnika, zapłacone składki itp..  

O podatkach nie lubimy myśleć, więc jeśli za długo będziemy czekać i nie rozliczymy zeznania rocznego samodzielnie, to 2 maja, te z e-PIT zostaną zatwierdzone jako jedyne słuszne rozliczenie. Nawet jeśli nie będą korzystne dla podatnika. Aby rozliczyć się samodzielnie, uwzględniając wszelkie przysługujące nam preferencje podatkowe w łatwy i przystępny sposób, można skorzystać z PITax.pl Łatwe podatki.

W odróżnieniu od usługi “Twój e-PIT", PITax.pl przeprowadza rozległy wywiad z podatnikiem, aby zwrócić jego uwagę na należne ulgi, odliczenia, ale też przychody, które należy uwzględnić w rozliczeniu, co jest ważne dla bezpieczeństwa finansowego i minimalizacji ryzyka podatkowego.

- Nasz system umożliwia samodzielne rozliczenie podatków każdej osobie, niezależnie od jej zorientowania w Polskim Ładzie. Wystarczy wziąć swoje pity od pracodawcy czy z innych tytułów przychodów i krok po kroku czytać pytania systemu i na nie odpowiadać. PITax zapyta o przekazane darowizny, wskaże ulgi na dzieci itp.  - mówi Adam Przybycin z PITax.pl. - A na koniec policzy najwyższy możliwy do uzyskania zwrot podatku. Dodatkowo jeśli użytkownik skorzysta z wysyłki online - a jest ona bezpieczna i potwierdzona oficjalnym Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO), czas zwrotu przez urząd nadpłaty skróci się do 45 dni (w przypadku składania deklaracji w okienku to aż 90 dni).

Co ze znajomymi i rodziną?

Jedną z wad narzędzia Twój e-PIT jest brak możliwości rozliczania innych osób. Wyjątek stanowią współmałżonkowie. Jednak nawet w tym przypadku wymagana jest czujność podatnika. Przykładowo - jeśli rok wcześniej podatnik rozliczał się z małżonką, w tym roku możliwe, że system przygotuje dla niego rozliczenie indywidualne, które należy przekształcić w rozliczenie wspólne. 

Automatyczna utrata wsparcia

2 maja dostępne w usłudze e-PIT deklaracje zostaną wysłane do urzędów skarbowych. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej podatnik ich nie wyśle samodzielnie lub nie odrzuci. Z jednej strony to dobrze - nie trzeba pamiętać o uciążliwym obowiązku obliczania podatku i wypełniania formularza. Z drugiej strony - w takiej sytuacji przepadają wszystkie potencjalne ulgi oraz możliwość przekazania 1,5% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Straty ewidentnie przewyższają zyski.

Cel: wszystkie należne ulgi i 1,5%

Darmowe programy do rozliczenia PIT-ów nie są aż tak bezobsługowe jak Twój e-PIT. Nie wysyłają zeznań do urzędów skarbowych bez wiedzy podatników. Aby z nich skorzystać, potrzebny jest minimalny wysiłek. Dlaczego minimalny? Ponieważ aplikacje prowadzą użytkowników niemal za rękę. - Zaprojektowaliśmy przyjazny wygląd i ułożyliśmy ścieżkę użytkownika w taki sposób, aby na żadnym etapie nie miał wątpliwości, co zrobić - tłumaczy Adam Przybycin z PITax.pl. - Naszym celem i ambicją jest wskazanie użytkownikowi wszystkich należnych ulg. Pytamy o możliwe odliczenia, wskazujemy co powinien uwzględnić i upewniamy się, że informacja została zauważona. Mówię o tym, by zobrazować doświadczenie użytkownika PITax.pl. To program podatkowy, który jest maksymalnie intuicyjny i pomocny. A przy tym pozwala na przekazanie 1,5% jednej ze sprawdzonych organizacji pożytku publicznego. 

Tymczasem usługa Twój e-PIT wymaga ręcznego wyszukania organizacji spośród wszystkich podmiotów, które mogą korzystać ze wsparcia podatników. To kolejna wada narzędzia oraz częsty powód rezygnacji płatników z przekazania części swojego podatku. Na tym polu darmowe programy do wypełniania i wysyłania PIT-ów zdecydowanie wygrywają wygodą oraz wstępną selekcją organizacji pożytku publicznego.

A te 1,5% dla organizacji pożytku publicznego jest w tym roku szczególnie ważne. Do ubiegłego roku podatnicy mogli przekazać OPP 1% swojego podatku, teraz jest to 1,5%, co mylnie może sprawiać wrażenie, że to kwota aż o połowę większa. Ogólna kwota przekazywana organizacjom co prawda pozostanie na zbliżonym poziomie - nie licząc około 20% zwyżki kwoty (jednak nie wartości) związanej z inflacją. Znacznym zmianom ulegnie jednak dystrybucja 1,5% podatku pomiędzy organizacjami. Dla niektórych organizacji - tych, które były wspierane przez osoby uboższe, z uboższych regionów geograficznych i środowisk - spodziewamy się jednak dramatycznego spadku przychodów z odpisu podatkowego. 

Biorąc powyższe pod uwagę, w 2023 roku warto wesprzeć niekoniecznie najpopularniejsze organizacje, a przede wszystkim te mniejsze, których egzystencja może być zagrożona. System PITax.pl podpowiada podatnikom blisko 1500 organizacji pozarządowych wartych wsparcia. 

Atrykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »