Rodzaje spółek, które możecie założyć w Polsce

Prowadzenie działalności gospodarczej wcale nie jest tak skomplikowane, jak może się wam to wydawać. Aby mieć takie zdanie, powinniście szczegółowo zapoznać się z niuansami prawnymi związanymi z zajmowaniem się taką sprawą. Jedną z ważniejszych kwestii, z którymi warto się zaznajomić, są rzecz jasna rodzaje spółek, czyli typy prowadzenia działalności. Jakie możecie założyć legalnie w naszym kraju? Sprawdźcie to!

Rodzaje spółek - co to jest spółka?

Zanim przejdziemy do tego, z jakimi rodzajami spółek mamy do czynienia, warto, abyśmy wspomnieli o tym, czym właściwie one właściwie są. Spółką nazywa się typ działalności, która składa się oczywiście z osób fizycznych lub prawnych. Może być ona oparta na statucie lub umowie. Jeśli chodzi o jej cel, to najczęściej jest nim prowadzenie działalności gospodarczej. Spółka jest bardzo rozległą frazą z mnóstwem ważnych zasad.

Warto, byście mieli na względzie, że poprzez frazę spółka, można określić naprawdę sporą ilość instytucji prawa. Mianowicie takich, które niekoniecznie mają wiele wspólnego ze sobą poza oczywiście wspomnianą przez nas nazwą. Cechą charakterystyczną dla tego typu działalności jest oczywiście ograniczona odpowiedzialność wspólników. Z tego powodu ludzie tak często się na nią decydują, zakładając firmę.

Ciekawostką jest fakt, że wielu sportowców zakłada swoje własne działalności gospodarcze, aby zwiększać swój już całkiem spory majątek. Jeśli macie trochę wspólnego ze światem sportu, to z pewnością wiecie, czym jest obstawianie. Kod promocyjny Betclic pomoże wam rozpocząć przygodę z nim związaną. Wszystko za sprawą atrakcyjnych promocji, takich jak choćby zakład bez ryzyka, czy jednokrotny nim obrót.

Rodzaje spółek - jakie opcje mamy do wyboru?

Skupmy się teraz na meritum naszego tematu, czyli tym, jakie właściwie opcje mamy do czynienia, jeśli chcemy założyć spółkę. Tak, jak już wspomnieliśmy powyżej, istnieją różne ich rodzaje, z którymi warto się zapoznać przed podjęciem decyzji co do jej wyboru. Pierwszym podziałem, z jakim mamy do czynienia jest oczywiście rozdzielność na spółki osobowe i kapitałowe. W skład tych pierwszych wchodzą:

  • Spółki komandytowo-akcyjne,
  • Komandytowe,
  • Jawne,
  • Partnerskie.

Na liście spółek kapitołwych natomiast znajdziemy oczywiście te:

  • Proste akcyjne,
  • Akcyjne,
  • Z ograniczoną odpowiedzialnością.

Czym różnią się spółki osobowe od kapitałowych? Spółki osobowe to takie, które należące do spółek prawa handlowego. Oznacza to, że ich wspólnicy są powiązani osobiście i na tym opiera się jej funkcjonowanie. Wszystkie zobowiązania wspólników są nacechowane ich osobistą odpowiedzialnością.

Jeśli chodzi natomiast o spółki kapitałowe, to opierają się one o fakt posiadania zdolności prawnych oraz zdolności do czynności prawnych. Jest to samodzielny podmiot prawa cywilnego i możemy go spotkać najczęściej w wielkich korporacjach. Ponadto posiada on własny majątek, który jest odrębny od wspólników.

Co to jest spółka z.o.o - spółki kapitałowe

Mówiąc o spółkach, dosyć często możemy możemy usłyszeć o takiej możliwości, jaką jest spółka z.o.o. Na czym polega jej fenomen? Jak możecie się domyślać, mówimy tutaj o spółce kapitałowej handlowej z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej fenomen polega na posiadaniu osobowości prawnej. Jeśli chodzi o możliwość jej utworzenia, to sprawdzi się to w każdym celu przez jednego wspólnika lub kilku.

Warto jednak mieć na względzie, że nie może być ona związana wyłącznie przy pomocy innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Charakter spółki powinien być dobierany w zależności od waszych zamierzeń i potrzeb względem planowanej działalności gospodarczej.

Arykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »