Standard WT 2021 - jak spełnić wymagania?

Standard WT 2021 określa warunki techniczne, jakie muszą spełnić domy budowane w 2021 roku i kolejnych latach. Spełnienie wymagań WT 2021 wymaga postawienia na ekologiczne i nowoczesne standardy budowlane. Sprzyja on wdrażaniu domów energooszczędnych.

Warunki techniczne kontra energooszczędność - czy jesteśmy gotowi na 2021 rok

Wiele projektów domów realizowane było już z myślą o bardziej restrykcyjnych normach jeszcze przed ogłoszeniem zmian w prawie. Ekologia jest walorem sama w sobie, dlatego panująca na nią moda umotywowana jest nie tylko restrykcjami prawnymi, lecz także szansą na ograniczenie kosztów funkcjonowania domu. Energooszczędność sprzyja wdrażaniu ekonomicznych i ekologicznych systemów. Mówimy tu m.in. o pompach ciepła, fotowoltaice, geotermii i innych nowinkach, które wytyczają trendy na rynku budowlanym we współczesnych projektach.

Jeśli mamy więc oceniać gotowość Polaków na dostosowanie do norm WT 2021, można powiedzieć, że faktycznie przejawiamy wolę spełnienia aktualnych wytycznych. Taki trend da się zauważyć zarówno po stronie firm realizujących innowacyjne domy energooszczędne i projektujących tego typu rozwiązania, jak i samych konsumentów. Polacy wykazują ogromne zainteresowanie fotowoltaiką, a trendom skupionym na tworzeniu najbardziej energooszczędnych rozwiązań sprzyja niejako wysoka cena energii. Ta prawdopodobnie będzie w najbliższym czasie rosnąć jeszcze bardziej, dlatego zainteresowanie funkcjonalnymi domami energooszczędnymi zgodnymi ze standardem WT 2021 może ciągle rosnąć.

Reklama

Projekty domów z normą WT2021 - co to oznacza w praktyce?

Standard WT 2021 określa przede wszystkim wartość dwóch kluczowych dla domów energooszczędnych parametrów. Mówimy tu o konieczności zmniejszenia współczynnika przewodzenia ciepła, a także redukcję maksymalnego rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. Aktualne wartości są dosyć niskie. W praktyce oznacza to, że zwiększa się koszt budowy domu o kilka procent, jednak spada koszt jego eksploatacji (szczególnie gdy uwzględnimy koszt alternatywny związany z korzystaniem z konwencjonalnych źródeł energii, gdzie cena prądu ciągle rośnie).

Projekty domów w dobie panującej normy WT 2021 powinny przewidywać wykorzystanie ekologicznych rozwiązań, takich jak OZE, pompy ciepła, systemy rekuperacji i innych systemów, które do tej pory stosowane były w domach pasywnych. Nowoczesne domy energooszczędne mają być przede wszystkim przyjazne naturze, w konsekwencji są także przyjazne naszemu portfelowi.

Warunki związane z wprowadzeniem w życie przepisów WT 2021

W ramach warunków technicznych 2021 musimy osiągnąć bardzo niskie zapotrzebowanie na energię nieodnawialną. Aktualnie może ono wynieść 70 kWh/m². Jest to gwałtowny spadek z 95 kWh/m². Osiągnięcie takiej wartości bardzo często wiąże się z koniecznością wdrożenia bardzo ekologicznych i innowacyjnych systemów. W kwestii energii pochodzącej z OZE możemy sobie pozwolić na większe zapotrzebowanie. OZE może realizować deficyt pomiędzy maksymalną wartością EP (zapotrzebowania na energię nieodnawialną) a realnym zapotrzebowaniem. Poza adekwatnym EP musimy zadbać o odpowiednio niską wartość współczynnika UW, czyli przenikania ciepła.

Nowe przepisy o przenikaniu ciepła UW

Przenikanie ciepła to jego wartość, która wydostaje się ze środka domu na zewnątrz. Domy, które cechuje najlepsza ekologia i niski koszt eksploatacji, posiadają bardzo niski współczynnik UW. Aktualnie ściany zewnętrzne domu muszą mieć wartość przenikania ciepła poniżej 0,2 W/m²K. Jest to kontynuacja trendu z poprzednich lat. By możliwe było spełnienie wymagań względem parametru UW, konieczne jest budowanie konstrukcji o odpowiedniej izolacji termicznej. Składa się na nią m.in. bryła, wykorzystane materiały, izolacja zewnętrzna, czy odpowiednie dostosowanie konstrukcji okien do nowoczesnych standardów.

Z jakich materiałów powinniśmy budować, by spełnić wymagania: grubsza izolacja czy lepsze materiały izolacyjne?

Materiały stanowią bardzo istotny aspekt konstrukcji domów energooszczędnych. Odpowiedni ich dobór może przekładać się na poprawienie walorów izolacyjnych danego budynku. Możemy zdecydować się na materiały wyższej jakości, wówczas izolacja może stanowić mniejszą część konstrukcji ścian. Jednakże dużo ważniejsze jest to, jak zaprojektowana i wykonana zostanie dana konstrukcja, nie same materiały. Skuteczną izolację termiczną uzyskamy dzięki pozbyciu się z bryły budynku nadprogramowych zdobień, wdrożeniu skutecznych systemów odzyskiwania ciepła, czy odpowiedniemu układowi pomieszczeń. Możemy tym samym stawiać na konwencjonalny beton komórkowy, silikaty lub ceramikę, w zależności od upodobania i cech konkretnej konstrukcji.

Dlaczego bez energii odnawialnej nie zbudujemy domu w standardzie?

Prawo budowlane stawia na popularyzację OZE od lat. Zwiększenie wymagań względem konstrukcji realizowanych w 2021 nie jest więc specjalnie zaskakujące. Głównym powodem, dla którego stosowanie energii odnawialnej jest tak istotne, jest ograniczenie w kwestii tego, ile energii, która pochodzi ze źródeł nieodnawialnych, może potrzebować dom energooszczędny. Mówimy więc tu o wcześniej omawianym parametrze Ep. Zmniejszenie zapotrzebowania na energię nieodnawialną pozostawia pewne pole do popisu energii odnawialnej. Jeśli dom ma konsumować np. 100 kWh/m² rocznie, oznacza to, że musimy uzyskać 30 kWh/m² rocznie z OZE.

Teoretycznie możemy więc stosować projekty, które wykazują spore zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, jednak musimy w tym wypadku stosować fotowoltaikę, geotermię, pompę ciepła lub inne ekologiczne rozwiązanie.

Niskie koszty eksploatacji budynku i komfort termiczny we wnętrzach

Wartością dodaną, która płynie z dostosowania się do aktualnych norm, jest ograniczenie kosztów eksploatacji przestrzeni mieszkalnej. Jednak to nie jest jedyny walor, nie pomijajmy korzyści z perspektywy wygody i komfortu użytkowania przestrzeni mieszkalnej. Niskie koszty eksploatacji można uzyskać dzięki zastosowaniu odpowiednio termoizolujących okien, wysokiej klasy materiałów budowlanych, a także nowoczesnych standardów opierających się o OZE. Warto także mieć na uwadze, że tego typu rozwiązania są spójne z nowoczesnymi systemami ogrzewania. Wysoki komfort termiczny to coś, co zaczyna mieć coraz większe znaczenie dla lokatorów. Gotowość konstrukcji do wdrożenia rozwiązań takich jak ogrzewanie podłogowe jest w obszarze zainteresowania klientów firm projektujących nowe budynki. To trend, który funkcjonuje niezależnie od norm WT.

Odzyskiwanie ciepła zgodnie ze standardem WT 2021

Przy tworzeniu konstrukcji, która ma sprzyjać realizacji założeń wymagań technicznych z 2021 roku, warto uwzględnić aspekt odzyskiwania ciepła. We współcześnie tworzonych projektach wentylacja odbywa się na zasadach rekuperacji. Pozwala to na zachowanie większej ilości ciepła wewnątrz budynku, przy jednoczesnym zachowaniu wymiany świeżego powietrza z zewnątrz do wewnątrz. Rekuperacja powinna być zaprojektowana na wstępnym etapie planowania domu. Dzięki temu będzie w stanie w najskuteczniejszy sposób spełniać swoje zadanie. Wentylacja jest równie ważna w domach energooszczędnych, jak w tych tradycyjnych, jednak jej realizacja wygląda zgoła odmiennie. Aktualnie projektowane domy energooszczędne pod klucz w znacznej większości przewidują stosowanie rekuperacji na etapie koncepcyjnym.

Dom w standardzie WT 2021 z pompą ciepła

By zapewnić zgodność z wytycznymi technicznymi na rok 2021, warto wyposażyć się więc w rozwiązanie, które będzie w stanie zapewnić domowi odpowiednią energię do ogrzewania bardzo niskim kosztem. Pompy ciepła to rozwiązanie, które skutecznie przyczynia się do maksymalizacji wartości dodanej wynikającej z tworzenia domu energooszczędnego. Pozyskują one energię z otoczenia, np. z powietrza lub z gleby. Jest to rozwiązanie energooszczędne, które może działać, nawet gdy na zewnątrz panuje temperatura poniżej zera. Dzięki wyborowi projektu, który przewiduje montaż pompy ciepła jeszcze na etapie koncepcyjnym, możliwe jest stworzenie wspierającego lub głównego systemu ogrzewania, który będzie ekologiczny, sprawny i wydajny. Sprawdzone domy energooszczędne łączą pompy ciepła z odpowiednim systemem wentylacji i skutecznym ogrzewaniem, co pozwala na znaczące ograniczenie kosztów ocieplania budynku.

Przegląd projektów gwarantujących standard WT 2021

Jeśli poszukujesz projektów, które gwarantują spełnienie aktualnych wymogów, odwiedź stronę DomoweKlimaty.pl. Wszelkie dostępne tam projekty domów jednorodzinnych zrealizowane zostały w zgodzie z wytycznymi zawartymi w WT 2021. Możesz znaleźć tam gotowe domy energooszczędne, które przez wiele lat będą wyróżniały się bardzo pożądanymi parametrami konstrukcyjnymi, umożliwiającymi adaptację coraz to nowszych i wydajniejszych standardów.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »