Wakacyjna praca w Niemczech w opiece

Wakacje to tradycyjnie czas relaksu, odpoczynku, oderwania się od codziennych spraw i towarzyszącego każdemu z nas zabiegania. Jednak dla wielu osób to także okazja na dodatkowy zarobek – podreperowanie domowego budżetu lub zdobycie cennego na rynku pracy doświadczenia.

Opiekunka osób starszych w Niemczech - idealna praca na wakacje

Jeśli i Ty szukasz pracy na wakacje, spróbuj swoich sił w pracy w opiece w Niemczech. Zawód ten charakteryzuje się dużą elastycznością i sporą liczbą zróżnicowanych ofert. Dzięki temu niemal każdy może znaleźć coś dla siebie. Wśród ogłoszeń znajdziesz:

  • Wyjazdy do pracy na dłuższy okres czasu lub krótsze zlecenia na zastępstwo;
  • Opiekę nad osobami potrzebującymi więcej pomocy lub niewielkiego wsparcia;
  • Oferty z zaawansowaną lub podstawową znajomością języka niemieckiego.

Co więcej, w wakacje w opiece możesz zarobić jeszcze więcej niż zwykle. W tym okresie większość firm opiekuńczych i agencji opieki oferuje dodatkową premię letnią. Najczęściej kierowana jest ona zarówno do obecnych pracowników, jak i nowych osób, a jedynym warunkiem uzyskania takiego bonusu jest przepracowanie w Niemczech odpowiedniej liczby dni.

Opiekunka na dłużej i na zastępstwo

W zależności od tego, jak dużo masz czasu, ile chcesz zarobić i czy jesteś zdecydowany, że praca w opiece jest dla Ciebie lub jeszcze nie jesteś tego pewien, możesz od razu zdecydować się na 2-3 miesięczny wyjazd lub wybrać zlecenie na zastępstwo. To ostatnie trwa około 2-3 tygodni i obejmuje te miejsca pracy, w których ze swojego urlopu chce skorzystać stała opiekunka. Najwięcej takich krótkich ofert jest dostępnych właśnie w wakacje. To więc doskonały moment, aby przekonać się, czy opiekunka osób starszych w Niemczech to zawód na Ciebie lub w krótkim czasie zarobić pieniądze na wymarzoną wakacyjna przygodę lub inne własne potrzeby.

Jeśli jednak chcesz zarobić więcej, masz już doświadczenie w opiece lub nie obawiasz się tej pracy, a do tego dysponujesz większą ilością czasu - możesz zdecydować się na wyjazd na całe wakacje, np. dwa lub nawet trzy miesiące. Zdecydowane osoby bez większych trudności znajdą w okresie wakacji także takie dłuższe zlecenia, gdyż niektóre ze stałych opiekunek chcą korzystać z dłuższych urlopów i np. zająć się wnukami.

Jak znaleźć pracę w opiece w Niemczech dopasowaną do nas?

Wiele osób zastanawiających się nad pracą w opiece w Niemczech najbardziej obawia się zakresu obowiązków - czy sobie poradzę, a może jednak zadania będą za trudne lub po prostu nie będę chciał ich wykonywać? Największe wątpliwości wiążą się oczywiście z czynnościami typowo pielęgnacyjnymi, takimi jak pomoc w higienie lub zmiana pieluch. Obawy takie można zrozumieć, ale zanim zrezygnujemy z wyjazdu w ogóle, warto pamiętać, że profesjonalne firmy opiekuńcze zajmujące się zatrudnianiem opiekunek osób starszych w Niemczech, zawsze na początku przeprowadzają z potencjalnym kandydatem szczegółową rozmowę rekrutacyjną.

Podczas takiej rozmowy przyszły pracodawca pyta zarówno o doświadczenie i umiejętności, jak i akceptowalny zakres obowiązków. To pierwsze nie musi być doświadczeniem zdobytym w pracy, równie istotne są umiejętności nabyte podczas opieki na przykład nad członkami własnej rodziny - starszymi rodzicami lub dziadkami. Jeśli dane osoba nie ma żadnego doświadczenia, na pewno nie zostanie jej zaproponowane wymagające zlecenie, tylko właśnie takie, które pozwoli na stopniowe wdrożenie się w obowiązki opiekunów seniora. Uczestnicząc w rozmowie kwalifikacyjnej każda osoba będzie miała także okazję samodzielnie określić, jakie czynności chce, a jakich nie chce lub nie może wykonywać. Przykładowo można z góry wskazać, że nie interesują nas oferty z transferem, gdyż mamy problemy z kręgosłupem lub nie chcemy opiekować się osobą leżąca, gdyż przerasta to nasze możliwości. Szukają pracy w opiece warto śmiało artykułować własne ograniczenia i oczekiwania, dzięki temu obie strony - zarówno podopieczny, jak i opiekunka - będą zadowolone z ewentualnej przyszłej współpracy.

Sprawdź aktualne oferty pracy: https://arbeitlandia.eu/praca/niemcy-opiekunka-opiekun-osob-starszych

Praca w opiece a znajomość języka niemieckiego

Wiele osób chcących rozpocząć pracę jako opiekunka osób starszych pyta, czy Niemcy wymagają znajomości języka niemieckiego? Jak w wielu kwestiach związanych z tą branżą prawdziwa odpowiedź brzmi - to zależy - ale jednak zdecydowana większość klientów woli opiekunów posługujących się ich rodzimym językiem w stopniu co najmniej podstawowym. Oznacza to, że potencjalna opiekunka powinna potrafić np. zapytać podopiecznego czy jest spragniony albo co chciałby zjeść na obiad, udzielić lekarzowi najważniejszych informacji o stanie zdrowia seniora lub w miarę swobodnie zrobić zakupy w sklepie. Najczęściej rodzinie osób starszych zależy nawet na lepszej, komunikatywnej lub dobrej znajomości języka. Chcą oni, aby opiekunka potrafiła także podtrzymać kontakt z seniorem, porozmawiać z nim, zagrać w karty, po prostu być dla niego towarzyszem dnia. Klientów nie wymagających żadnej znajomości języka niemieckiego jest zdecydowanie najmniej. Najczęściej sytuacja takie pojawiają się w odniesieniu do najbardziej schorowanych seniorów, osób leżących nie mających kontaktu z otaczających ich światem. Takie zlecenia są jednocześnie najtrudniejszymi i wiele osób woli podszkolić język, aby mieć większy wybór ofert pracy.

Pomimo tych przedstawionych powyżej wymagań warto zauważyć, że najwięcej ofert pracy bez znajomości języka pojawia się właśnie w wakacje. Podobnie jak w przypadku zleceń na zastępstwa, a także ofert dla początkujących, spowodowane jest to urlopami stałych opiekunów. W takich momentach rodziny podopiecznych często przystają na czasowe zatrudnienia osoby bez języka. Tym bardziej warto skorzystać z tej możliwości, zarobić dodatkowe pieniądze, a nawet złapać podstawy języka. Kto wie, może przyda nam się to na przyszłość?

Opiekunka osób starszych w Niemczech - zawód dla każdego?

Wiele osób zastanawia się, kto może pracować w opiece w Niemczech? Czy trzeba mieć doświadczenie, czy ważny jest wiek lub płeć, czy trzeba znać język niemiecki? O tym ostatnim już pisaliśmy, teraz czas na odpowiedź na pozostałe pytania.

Po pierwsze, doświadczenie opiekuńcze nie zawsze jest wymagane. Tutaj znów wszystko zależy od indywidualnej sytuacji podopiecznego, przede wszystkim od jego stanu zdrowia oraz zakresu samodzielności. Wiele zleceń wymaga od opiekunów wykonywania jedynie bardzo podstawowych zadań o charakterze pielęgnacyjnym lub nie zakłada ich wcale. Podopieczni są bowiem bardzo samodzielni, potrzebują raczej towarzystwa niż pomocy, a wsparcie obejmuje przede wszystkim prowadzenie domu, robienie zakupów, gotowanie obiadów. Haczyk tkwi jednak w tym, że tego typu oferty są zwykle kierowane do osób z bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego, a jeśli nawet język nie jest aż tak ważny, wynagrodzenie należy do tych niższych, choć i tak jest to znacznie więcej, niż opiekun zarobiłby w Polsce.

Na zleceniach wymagających od opiekunek osób starszych większego doświadczenia lub umiejętności realizacji konkretnych czynności albo też znajomości zasad postępowania w konkretnej chorobie, zarobki będą zwykle wyższe, a inne wymagania nieraz schodzą na dalszy plan. To praca głównie dla osób doświadczonych. Z całą mocą trzeba jednak zaznaczyć, że opiekunka osób starszych - Niemcy muszą zdawać sobie z tego sprawę - nie jest pielęgniarką i nie realizuje zadań o charakterze medycznym czy około-medycznym. Nie tylko nie realizuje, ale nawet nie może. Zabrania tego bowiem niemieckie prawo, które bardzo restrykcyjnie określa, jakie zadania może, a jakich nie wolno wykonywać bez przygotowania zawodowego, bez dyplomu uznanego przez państwo niemieckie.

Odnosząc się do konieczności posiadania lub nieposiadania doświadczenia, należy zaznaczyć, że nawet jeśli jest ono pożądane, nie musi pochodzić z wcześniejszej pracy w opiece w Niemczech czy innym kraju. Równoważnie jest bowiem traktowana praktyka zdobyta w związku z prywatną sytuacją życiową każdej osoby, a więc na przykład doświadczenie zdobyte podczas opieki nad bliskimi członkami własnej rodziny.

Studentka czy seniorka - kto pracuje w opiece w Niemczech?

Stereotypowa opiekunka osób starszych w Niemczech to kobieta około 50-tego roku życia. Czasem trochę młodsza, innym razem trochę starsza, ale raczej w wieku średnim. Jest w tym stereotypie ziarnko prawdy. Nie jest to jednak cała prawda. W branży opiekuńczej swoje miejsce znaleźć może bowiem niemal każda osoba - bez względu na wiek oraz płeć.

Ta otwartość na różnorodność wynika z odmienności poszczególnych zleceń oraz potrzeb podopiecznych. Jeśli mamy do czynienia z bardzo aktywną osobą, potrzebującą towarzystwa a nie pielęgnacji, lubiącą spędzać czas poza domem i z równie energicznymi osobami, studentka będzie idealną opiekunką. Z kolei na zleceniach wymagających transferu, a tym samym większej siły fizycznej i dobrej kondycji, pożądanym opiekunem będzie mężczyzna. Wśród zleceń znaleźć można także takie, na których swoje miejsce znajdują polskie emerytki. To przede wszystkim te miejsca pracy, w których nie ma ciężkich fizycznie zadań, a podopieczna chętnie spędzi czas z osoba w bardziej zbliżonym do swojego wieku. Co ważne, bez względu na wiek lub płeć warunkiem pracy w opiece w Niemczech jest dobry stan zdrowia, takie, który pozwala zająć się kimś innym, co niewątpliwie jest dużą odpowiedzialnością.

Dlaczego w wakacje warto pracować w opiece?

O tym, że wakacyjna praca w opiece w Niemczech zagwarantuje nam wysoki zarobek w krótkim czasie, dodatkowy bonus w postaci premii letniej, możliwość sprawdzenia czy jest to praca dla nas, a także zdobycia cennego na rynku pracy doświadczenia - już pisaliśmy. Na koniec warto wspomnieć o jeszcze dwóch kwestiach, które czynią tą pracę atrakcyjniejszą.

Przede wszystkim opiekunka osób starszych - Niemcy nie są tu wyjątkiem - to zawód powodujący, że każdy z nas poczuje się ważny i potrzebny. Dla wielu osób jest to nagroda większa, niż pieniądze. Wdzięczność podopiecznego, który dzięki naszej pomocy może funkcjonować normalnie i żyć we własnych czterech ścianach, a także jego rodziny nie raz obserwującej poprawę stanu zdrowia babci czy dziadka oraz jego zadowolenie - jest bezcenna. Dla tego uczucia warto choć raz spróbować pracy opiekunki.

Na koniec jeszcze słowo o podróżach. Praca w Niemczech to także możliwość zwiedzenia ciekawego kawałka świata. Podczas pracy zawsze przysługuje Ci czas wolny, który możesz wykorzystać na dłuższe lub krótsze wycieczki krajoznawcze.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »