Zakładasz nowe konto bankowe? Poznaj kluczowe informacje!

Z ostatnich raportów NBP wynika, że blisko 90% dorosłych obywateli naszego kraju ma konto w banku. Jak wybrać dla siebie to najbardziej odpowiednie? Poznaj już teraz kilka praktycznych wskazówek!

Najważniejsze: dopasuj nowe konto do swoich potrzeb!

Każdy bank gwarantuje klientom wysoki poziom ochrony zgromadzonych na rachunkach pieniędzy. Oznacza to, że otwierając nowe konto bankowe, możesz spokojnie skupić się na jego funkcjonalności oraz opłatach. Pamiętaj, aby jak najlepiej dopasować ten produkt do własnych potrzeb. Na początek zastanów się dobrze, do czego i jak chcesz go wykorzystywać oraz które rodzaje płatności są dla Ciebie kluczowe.

Potrzeby osób korzystających z rachunków osobistych są bardzo zróżnicowane, a do tego nieustannie się zmieniają. Banki starając się wychodzić im naprzeciw, dynamicznie rozwijają swoje usługi i wprowadzają wiele nowych. W efekcie poszczególne konta bankowe mocno różnią się od siebie. Pamiętaj, że ich rodzajów jest wiele i zanim wybierzesz konkretne, powinieneś dokładnie poznać każdy z nich. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod adresem: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta

Oprócz tego, szukając tego najlepszego konta osobistego, zwróć szczególną uwagę na:

  • podstawowe opłaty, w tym za prowadzenie rachunku, przelewy natychmiastowe czy wypłaty z bankomatów,
  • funkcjonalność oferowaną w ramach bankowości internetowej oraz mobilnej,
  • dostępność innych produktów bankowych, takich jak np. konto oszczędnościowe, lokata czy kredyt,
  • listę dokumentów potrzebnych do otwarcia rachunku,
  • ofertę programów partnerskich i lojalnościowych.

Dowiedz się, ile wynosi opłata za prowadzenie rachunku bankowego Obecnie zdecydowana większość banków ma w swojej ofercie rachunki osobiste, dla których podstawowe usługi są bezpłatne. W efekcie zwykle zniesiona jest zarówno opłata za prowadzenie konta, jak i m.in.:

  • wypłaty gotówki w bankomatach z wykorzystaniem systemu BLIK,
  • przelewy zwykłe oraz natychmiastowe,
  • polecenia zapłaty.

Oprócz tego nierzadko również karta płatnicza jest wydawana bezpłatnie. Do tego darmowe może być korzystanie z niej. Zwykle banki zwalniają z tej drugiej opłaty klientów, którzy spełnią określone warunki. Wymagania są różne i może to być np. dokonanie jednej płatności kartą w miesiącu lub na określoną, minimalną kwotę.

Zupełnie inaczej wygląda kwestia kosztów korzystania z usług niezaliczanych do grupy podstawowych. Dotyczy to np. przelewów walutowych czy wypłat z bankomatów za granicą. Z tego powodu, zanim zdecydujesz się otworzyć konkretny rachunek, dokładnie zapoznaj się z powiązaną z nim taryfą opłat i prowizji.

Poznaj funkcje bankowości mobilnej oraz internetowej

W dzisiejszych czasach zdecydowana większość klientów banków korzysta z możliwości bankowości internetowej oraz mobilnej. Oba te rozwiązania technologiczne ułatwiają bankowanie, a więc wykonywanie codziennych operacji finansowych. Bez dzwonienia do konsultanta czy odwiedzania oddziału bankowego można we własnym zakresie załatwić praktycznie wszystko.

Z tego powodu, otwierając konto osobiste, koniecznie zapoznaj się z funkcjonalnością obu tych systemów. Przyjrzyj się w szczególności funkcjonalności aplikacji banku na telefony komórkowe oraz tablety. Dobrze, jeśli pozwala ona m.in. na:

  • płacenie i wypłacanie pieniędzy w bankomatach z wykorzystaniem kodów BLIK,
  • sprawdzanie salda rachunku, zlecanie przelewów, otwieranie lokat czy zaciąganie kredytów gotówkowych,
  • korzystanie z różnych produktów oraz programów do oszczędzania pieniędzy,
  • szybkie logowanie bez konieczności podawania kodu PIN - autoryzacja np. poprzez odcisk palca.

Zwróć też uwagę na płatności mobilne. Jeśli lubisz korzystać z nowinek technologicznych, z pewnością przyda Ci się funkcja zbliżeniowego płacenia telefonem. Oczywiście możliwości tego systemu jest dużo więcej, a ich zakres zależy tylko i wyłącznie od oferty konkretnego banku.

Sprawdź, jakich dokumentów wymaga bank

Obecnie klienci banków mogą otwierać konta osobiste na kilka sposobów. Można to zrobić:

  • osobiście odwiedzając placówkę bankową,
  • podczas rozmowy telefonicznej z konsultantem,
  • przez internet.

Niezależnie od tego, która z powyższych opcji jest dla Ciebie najwygodniejsza, zanim ją wybierzesz, sprawdź, jakie dokumenty przygotować. Zazwyczaj wystarczy tylko dowód osobisty. Warunkiem jest posiadanie obywatelstwa polskiego oraz ukończenie 18 roku życia.

Wymagania te mogą być jednak zupełnie inne w przypadku obcokrajowców. Są one także odmienne, jeśli właścicielem rachunku ma być osoba nieletnia - zgodnie z prawem musi mieć minimum 13 lat.

Zweryfikuj dostępność innych produktów bankowych

Pamiętaj, że konto osobiste to tylko jeden z wielu produktów finansowych proponowanych przez banki. Bardzo ważne jest więc to, abyś przed otwarciem rachunku dobrze zastanowił się, z jakich jeszcze usług bankowych chcesz korzystać. Niewątpliwie do grupy najpopularniejszych zaliczają się kredyty gotówkowe. Jeśli jesteś nimi zainteresowany, koniecznie zapoznaj się z warunkami, na jakich są udzielane, w tym z opłatami i oprocentowaniem.

Do innych godnych uwagi produktów oferowanych przez banki należy zaliczyć:

  • konta oszczędnościowe i lokaty,
  • różnego rodzaju fundusze inwestycyjne oraz rachunki maklerskie,
  • kredyty celowe, np. hipoteczne czy samochodowe,
  • pakiety ubezpieczeń - banki często współpracują z firmami ubezpieczeniowymi, sprzedając ich polisy na preferencyjnych warunkach.

Zapytaj o programy premiowe i lojalnościowe

Gdy już wybierzesz swój idealnie dopasowany do potrzeb rachunek bankowy, zainteresuj się jeszcze programami premiowymi i lojalnościowymi. Najlepiej zapytaj o nie konsultanta, gdy będziesz prowadzić z nim rozmowę w związku z otwieraniem konta osobistego.

To różne pakiety dodatkowych korzyści, dzięki którym możesz oszczędzać pieniądze. Ich rodzajów jest wiele i dostępność konkretnych zależy od oferty danego banku. Jednak do grupy najpopularniejszych można zaliczyć m.in.:

  • zwrot części wydatków (np. 1%) związanych z płaceniem rachunków za media, telefon i internet,
  • kupony rabatowe do różnych sklepów i punktów usługowych,
  • systemy lojalnościowe - np. naliczanie punktów za płatności kartą, które później wymieniane są na nagrody,
  • premie finansowe za otwarcie konta i spełnienie określonych warunków.

Otwórz konto w sprawdzonym banku!

Mamy nadzieję, że teraz już rozumiesz, dlaczego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z wieloma ofertami rachunków bankowych. Dzięki temu łatwiej będzie Ci znaleźć taką, która sprosta wszystkim Twoim oczekiwaniom. Nie czekaj więc i już dziś otwórz konto idealnie dopasowane do potrzeb. Pamiętaj, aby zawsze stawiać na usługi sprawdzonych banków, takich jak np. Santander Bank Polska. Inwestują one w nowoczesne technologie IT, które gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa korzystania z bankowości internetowej i mobilnej. Do tego dbają o swoich klientów, oferując im wiele produktów bankowych na preferencyjnych warunkach.

Artykuł sponsorowany

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »