14. emerytura stałym świadczeniem. Rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. To projekt ustawy wprowadzającej wypłatę tzw. 14. emerytury na stałe - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów został przyjęty projekt ustawy wprowadzający 14. emeryturę. jako stałe świadczenie.

- Wcześniej było ono już przekazywane, ale od dzisiaj Rada Ministrów przyjęła "czternastkę" jako stałe świadczenie dla wszystkich emerytów w Polsce. To jest fundamentalna zmiana (...) razem z maksymalną waloryzacją (...), trzynastą i czternastą emeryturą, z lekami refundowanymi - i tę paletę leków będziemy rozszerzać - mówił.

- Netto środków na koncie emeryta jest więcej - dodał Morawiecki na temat emerytury bez podatku do 2500 zł. 

Reklama

Premier: Ważny kamień milowy do poprawy losu seniorów

Premier wskazywał, iż "solidarność międzypokoleniowa to także przeznaczenie z naszego wspólnego budżetu jak największej puli pieniędzy na wsparcie tych, którzy już dzisiaj nie mogą pracować. (...) Solidarność międzypokoleniowa musi się manifestować w realnych krokach - nie podniesienie wieku emerytalnego (...), głodowe waloryzacje emerytur, tylko najwyższa historycznie waloryzacja, razem z "trzynastką", "czternastką", wyższą płacą netto".

- Dzisiejsze przyjęcie tej ustawy jest kolejnym ważnym kamieniem milowym na drodze do poprawy losu, do godnego życia dla wszystkich naszych babć i dziadków, mam i ojców - podsumował.

Minister rodziny Marlena Maląg w trakcie konferencji dziękowała seniorom za trud wychowania dzieci i wnuków.

- Jesteśmy zobowiązani podziękować za trud wychowania dzieci, wnuków. Nasi seniorzy w tym aktywnie uczestniczą. Ale przede wszystkim (dziękujemy - red.) za budowanie silnej Polski i przekazywanie młodemu pokoleniu tego, co jest najważniejsze - mówiła.

- Staramy się wprowadzać dodatkowe świadczenia: 13. emerytura już na stałe zagościła od pięciu lat (...), dzisiaj przyjęty projekt ustawy o 14. emeryturze, która zapewnia naszym seniorom, że to wsparcie będzie każdego roku. Zakładamy, że świadczenie będzie tak jak do tej pory wypłacane co najmniej na poziomie minimalnej emerytury. Wprowadzamy pewne kryterium dochodowe, aby przede wszystkim kierować to wsparcie do osób, które potrzebują tego wsparcia najbardziej, czyli dla osób z niższymi emeryturami - dodała.

Kto dostanie "czternastkę"?

Zgodnie z projektem 14. emerytura będzie osobom uprawnionym przysługiwać w wysokości: 

  • kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym wypłacane jest kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne - dla osób, których wysokość świadczenia podstawowego przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń nie przekracza kwoty 2900 zł; 
  • kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym wypłacane jest kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, pomniejszonej o kwotę różnicy pomiędzy kwotą wysokości świadczenia podstawowego przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń a kwotą 2900 zł, których wysokość świadczenia podstawowego, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, przekracza kwotę 2900 zł.

W projekcie przewidziano możliwość określenia wyższej kwoty 14. emerytury. Rada Ministrów, nie później niż do dnia 31 października danego roku, poprzez rozporządzenie, będzie mogła określić wyższą kwotę kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego niż kwota najniższej emerytury. Zaproponowano też, by kwota 14. emerytury wynosiła co najmniej 50 zł. Jeżeli kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego będzie niższa niż 50 zł, świadczenie to nie będzie przyznawane.

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne

"Czternastka" nie będzie przysługiwać osobom, którym prawo do świadczeń zostało zawieszone na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego. Oznacza to, że do kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego będą miały prawo osoby, których prawo do świadczenia podstawowego nie zostało zawieszone na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, oraz wysokość tego świadczenia nie przekracza kwoty będącej sumą kwoty 2900 zł i kwoty najniższej emerytury obowiązującej w roku, w którym wypłacane jest kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, pomniejszonej o 50 zł (w 2023 r. to kwota 4438,44 zł).

W razie zbiegu prawa do więcej niż jednego świadczenia, przy ustalaniu prawa i wysokości do kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, przyjęta będzie suma tych świadczeń wypłacanych w zbiegu. Osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne.

Jedno kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne przysługiwać będzie również do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba. Świadczenie to będzie podlegać proporcjonalnemu podziałowi na osoby uprawnione do renty rodzinnej. W przypadku, gdy do renty rodzinnej uprawniona jest więcej niż jedna osoba i przynajmniej jedna z nich uprawniona jest do renty socjalnej, kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne z tytułu renty rodzinnej podlegać będzie podziałowi stosownie do liczby osób uprawnionych do renty rodzinnej, z wyłączeniem osoby lub osób uprawnionych do renty socjalnej. Osobie lub osobom wyłączonym z liczby osób uprawnionych do renty rodzinnej przysługiwać będzie kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne z tytułu przysługującego prawa do renty socjalnej.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »