3,8 tys. zł dodatku do emerytury dla tysięcy emerytów. Znamy warunki otrzymania pieniędzy

Dodatek do emerytury w kwocie średnio 3,8 tys. zł otrzymać mogą tysiące seniorów. Wszystko dzięki skierowanej przez Senat do Sejmu nowelizacji projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Przepisy są efektem zawirowań, jakie miały miejsce w zasadach dotyczących emerytur wypłacanych na przestrzeni ostatnich lat. Pokrzywdzeni przez zakwestionowane w 2019 roku przez Trybunał Konstytucyjny przepisy dziś domagają się wypłaty dodatku do emerytury.

Dodatek do emerytury miałby zostać wypłacony dziesiątkom tysięcy seniorów, którzy zostali pokrzywdzeni w wyniku niekorzystnych zapisów ustawy o emeryturach. Te w 2019 roku zostały zakwestionowane przez TK, ale zdążyły obowiązywać przez kilka lat. Kto może liczyć na wypłatę dodatku do emerytury w średniej wysokości 3,8 tys. zł?

Dodatek do emerytury dla poszkodowanych przez prawo. Ci emeryci mogą dostać pieniądze

Na wypłatę dodatku do emerytury miałoby liczyć 44 tys. seniorów, głównie seniorek urodzonych w 1953 roku. Ci ludzie, jeśli weszłaby przesłana już z Senatu do Sejmu nowelizacja, mogliby liczyć na wypłatę odsetek do dotychczasowej emerytury, która pobierana była w niższym wymiarze.

Reklama

Wszystko rozbija się o problem przepisów, które weszły w życie 1 stycznia 2013 roku. Te sprawiały, że seniorzy, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przez tą datą, w momencie przekroczenia powszechnego wieku emerytalnego otrzymywali świadczenia pomniejszone o tzw. emerytury wcześniejsze. Po ponad 6 latach obowiązywania tego prawa w marcu 2019 roku Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepisy w odniesieniu do osób z rocznika 1953.

Nowelizacja pozwoliła ponowie przeliczyć świadczenie. Senat chce jeszcze dodatku do emerytury

W lipcu 2020 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Znowelizowane prawo umożliwiło ponowne obliczenie emerytury bez pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych. Ta zmiana dotyczyła zarówno kobiet, jak i mężczyzn urodzonych w 1953 roku. Osoby te miały możliwość złożenia wniosku o wyrównanie świadczenia do 11 stycznia 2021 roku.

Na tym jednak nie koniec. Wspomniana przesłana z Senatu do Sejmu nowelizacja zakłada bowiem także wypłatę odsetek seniorom z 1953 roku za okres, w którym nie mieli możliwości korzystać z pełnej kwoty należnej im emerytury. Co ciekawe, zgodnie z przepisami, jak donosi Fakt, nie trzeba byłoby składać żadnych wniosków o wypłatę dodatku - to ZUS miałby sprawdzić komu się one należą i ile dokładnie.

3,8 tys. zł dodatku do emerytury. Ubiegać się mogą emeryci z rocznika 1953

W zależności od przypadku kwoty są różne - przypomnijmy, że mowa o około 44 tys. osób poszkodowanych przez prawo. Jak jednak wskazuje dziennik, średnio to 3,8 tys. zł dodatku do emerytury, który miałby trafić do seniorów z rocznika 1953. Przepisy, zgodnie z doniesieniami medialnymi, miałyby wejść w życie na początku 2024 roku.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dodatek do emerytury | wiek emerytalny | emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »