600 zł więcej do emerytury dla najstarszych seniorów. Pierwsi już dostali

Wypłata emerytury honorowej zwiększyła się od 1 marca o 595,46 zł od wypłaty emerytury honorowej w 2022 roku. Co 12 miesięcy właśnie w marcu wraz z waloryzacją emerytur rośnie kwota emerytury honorowej, która trafia do 100-latków. Wysokość emerytury w momencie przyznania jej przez ZUS lub KRUS obowiązuje przez cały okres pobierania świadczenia. W efekcie więc emerytura honorowa nie podlega waloryzacji w wypadku osób pobierających świadczenie, a jedynie dla tych, którzy będą ją pobierać.

Emerytura honorowa jeszcze na początku tego roku wynosiła 4944,79 zł. Kwota ta obowiązywała w okresie od 1 marca 2022 roku do 28 lutego 2023 roku. Ci, którzy granicę 100 lat przekroczyli po 1 marca 2023 roku, otrzymali jednak świadczenie wyższe o 595,46 zł względem emerytury honorowej ustalonej w 2022 roku. Przyznana im emerytura honorowa wyniosła już 5540,25 zł.

Co to jest emerytura honorowa? Ilu Polaków pobiera świadczenie?

Jak wynika z danych przedstawionych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w Polsce żyje około 2600 osób, które świętowały już swoje 100. urodziny. Każdy, kto dożył tego sędziwego wieku, może liczyć na dodatkową emeryturę wypłacaną obok standardowego świadczenia emerytalnego, które emeryt dotąd pobierał.

Reklama

ZUS podkreśla, że emerytura honorowa to świadczenie dodatkowe wypłacane z tytułu osiągnięcia 100 lat. Emerytura honorowa wypłacana jest bez względu na wysokość dotychczas otrzymywanego świadczenia oraz wszelkiego typu innych dodatków otrzymywanych do emerytury. Mało tego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi wypłaty emerytury honorowej nawet w wypadku, gdy dany 100-latek nie wypracował przez całe życie żadnej emerytury.

600 plus do emerytury honorowej. Dla 100-latków w 2023 roku to aż 5540,25 zł świadczenia

Sposób wypłacania emerytury honorowej sprawia, że można powiedzieć, iż 100-latków, którzy ten sędziwy wiek osiągnęli po 1 marca 2023 roku, czekało nie tyle 600 plus do emerytury honorowej, a 5540,25 plus w ogóle. Dostali więc 5540,25 zł obok pieniędzy, które ZUS już im wysyłał. I dostaną także kolejni stulatkowie, aż 1 marca 2024 roku wysokość emerytury honorowej znów zostanie przeniesiona na wyższy pułap.

- Wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku, dlatego ta specjalna "emerytura dla stulatków" jest, co roku w innej wysokości, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości - mówi rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis.

Wypłata emerytury honorowej z automatu. Świadczenie bez wniosku, ale jest jeden wyjątek

Do otrzymania emerytury honorowej nie jest potrzebny żaden wniosek. Wypłata następuje automatycznie po przekroczeniu przez zarejestrowanego seniora wieku 100 lat. Wypłaty emerytur honorowych prowadzi nie tylko ZUS, ale także Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, czyli KRUS.

Generalnie do otrzymania emerytury honorowej nie trzeba składać żadnych dokumentów, ale istnieje wyjątek od tej zasady. W przypadku 100-latków, którzy z ZUS ani KRUS nie pobierają żadnej renty czy emerytury i nie są zarejestrowani w żadnym z systemów, konieczny jest wniosek o wypłatę emerytury honorowej. Dopiero wówczas po złożeniu odpowiedniego pisma możemy liczyć na wypłaty emerytury honorowej w wypadku takich seniorów.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura honorowa | emerytura | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »