75-letni emeryci ze specjalnym dodatkiem. ZUS wypłaci 324 zł bez wniosku

Dodatek pielęgnacyjny to świadczenie wypłacane przez ZUS bez względu na wiek. Od marca 2023 roku po waloryzacji kwota dodatku to 324,39 zł. Emeryci po 75. roku życia mogą dostać go bez wniosku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje wypłaty tego dodatku do emerytury po spełnieniu dwóch warunków.

  • Dodatek pielęgnacyjny wynosi obecnie 324,39 zł miesięcznie.
  • ZUS co roku w marcu poddaje świadczenie waloryzacji.
  • 75-latek dostaje ten dodatek do emerytury bez żadnych dodatkowych wniosków.

Dodatek pielęgnacyjny jest wypłacany przez ZUS w wypadku niezdolności lub ograniczonej zdolności do samodzielnej egzystencji. W takim wypadku dodatek przyznawany jest bez względu na wiek.

Jakie warunki trzeba spełnić na dodatek pielęgnacyjny?

By otrzymać dodatek pielęgnacyjny, konieczne jest wypełnienie odpowiedniego wniosku. Dotyczy to wszystkich poza 75-letnimi emerytami. 75-latek może bowiem otrzymać świadczenie bez wniosku. Ustawa z 17 grudnia 1998 roku o dodatku pielęgnacyjnym wskazuje dwa warunki przyznania tego świadczenia:

Reklama
  • ukończenie 75. roku życia (pieniądze wypłacane bez wniosku), 
  • niezdolność do pracy oraz samodzielnej egzystencji.

Jeśli do odbierania dodatku kwalifikujemy się na podstawie drugiego warunku, musimy złożyć odpowiedni wniosek, do którego wymagane jest zaświadczenie OL-9 o stanie zdrowiaTrzeba również posiadać prawo do emerytury lub renty.

Dodatek pielęgnacyjny w 2024 roku. Ile wynosi?

W marcu 2024 roku dodatek pielęgnacyjny został zwaloryzowany i obecnie jest wypłacany w kwocie 324,39 zł. Obecna wysokość świadczenia będzie obowiązywać do końca lutego 2025 roku. Dodatek pielęgnacyjny ZUS wysyła wraz z wypłatą renty lub emerytury - stąd konieczność posiadania jednego z tych świadczeń.

Istnieje jednak sytuacja, gdy mimo spełniania warunków, wspomniany dodatek do emerytury nie przysługuje. Jest tak wówczas, gdy osoba uprawniona przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym przez okres dłuższy niż dwa tygodnie w ciągu miesiąca.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dodatek do emerytury | ZUS | dodatek pielęgnacyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »