705,88 zł dodatku do emerytury. Pieniądze dla seniorów z dwóch roczników

Dodatek do emerytury, jakim jest emerytura honorowa, to najwyższy benefit finansowy dla seniorów. ZUS obecnie wypłaca 6246,13 zł tego świadczenia. Od marca wypłata zwiększyła się więc o 705,88 zł. Jednak otrzymać tyle mogą tylko seniorzy z dwóch roczników.

Pierwotnie tekst ukazał się 10.05.2024, a my - ze względu na dużą popularność materiału - odświeżyliśmy jego treść.

  • Emerytura honorowa jest największym obowiązującym dodatkiem do emerytury.
  • Obecnie jego kwota wynosi 6246,13 zł. Oznacza to 705,88 zł więcej względem początku roku.
  • Do marca 2024 roku obowiązującą stawką było bowiem jeszcze 5540,25 zł.

Dodatek do emerytury, jakim jest emerytura honorowa, to już 6246,13 zł. Te pieniądze otrzymać mogą wszyscy, którzy swoje 100. urodziny obchodzili lub będą obchodzić w okresie od 1 marca 2024 roku do 28 lutego 2025 roku. Oznacza to, że szansę na dodatek w takim wymiarze mają seniorzy z dwóch roczników - 1924 i 1925.

Reklama

- Ze względu na to, że wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku, dlatego ta specjalna "emerytura dla stulatków" jest, co roku w innej wysokości, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości - wyjaśnia rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis.

Wyższa emerytura honorowa. 705,88 zł świadczenia więcej

Dodatek do emerytury w postaci emerytury honorowej, podwyższany jest w ramach waloryzacji. Świadczenie jest waloryzowane przez tę samą wartość, co emerytura zasadnicza. W tym roku zwaloryzowano świadczenia o 12,12 proc., co przełożyło się na wzrost emerytury honorowej o 705,88 zł - z poziomu 5540,25 zł do 6246,13 zł.

Ilu seniorów dostaje emeryturę honorową?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w drugiej połowie 2023 roku ujawnił dane dotyczące liczby biorców świadczenia. Zgodnie z nimi emeryturę honorową otrzymuje około 2850 Polaków, którzy obchodzili już 100. urodziny. Co ciekawe, większość beneficjentów stanowią kobiety. Jest ich niemal sześć razy więcej pań niż panów.

Świadczenie tylko dla osób z dwóch roczników

Każda osoba, która dożyła 100 lat, może liczyć na wysoki dodatek do emerytury. Tak więc seniorzy należący do grupy osób urodzonych po 1 marca 1924 roku to ci, którzy łapią się na dodatek wyższy o 705,88 zł względem poprzedniej kwoty emerytury honorowej.

Wypłata tego dodatku odbywa się tylko na podstawie kryterium wiekowego. ZUS wypłaca pieniądze bez względu na wysokość emerytury zasadniczej. W przypadku 100-latków, którzy nie dostają żadnych świadczeń z ZUS, konieczny jest jednak wniosek o wypłatę.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dodatek do emerytury | emerytura | ZUS | emerytura honorowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »