Dodatek do emerytury 1344 zł. Pierwsi seniorzy już dostali

Dodatek do emerytury 336 zł obowiązuje już od marca. Pierwsi beneficjenci otrzymali wypłaty, w sumie 1344 zł przez 4 miesiące. Do marca wprowadzone w 2023 roku świadczenie wypłacano w kwocie 300 zł, a tylko do listopada 2023 roku po wypłatę zgłosiło się niemal 35 tys. emerytów. Chodzi o świadczenie sołtysowe, po które występować mogą osoby pełniące w przeszłości funkcję sołtysa.

  • Dodatek do emerytury, którym jest sołtysowe, należy się byłym sołtysom, jednak nie wszystkim.
  • Pieniądze mogą dostać tylko ci, którzy pełnili funkcję sołtysa przez przynajmniej dwie kadencje. Wniosek należy złożyć w KRUS.
  • Wypłata jeszcze do końca lutego wynosiła 300 zł. Po waloryzacji emerytur wartość świadczenia wzrosła do 336 zł, co w ciągu 12 miesięcy pobierania da 4032 zł.

Dodatek do emerytury, którym jest sołtysowe, wypłacany jest od 1 lipca 2023 roku. W marcu 2024 roku program objęła pierwsza waloryzacja w jego historii, dzięki czemu kwota wzrosła do 336 zł miesięcznie. Jego beneficjenci od marca już otrzymali więc 1344 zł w sumie przez 4 miesiące obowiązywania nowej kwoty.

Reklama

336,36 zł dodatku do emerytury. Pierwsi seniorzy odebrali już 1344 zł

Wypłata dodatku do emerytury w kwocie 336,36 zł należy się tylko w określonych warunkach. Po sołtysowe należy się zgłosić, a zrobić to można gdy już spełnimy kilka warunków kwalifikujących do wypłat świadczenia. Dodatek do emerytury wypłacany jest wyłącznie gdy senior:

  • przekroczył powszechny wiek emerytalny (kobiety - 60 lat, mężczyźni - 65 lat),
  • otrzymuje emeryturę z ZUS,
  • sprawował funkcję sołtysa przez dwie kadencje, czyli 8 lat (ten okres nie musi przebiegać ciągiem).

Świadczenia sołtysowego nie może dostać natomiast osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, które popełnione zostało w związku z pełnieniem funkcji sołtysa. Istotne jest także, by beneficjent był sołtysem na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Jeśli więc sprawowaliśmy funkcję sołtysa tylko przed 1990 rokiem, świadczenia nie dostaniemy.

Wniosek po sołtysowe. Gdzie złożyć?

Świadczenie sołtysowe obsługuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. To właśnie w KRUS powinniśmy składać wnioski o dodatek do emerytury, który po pozytywnym rozpatrzeniu zostanie przyznany od miesiąca zgłoszenia. Świadczenie cieszy się niemałym zainteresowaniem. Tylko do końca listopada 2023 roku po pieniądze do KRUS zgłosiły się 34 373 osoby.

Wniosek o dodatek do emerytury. Pismo uzupełnij o dwa dokumenty

Właściwe zgłoszenie po ten dodatek do emerytury należy uzupełnić jeszcze o dwa dokumenty. Wniosek musimy uzupełnić o zaświadczenie potwierdzające okres pełnienia funkcji sołtysa, wydawane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, ale także o oświadczenie wnioskodawcy o niekaralności.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dodatek do emerytury | sołtysowe | świadczenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »