Andrzej Duda podpisał ustawę. Decyzja zapadła, będzie 300 zł więcej do emerytury

Andrzej Duda podpisał rządowy projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym wypłacanym obok emerytury z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Ten przewiduje przyznanie dodatkowego świadczenia w wysokości 300 zł miesięcznie osobom, które osiągnęły wiek 60 lat w przypadku kobiet, a 65 lat w przypadku mężczyzn. Beneficjenci świadczenia muszą sprawować funkcję sołtysa przez co najmniej dwie kadencje, ale nie krócej niż 8 lat. Sołtysowe tym samym stało się faktem - wiadomo też od kiedy zacznie ono obowiązywać.

Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu sołtysowym. - Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa - poinformowało we wtorek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Ustawa ma na celu przyznanie świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.

Andrzej Duda podpisał ustawę o sołtysowym. Będzie 300 zł więcej do emerytury

Wskazano, że wprowadzane ustawą świadczenie będzie przysługiwało w kwocie 300 zł miesięcznie, a kwota ta będzie podlegała corocznej waloryzacji (od dnia 1 marca danego roku) o wskaźnik waloryzacji ustalony zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Reklama

Napisano, że świadczenie uzyskają osoby, które:

  • pełniły funkcję sołtysa na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przez co najmniej dwie kadencje, lecz nie mniej niż osiem lat;
  • uzyskały odpowiedni wiek (60 lat - kobiety, 65 lat - mężczyźni);
  • nie były skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa. 

Dodano, że przy ustalaniu okresu pełnienia funkcji sołtysa nie jest wymagane zachowanie ciągłości pełnienia tej funkcji.

Po sołtysowe trzeba będzie złożyć wniosek. Trzeba zgłosić się do KRUS

Zgodnie z ustawą świadczenie pieniężne zwane sołtysowym będzie wypłacane na wniosek osoby uprawnionej, którego wzór określi rozporządzenie ministra właściwego do spraw rozwoju wsi wydane w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw administracji publicznej. Wniosek o przyznanie świadczenia będzie składany w oddziale regionalnym albo placówce terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego właściwych ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

Do wniosku o przyznanie świadczenia - jak poinformowano - należy dołączyć odpowiednie dokumenty. W podpisanej przez Andrzeja Dudę ustawie wymienia się: 

  • zaświadczenie wydane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego dla sołectwa, w którym wnioskodawca pełnił funkcję sołtysa, potwierdzające okres pełnienia tej funkcji,
  • jeżeli wójt (burmistrz, prezydent miasta) nie dysponuje danymi potwierdzającymi okres pełnienia przez wnioskodawcę funkcji sołtysa, wydaje postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia ze względu na brak danych potwierdzających okres pełnienia funkcji. Postanowienie to należy dołączyć do wniosku o przyznanie świadczenia,
  • w przypadku braku dokumentów potwierdzających spełnienie wymogu pełnienia funkcji sołtysa przez co najmniej 8 lat zaświadczenie będzie mogło być zastąpione pisemnym oświadczeniem złożonym przez wnioskodawcę o spełnieniu tego wymogu, potwierdzonym pisemnymi oświadczeniami złożonymi przez co najmniej 5 osób zamieszkujących w sołectwie w czasie, w którym wnioskodawca pełnił w nim funkcję sołtysa.

Od kiedy sołtysowe? Ustawa podpisana przez Andrzeja Dudę zacznie działać niebawem

Świadczenie pieniężne będzie przyznawał i wypłacał prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w drodze decyzji. Ustawa podpisana przez Andrzeja Dudę ma wejść w życie 1 lipca 2023 bieżącego roku.

opracował PT

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: sołtysowe | Dodatek do emerytury | świadczenie | Andrzej Duda | emerytura

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »