"Czternastka" ze zgodą Sejmu. Projekt trafi do Senatu

Posłowie przegłosowali ustawę wprowadzającą czternastą emeryturę i rentę na stałe. Za przyjęciem projektu głosowało 436 posłów, 12 było przeciw, 6 wstrzymało się od głosu.

Sejm przyjął projekt ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Teraz dokument trafi do Senatu.

Odrzucone poprawki KO

Wcześniej sejmowe komisje negatywnie zaopiniowały w piątek poprawki zgłoszone w drugim czytaniu. KO chciała wykreślenia kryterium dochodowego i zmiany finansowania świadczenia.

Trzy poprawki autorstwa Koalicji Obywatelskiej dotyczą zniesienia limitu 2900 zł, który decyduje o przyznaniu świadczenia w pełnej wysokości. - Jest to niekonstytucyjny zapis. Kryterium to wzbudziło nawet zaniepokojenie Rzecznika Praw Obywatelskich, dlatego należy usunąć z obrotu prawnego ten zapis o kryterium świadczenia i w tym zakresie złożę poprawki - wskazywała w czasie drugiego czytania Joanna Frydrych (KO).

Reklama

Druga poprawka zgłoszona przez KO przewiduje, że czternaste emerytury będą finansowane ze środków ZUS i KRUS, a nie z Funduszu Solidarnościowego. Poprawki Koalicji Obywatelskiej nie uzyskały jednak akceptacji komisji.

Zasady przyznawania "czternastek"

Zgodnie z projektem 14. emerytura będzie osobom uprawnionym przysługiwać w wysokości: 

  • kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym wypłacane jest kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne - dla osób, których wysokość świadczenia podstawowego przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń nie przekracza kwoty 2900 zł
  • kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym wypłacane jest kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, pomniejszonej o kwotę różnicy pomiędzy kwotą wysokości świadczenia podstawowego przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń a kwotą 2900 zł, których wysokość świadczenia podstawowego, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, przekracza kwotę 2900 zł.

W projekcie przewidziano możliwość określenia wyższej kwoty 14. emerytury. Rada Ministrów, nie później niż do dnia 31 października danego roku, poprzez rozporządzenie, będzie mogła określić wyższą kwotę kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, niż kwota najniższej emerytury. Zaproponowano też, by kwota 14. emerytury wynosiła co najmniej 50 zł. Jeżeli kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego będzie niższa, niż 50 zł, świadczenie to nie będzie przyznawane.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: czternasta pensja | 14. emerytura | świadczenia emerytalne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »