Dorabiasz do emerytury? Sprawdź czy to ci się opłaca

Jeśli ktoś pobiera z ZUS emeryturę czy rentę, a ma inne źródło dochodów i nie korzysta z kwoty zmniejszającej zaliczki na podatek przy świadczeniu wypłacanym przez Zakład, powinien sprawdzić czy nadal mu się to opłaca. Można wycofać wniosek z początku roku.

  • Od 1 lipca zmieniły się zasady pobierania zaliczek na podatek, w tym od świadczeń, które wypłaca ZUS
  • Część świadczeniobiorców na początku roku złożyła wnioski o niestosowanie 1/12 kwoty zmniejszającej podatek
  • Polski Ład 2.0 wszedł w życie w trakcie roku podatkowego co powoduje spore zamieszanie, związane między innymi z efektami likwidacji mechanizmu rolowania zaliczek

Od 1 lipca zmieniły się zasady pobierania zaliczek na podatek, w tym od świadczeń, które wypłaca ZUS. Osoby pracujące i pobierające świadczenia powinny sprawdzić, czy opłaca im się, aby ZUS nie pomniejszał im zaliczki na podatek. Zakład z zasady pomniejsza zaliczki na podatek od wypłacanych świadczeń czyli obecnie o 300 zł miesięcznie. Chodzi o takie świadczenia, jak: emerytury i renty krajowe, świadczenia przedemerytalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, renty strukturalne, renty socjalne czy rodzicielskie świadczenia uzupełniające.

Reklama

- Część świadczeniobiorców na początku roku złożyła wnioski o niestosowanie 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, ale od 1 lipca zmieniły się zasady poboru zaliczek podatkowych. Niższa stawka podatkowa w pierwszym progu wynosi obecnie 12 proc. zamiast 17 proc., a miesięczna kwota pomniejszenia 300 zł zamiast 425 zł. Uchylono też tzw. mechanizm rolowania zaliczek podatkowych, który obowiązywał do 30 czerwca i umożliwiał pobór zaliczki obliczonej według zasad z 2021 r. - jeżeli była niższa od zaliczki obliczonej wg zasad wprowadzonych od początku roku. Po zmniejszeniu stawki podatkowej ten mechanizm jest już niezasadny - tłumaczy ZUS.

Obecnie prawdopodobieństwo, że pomniejszanie zaliczki na podatek o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek przyczyni się do większej dopłaty w wyniku rozliczenia rocznego, jest dużo mniejsze. - Dlatego warto zastanowić się, czy nie lepiej będzie, aby to ZUS, a nie inny płatnik (np. pracodawca, inny organ rentowy, np. KRUS), uwzględniał 1/12 kwoty zmniejszającej podatek przy obliczaniu zaliczek podatkowych i czy nie warto wycofać wniosku złożonego do ZUS na początku roku - podaje Zakład.

Polski Ład wprowadził zamieszanie w zaliczkach na podatek

W związku z tym, że Polski Ład 2.0 wszedł w życie w trakcie roku podatkowego powoduje spore zamieszanie, związane między innymi z efektami likwidacji mechanizmu rolowania zaliczek.

Interia pisała w ubiegłym tygodniu, że Ministerstwo Finansów nie zdążyło w planowanym terminie udostępnić kalkulatora Polskiego Ładu dla emerytów. Resort tłumaczył, że kalkulator emerytur jest obecnie w fazie testów i zostanie udostępniony wraz z możliwością łączenia dochodów z emerytury lub renty oraz umowy o pracę.

Generalnie gdyby to rolowanie nie zostało zlikwidowane, to wprawdzie zaliczki byłyby niskie, ale przy rocznym rozliczeniu spora grupa osób miałaby wysokie kwoty do dopłaty.  Tego rząd chciał uniknąć.

Natomiast od 2023 roku zasady odprowadzania zaliczek będą uporządkowane w ten sposób, że będzie możliwość stosowania kwoty wolnej w zaliczkach nawet u trzech płatników i przy umowach zlecenia.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | ZUS | podatki | Polski Ład
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »