Efekty funduszy emerytalnych - Realnie zyskało pięć OFE

Z nie zaudytowanych sprawozdań OFE wynika, że na koniec grudnia 2000 r. wszystkie fundusze emerytalne osiągnęły zysk na kapitale. Jednak wyniki jedynie pięciu funduszy przewyższyły wartość opłat od składek pobranych przez PTE.

Z nie zaudytowanych sprawozdań OFE wynika, że na koniec grudnia 2000 r. wszystkie fundusze emerytalne osiągnęły zysk na kapitale. Jednak wyniki jedynie pięciu funduszy przewyższyły wartość opłat od składek pobranych przez PTE.

Od początku działalności inwestycyjnej do końca grudnia 2000 roku najwyższy zysk na kapitale (12,75%) wypracował OFE Dom. Pozwoliło mu to na odpracowanie opłat od składki pobranych przez towarzystwo i powiększenie wartości wpłaconych środków o ponad 3,6 mln zł. W tym czasie OFE Dom osiągnął również najwyższy wzrost wartości jednostki uczestnictwa. Z analizy PARKIETU wynika jednak, że o zyskach netto, osiąganych przez fundusze, nie decydował w głównej mierze wzrost wartości jednostki, ale moment wpływania środków i okres inwestycji oraz wysokość opłat pobieranych od składek.

Reklama

Drugie miejsce na rynku pod względem wzrostu wartości jednostki uczestnictwa osiągnął OFE Rodzina. Stopa zwrotu tego funduszu (39,8%) była niespełna o 1,8 pkt. proc niższa niż stopa zwrotu OFE Dom.

Jednak zysk wypracowany na kapitale OFE Rodzina (10,3%) nie pozwolił na pokrycie opłat pobranych przez towarzystwo, które są obecnie jednymi z najwyższych na rynku. Okres inwestycji OFE Rodzina, podobnie jak i Arki-Invesco, Allianza, Epoki i Pekao, ze względu na późniejsze otrzymanie licencji, był o kilka miesięcy krótszy niż u pozostałych OFE.

Z pierwszej piątki największych OFE na rynku, które w sumie zarządzają blisko 80% aktywów, zdołały powiększyć wartość otrzymanych środków OFE Zurich i Nationale-Nederlanden. Zysk na kapitale osiągnięty przez Zurich wynosił 11,7%, a rzeczywisty wzrost wartości zarządzanych środków - 1,8% (ponad 6 mln zł). Dla Nationale-Nederlanden wyniki wynosiły odpowiednio 10,4% i 0,9%, co dawało mu największą nadwyżkę na rynku (16,7 mln zł). Z mniejszych funduszy pierwotną wartość wpłaconych środków powiększyły również OFE Ego (wzrost o 2,6%, 3,4 mln zł) i Skarbiec-Emerytura (2,3%, 4,9 mln zł). Stopy zwrotu, wynikające ze wzrostu wartości jednostki wszystkich tych funduszy, były jednymi z najwyższych na rynku.

Oprócz nie sklasyfikowanego Norwich Union, który przed zakończeniem audytu sprawozdań nie chce ujawniać danych, żaden z pozostałych funduszy nie wypracował zysku wystarczającego na odrobienie opłat pobranych przez towarzystwa. Najgorzej wypada OFE Bankowy, którego zysk na kapitale wyniósł zaledwie 4,8%. Realnie więc wartość środków wpłaconych do tego funduszu spadła o ponad 18 mln zł (6,2%). Pobranych składek nie zdołały również odpracować OFE PBK Orzeł (strata 1,2%, ponad 1,6 mln zł) i OFE Polsat (ponad 2,2%, 0,8 mln zł), w przypadku których wartość jednostek wzrosła po ponad 35%.

Analiza Parkietu może jednak w niewielkim stopniu zniekształcać rzeczywistość, gdyż dane nie pochodzą z zaudytowanych sprawozdań OFE, a wyliczenia nie uwzględniają daty rozpoczęcia działalności przez fundusz ani też rytmu wpłat z ZUS i wpłat dokonywanych przez towarzystwa na tzw. rachunki rezerwowe OFE, co może wpływać na wysokość wyników finansowych.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: fundusze | fundusze emerytalne | piano | piana | OFE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »