Emeryci już dostają ten list z ZUS. W środku decyzja o podwyżce emerytury i nowa kwota

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) poinformował o wysyłce milionów listów w całej Polsce. Korespondencja trafi do niemal 9 mln Polaków, którzy znajdą w niej dwie ważne decyzje dotyczące ich emerytury. Wysyłka listów ruszyła pod koniec kwietnia. Lepiej nie przegapić listu z ZUS, a tym bardziej go nie zgubić.

ZUS rozpoczął wysyłkę listów z decyzjami dotyczącymi emerytur. Zgodnie z komunikatem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, proces rozpoczął się po tym, jak wypłacono wszystkie zwaloryzowane emerytury po waloryzacji, która miała miejsce 1 marca oraz po ostatniej wypłacie trzynastej emerytury, która miała miejsce 25 kwietnia.

Ważny list z ZUS. Są w nich dwie decyzje

Korespondencja powinna pojawić się w najbliższych dniach w skrzynkach pocztowych 8,8 mln Polaków. Pierwsze listy powinny spłynąć do adresatów jeszcze przed majówką, a najpóźniej do połowy maja.

Reklama

List z ZUS zawiera dwie ważne decyzje odnośnie emerytury. Pierwsza z nich wskazuje kwotę, o jaką Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwiększył emeryturę w trakcie marcowej waloryzacji emerytur. Druga z decyzji dotyczy trzynastej emerytury i przedstawia ogólne informacje na jej temat - że ZUS przyznał świadczenie i w jakiej kwocie je wypłacił.

Listu z ZUS lepiej nie zgubić. Zawiera wrażliwe dane

List z ZUS jest więc formalnością, którą należy wykonać w imię informowania klientów o stanie ich finansów. Nie oznacza to jednak, że możemy potraktować taką korespondencję jako nieistotny dokument.

List z ZUS pełen wrażliwych danych i lepiej, by nie wpadł w niepowołane ręce. Zawiera informacje dotyczące poszczególnych klientów - podane są kwoty, jakie dostała dana osoba, ile dostaje świadczenia obecnie, są podane w końcu także dane osobowe. Warto więc wypatrywać listu z ZUS, a następnie dobrze go zabezpieczyć lub zutylizować bez możliwości rozczytania zawartości przez postronnych.

Lepiej uważnie przeczytaj list. Czasami dane się nie zgadzają

ZUS nie jest nieomylny. Z danych, które 2 lata temu ujawnił resort rodziny wynika, że w latach 2016-2022 ZUS wydał ponad 17 tys. błędnych decyzji, które później trzeba było poprawiać. Zwykle polegało to na ponownym przeliczeniu świadczenia i wypłacie wyrównania.

Zwykle spory dotyczą wyliczenia kwoty świadczenia w momencie przechodzenia na emeryturę. Problemy zdarzają się także w wypadku waloryzacji czy wypłaty dodatkowych świadczeń, jak chociażby 13. emerytura. Seniorzy powinni więc uważnie przeczytać list i sprawdzić zgodność danych. Przypomina o tym sam ZUS.

"Warto, aby każdy dokładnie przeczytał otrzymane dokumenty i upewnił się, że wszystkie dane są poprawne" - podkreśla ZUS w komunikacie na temat korespondencji.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »