Emeryci pracują dłużej? Specjalna ulga w PIT ma ich do tego zachęcić

Z roku na rok wzrasta liczba seniorów, którzy rezygnują ze świadczenia emerytalnego na rzecz pracy zarobkowej. Okazuje się bowiem, że praca zawodowa może być bardziej opłacalna finansowo, niż pobieranie emerytury i korzystanie z dodatków do świadczeń emerytalnych. Ale jest jeszcze jeden powód - każdy rok dłuższej pracy, to wyższa emerytura.

Coraz więcej emerytów woli pracować zamiast pobierać emeryturę

Z najnowszych danych grupy Progres, agencji pracy tymczasowej i stałej, która dokonała analizy 17,5 tys. pracowników, wynika, że w ciągu ostatniego roku, liczba pracujących osób powyżej 60. roku życia wzrosła aż o 25 proc. Z analizy wynika, że na pracę tymczasową częściej decydują się kobiety po 60. roku życia (stanowią 66 proc. przebadanej grupy).

Z kolei z raportu Szkoły Głównej Handlowej dotyczącego oceny wpływu działań na rzecz przedłużenia kariery zawodowej i promowania pracy po przekroczeniu ustawowego wieku emerytalnego na skutek zmian wprowadzonych reformą podatkową polski ład, wynika, że w 2023 r. aktywność zawodowa mężczyzn w wieku 60-64 lata wynosiła aż 62,1 proc. W przypadku kobiet z kolei aktywność zawodowa  w wieku 60-64 lat wynosiła znacznie mniej, bo 24,9 proc. W latach 2014-2023 wskaźnik zatrudnienia w Polsce wśród mężczyzn w wieku od 60 do 64. roku życia wzrósł o 23,3 p.p., zaś w przypadku kobiet o 9,4 p.p.

Fakt, że liczba pracujących emerytów nieustannie rośnie, potwierdzają również dane ZUS. W 2023 roku 854 tys. osób z ustalonym prawem do emerytury podlegało ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu innego niż bycie emerytem. Spośród tych osób ponad 500 tys. podlegało ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym, co oznacza, że osoby te uzyskiwały przychody z tytułu pracy na etacie, umowy zlecenia lub prowadzenia własnej firmy.

Reklama

Ulga dla pracujących seniorów. Bardziej opłacalna niż emerytura?

Zgodnie z informacjami podanymi przez ZUS 96 proc. pracujących seniorów to osoby, które przekroczyły wiek emerytalny (wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Średni wiek grupy pracujących seniorów wynosi 67,3 lata. W przypadku mężczyzn jest to 68,9 lat, a w przypadku kobiet 66,1 lat. Kobiety stanowią 57,8 proc. wszystkich pracujących seniorów.

Seniorzy, którzy zamiast pobierać świadczenie emerytalne, decyduje się na pracę, mogą skorzystać ze specjalnej ulgi podatkowej. Zerowy PiT dla seniorów wprowadzono w 2022 r.

PIT-0 to ulga polegająca na zwolnieniu z konieczności zapłaty podatku dochodowego od przychodów do kwoty wynoszącej 85 528 zł rocznie. Z Zerowego PIT-u mogą skorzystać seniorzy, którzy uzyskują przychody:

  • z pracy na etacie,
  • z pracy na podstawie umowy zlecenia,
  • z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, podatku liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub 5 proc. stawki (tzw. ulga IP BOX),
  • zasiłku macierzyńskiego, pod warunkiem że z tytułu uzyskania tych przychodów podlegają ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że z ww. ulgi w 2022 r. skorzystało 127 tys. podatników. W 2023 r. z kolei było to już 144 tys. pracujących seniorów.

WB

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »