Sprawdź, ile masz składek w ZUS. Urząd wylicza też przyszłą emeryturę

Chcesz sprawdzić, jaką kwotę zgromadziłeś już na swoim koncie emerytalnym? Nie musisz czekać na pismo z ZUS. Wystarczy, że skorzystasz z internetowego rozwiązania.

Co warto wiedzieć o emeryturze?

Wysokość emerytury zależy przede wszystkim od składek, które były odprowadzane przez pracownika i jego pracodawcę. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą ważne są składki opłacane w trakcie samozatrudnienia.

Przed omawianiem konkretnego wzoru obliczania prognozowanej wysokości emerytury, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi pojęciami.

Pierwszym z nich jest podstawa wymiaru składek (na ubezpieczenia społeczne). To kwota, która stanowi podstawę do wyliczenia składek. Kolejnym jest okres składkowy. To łączna liczba lat, w trakcie których dana osoba była ubezpieczona i odprowadzała składki na ubezpieczenie społeczne.

Do okresu składkowego wlicza się nie tylko okres zatrudnienia przez pracodawcę, ale również inne okresy, w czasie których te składki były odprowadzane: np. w czasie urlopu macierzyńskiego czy L4.

Reklama

Dla wyliczenia emerytury istotna jest także wartość przeciętnego wynagrodzenia. Jest ono każdego roku ustalane przez Główny Urząd Statystyczny. Wartość wykorzystuje się do obliczania wysokości obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne. Ustalona kwota wpływa też na wysokość emerytur i innych świadczeń społecznych.

Ostatnią kwestią jest wiek emerytalny. Obecnie w Polsce o emeryturę można ubiegać się od 60. roku życia w przypadku kobiet i 65. roku w przypadku mężczyzn. Prognozy wskazują, że wiek ten stopniowo będzie podnoszony, ze względu na starzejące się społeczeństwo i niż demograficzny.

Jak wyliczana jest wysokość emerytury?

Teoretycznie wzór na obliczenie wysokości emerytury jest prosty. Należy podzielić podstawę obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia mierzone w latach.

W tym równaniu podstawą obliczenia emerytury jest kwota odprowadzonych składek na ubezpieczenie emerytalne. Innymi słowy, ważna jest kwota środków zgromadzonych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca, który poprzedza miesiąc przejścia na emeryturę.

Podstawą jest zatem suma: kwoty zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne (na koncie ZUS), kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego i kwoty środków, które są zapisane na subkoncie ZUS.

Jeśli chodzi o wskaźnik, jakim jest średnie dalsze trwanie życia, to jest on podawany każdego roku przez Główny Urząd Statystyczny. Ostatnie dane mówią, że dla 60-latków jest to 264,2 miesiąca, a dla 65-latków - 218,9 miesiąca.

Poznaj wysokość swojej emerytury

Wysokość swojej prognozowanej emerytury można poznać korzystając ze specjalnego kalkulatora umieszczonego na Platformie Usług Elektronicznych.

W tym celu należy zalogować się na Platformie, dostępnej z poziomu strony www.zus.pl. Następnie należy wybrać zakładkę Ubezpieczony, a tam kliknąć Kalkulator Emerytalny.

W dalszej kolejności należy wybrać opcję Emerytura na nowych zasadach. W tym miejscu należy podać konkretne dane, zaczynając od roku i miesiąca, kiedy zamierzasz przejść na emeryturę.

Co ważne, system podpowiada pierwszą możliwą datę, od której możliwe jest przejście na emeryturę (np. dla osób urodzonych w 1980 roku będzie to 2040 lub 2045 w zależności od płci). Nie jest możliwe podanie wcześniejszej daty.

Następnie należy kliknąć przycisk Oblicz emeryturę i wprowadzić dane wejściowe. Co prawda pola zostają automatycznie wypełnione danymi, które znajdują się na koncie ZUS, ale niekiedy wskazana jest ich korekta — zwłaszcza w przypadku osób, które do emerytury mają jeszcze kilka lat.

Po naciśnięciu przycisku Oblicz otrzymuje szacunkową kwotę świadczenia emerytalnego.

Najbardziej precyzyjne wyniki można uzyskać w paru latach poprzedzających wiek przejścia na emeryturę — im dłuższy okres dalszego opłacania składek, tym kalkulator będzie mniej dokładny. Zwłaszcza że trudno jest jednoznacznie przewidzieć, jakiej wysokości składki będą odprowadzane przez nas za kilka lat od dzisiaj.

KO

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »