Emerytom grozi surowa kara, wystarczy nie płacić kluczowej opłaty. Skarbówka zmniejszy emeryturę

Abonament RTV jest kluczową dla mediów publicznych opłatą, którą powinni regulować posiadacze telewizorów i radioodbiorników zdolnych do odbioru sygnału tych mediów. Dane Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pokazują jednak, że tylko co trzecia osoba zobowiązana do opłacania abonamentu RTV go reguluje. Z kolei liczba płacących spadła w ciągu roku o kilkadziesiąt tysięcy. Osoby unikające abonamentu mogą spotkać nieprzyjemne konsekwencje. Seniorom, którzy zalegają z płaceniem, grozi pomniejszenie emerytury.

 • Abonament RTV jest opłatą opłacaną obowiązkowo, w wypadku gdy posiadamy odbiorniki zdolne odbierać sygnał publiczny.
 • Kontrole z Poczty Polskiej sprawdzają stan opłacenia abonamentu, ale urzędnicy kontrolują sprawę za sprawą systemu rejestracji.
 • Osoby zidentyfikowane w systemie jako zalegające z abonamentem otrzymają wezwanie do zapłaty, a brak reakcji na nie może grozić obcięciem emerytury.

Abonament RTV to wzbudzająca kontrowersje opłata, której regulowanie sprawdza Poczta Polska. Jednak w niektórych wypadkach nie potrzeba fizycznej wizyty kontrolerów w domu osoby weryfikowanej - od razu można dostać wezwanie do zapłaty.

Reklama

W przypadku bycia na bakier z opłatą, a przy jednoczesnym pobieraniu emerytury, może dojść do przykrej sytuacji, w wyniku której świadczenie zostanie przez skarbówkę pomniejszone w celu pokrycia zadłużenia. Wszystko z konieczności ściągnięcia opłat abonamentowych - zabrana zostanie część emerytury.

Abonament RTV. Jakie stawki?

Abonament RTV zawsze wyrażany jest w dwóch kwotach - to opłata za radio lub telewizor (lub telewizor i radio). Osoby posiadające zarejestrowany na Poczcie Polskiej sprzęt są zobowiązane opłacać abonament do 25. dnia każdego miesiąca. Można też zapłacić z góry za cały rok, przy czym otrzymujemy 10 proc. zniżki. Obecne stawki prezentują się następująco:

 • za posiadanie telewizora (lub radia i telewizora) - 27,30 zł miesięcznie, 
 • za samo radio - 8,70 zł miesięcznie.

Ilu ludzi płaci abonament RTV?

Liczba osób opłacających abonament spada. Z danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że na koniec 2022 roku było to 828 tys. osób, czyli 34,7 proc. ogółu uprawnionych do opłaty. Tych natomiast było wówczas 2 384 097 osób. To z kolei o 72 tys. osób mniej względem końca 2021 roku.

Kto może dostać wezwanie do zapłaty abonamentu RTV?

W wypadku, gdy nie płacimy abonamentu RTV, a posiadamy odbiornik wcześniej zarejestrowany, możemy mieć nawet problem ze skarbówką. Część Polaków, między innymi seniorzy, mogą od razu otrzymać wezwanie do zapłaty, a żadna kontrola wcześniej nawet się nie pojawi w ich domu.

Powinni spodziewać się takiego pisma ci, którzy zarejestrowali swój sprzęt, ale przestali regulować abonamentu RTVWystarczy, że w Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej urzędnicy znajdą takie nazwisko, a następnie do wysyłane jest wezwanie do zapłaty.

Nie płacisz abonamentu RTV? Zmniejszą twoją emeryturę

Po otrzymaniu wezwania do zapłaty mamy 7 dni na uregulowanie zaległości. Jeśli nie nastąpi uregulowanie zadłużenia z tytułu zaległego abonamentu RTV, sprawa zostaje przekazana do urzędu skarbowego właściwego dla dłużnika.

Od tej chwili egzekwowanie zadłużenia przechodzi w ręce skarbówki. Urząd skarbowy może postarać się o pokrycie zadłużenia na kilka sposobów - jeśli padło akurat na seniora, pieniądze mogą zostać ściągnięte z emeryturyW sumie skarbówka na cel opłaty abonamentu RTV może zająć pieniądze z:

 • z rachunku bankowego,
 • z nadpłaty podatku,
 • z emerytury,
 • z pensji,
 • za pośrednictwem komornika.

Nie wszyscy emeryci muszą płacić. Oni są zwolnieni z abonamentu RTV

Nie wszyscy emeryci mają jednak powody do obaw. Spora część seniorów jest wyłączona z obowiązku abonamentowego. Opłacanie abonamentu RTV w ogóle nie obowiązuje w przypadku:

 • ukończenia 75. roku życia,
 • zaliczenia do I grupy inwalidzkiej,
 • weteranów będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
 • przekroczenia 60. roku życia i posiadania prawa do emerytury, która nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. średniego wynagrodzenia.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | abonament rtv | skarbówka | opłata
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »