Emerytura się spóźni, a niektórzy mogą nie dostać wcale. ZUS ostrzega

Emerytura jest świadczeniem kluczowym 6,3 mln Polaków, którzy się z niej utrzymują. Warto więc postarać się, by wypłata była zawsze na czas. Nie wszystko w kwestii transferu pieniędzy z ZUS do emeryta leży po stronie instytucji. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed problemami i zachęca do pobierania świadczenia na konto bankowe.

  • Emeryturę w Polsce pobiera około 6,3 mln osób.
  • Ponad 80 proc. emerytów pobiera emeryturę na konto bankowe przelewem.
  • Wciąż jednak ponad 1 mln Polaków odbiera świadczenie z rąk listonosza, co czyni Pocztę Polską pośrednikiem.

Emerytura coraz częściej jest świadczeniem przekazywanym na konta bankowe. Dane udostępnione przez ZUS wskazują wprost - z roku na rok ubankowienie seniorów rośnie. Średnio już do ponad 85 proc. emerytów świadczenie trafia na konta bankowe, a odsetek ten rośnie nieustannie.

Reklama

Emerytura od listonosza? ZUS pozostawia wybór, ale ostrzega

85 proc. to dużo, ale jednocześnie pozostałe nieubankowione 15 proc. emerytów to około 950 tys. osób. Oni otrzymują emeryturę za pośrednictwem przekazu pocztowego. Co miesiąc taki emeryt czeka na wizytę listonosza, który wręczy mu świadczenie emerytalne. ZUS wciąż pozostawia wolną rękę przy wyborze formy dostarczenia emerytury, ale jednocześnie zachęca, by był to przelew na konta bankowe.

Ciągle jest możliwość wyboru: poczta lub konto i pomimo także mojej promocji bezpieczeństwa i terminowości wypłat na bankowe konto jest grupa seniorów, którzy wolą gotówkę - odpowiedziała Interii Biznes Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka dolnośląskiego ZUS.

Spóźniona wypłata, brak emerytury? Z przekazami pocztą różnie bywa

Niecały milion emerytów, którzy otrzymują emeryturę z ZUS za pośrednictwem Poczty Polskiej, muszą liczyć się z narażeniem na problematyczne sytuacje losowe. Listonosze nie są tak prędcy, jak przekazy pieniężne na konta bankowe, a jako ludzie popełniają błędy, więc może zdarzyć się taki również podczas dostarczania emerytury pocztą.

Wszystkie interwencje, jakie miałam w związku z brakiem wypłaty lub spóźnieniem, po sprawdzeniu dotyczyły przekazów pocztowych - mówiła nam jeszcze w zeszłym roku rzeczniczka Kowalska-Matis. Wówczas stan ubankowienia wynosił niecałe 81 proc. emerytów.

Emerytura z ZUS na konta bankowe nawet przed terminem

Obecnie przy składaniu wniosków o emeryturę niemal wszystkie pisma zawierają numer konta bankowego do przelewów. Taka sytuacja jest korzystna nie tylko dla emerytów, którzy mają zapewnioną bezpieczną i błyskawiczną wypłatę emerytury. Cieszy się też ZUS, bo koszt przelewów bankowych jest dla ZUS dużo korzystniejszy niż przekazy pocztowe.

Emeryci, którzy pobierają swoją emeryturę na konto bankowe nierzadko wyprzedzają termin wypłaty. Pieniądze na koncie bankowym często są przed terminem, szczególnie gdy przypada on w święta.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Emerytura | konta bankowe | ZUS | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »