Jaki jest limit IKE w 2024 r. Tak możesz oszczędzać na emeryturę

Obecnie mamy do dyspozycji szeroki wachlarz produktów pozwalających oszczędzać na emeryturę. Zalicza się do nich IKE, IKZE, OIPE i PPK. Jaki jest limit wpłat na IKE w 2024 roku? Jak zadbać o to, aby zoptymalizować wysokość płaconych podatków?

Indywidualne Konto Emerytalne - na czym to polega?

IKE to nic innego jak Indywidualne Konto Emerytalne - to jeden ze sposobów na oszczędzanie na emeryturę we własnym zakresie. 

Końcem 2023 roku w Polsce funkcjonowało prawie milion kont IKE, a popularność tego rozwiązania rośnie na przestrzeni lat.

IKE to rachunek, który otwiera się w banku lub domu maklerskim. Indywidualne Konta Emerytalne mogą prowadzić także fundusze inwestycyjne, zakłady ubezpieczeń na życie a od 2012 r. również dobrowolne fundusze emerytalne. 

Lokowanie środków na IKE jest dobrowolne, a jest coraz popularniejsze dlatego, że pozwala uniknąć opodatkowaniem tzw. podatkiem Belki.

Jest jednak warunek: podatek ten nie zostanie naliczony tylko wtedy, gdy pieniądze z konta zostaną wypłacone po osiągnięciu przez nas 60 lat (lub nabyciu uprawnień emerytalnych po 55 roku życia).

Reklama

Obok spełnienia warunku wieku, by skorzystać ze zwolnienia podatkowego oszczędzający muszą również:

  • dokonywać wpłat na IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych albo
  • dokonać wpłaty ponad połowy wartości wszystkich wpłat na IKE nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłaty - czytamy na stronie gov.pl. 

Wpłaty na IKE. Jaki jest roczny limit?

Mocną stroną IKE jest to, że dopuszcza opcję wypłaty części środków. Obecnie limit wpłat na IKE (w roku 2024) wynosi 23 472 zł. Jest to maksymalna kwota, jaką można wpłacić w skali roku na IKE.

Wysokość limitu wpłat na rok następny ogłaszana jest w grudniu roku poprzedzającego. Od 1 stycznia 2009 r. maksymalny roczny limit wpłat na IKE wynosi 300 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok.

Opłaty związane z IKE

Gdy otwierasz konto IKE, bank lub dom maklerski zwyczajowo pobiera kwotę z twojej pierwszej wpłaty - jest to ok. 80 zł, jednak niektóre promocje na start niwelują tę kwotę do 0 zł.

Obracaniem twoimi pieniędzmi, które wpłacasz na IKE, zajmują się specjaliści, którzy muszą otrzymywać swoje wynagrodzenie. Dlatego od kont IKE niekiedy pobierane są opłaty za zarządzanie - wynagrodzenie towarzystwa za obracanie środkami są indywidualnie oferowane przez każde towarzystwo.

Opłata w skali roku, pobierana od wysokości środków zgromadzonych na IKE, może się różnić w zależności od wybranej instytucji. Warto się przed podpisaniem umowy z warunkami. W niektórych funduszach funkcjonuje również opłata za sukces, czyli za wypracowanie środków ponad określony limit. Warto dokładnie sprawdzić, jakie kwoty pobiera wybrany przez nas fundusz, należy jednak mieć świadomość, że oczywiście nie ma nic za darmo.

Fundusz może pobrać również opłatę za przedwczesne wycofanie oszczędności lub przeniesienie ich do innej firmy.

"Instytucje finansowe mogą uzależniać wysokość pobieranych opłat za prowadzenie IKE od długości oszczędzania w danej instytucji. Ponadto instytucje finansowe mają prawo do pobrania ze środków zgromadzonych na IKE dodatkowej opłaty, jeżeli zdecydujemy się na przetransferowanie naszych oszczędności emerytalnych do innej instytucji przed upływem 12 miesięcy od zawarcia z nią umowy o prowadzenie IKE" - czytamy na stronie gov.pl

Należy także pamiętać, że oszczędzając w IKE i chcąc skorzystać ze zwolnienia z podatku od dochodów kapitałowych (tzw. podatku Belki), można mieć tylko jedno IKE. W przypadku większej liczby rachunków - zapłacimy 75 proc. wysokości środków z każdego IKE.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | IKE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »