Jaka emerytura po 10, 20 i 30 latach pracy? Wysokość świadczenia może zaskakiwać

W Polsce prawo do minimalnej emerytury przysługuje osobom, które osiągną wymagany wiek emerytalny oraz mają odpowiedni staż pracy. Jak się okazuje, świadczenie otrzymasz również wtedy, gdy przepracowałeś mniej niż wymagany okres ubezpieczeniowy, ale wtedy jego wysokość, będzie znacznie niższa. Jaką emeryturę można otrzymać po 10, 20 i 30 latach pracy?

Ile lat trzeba pracować, żeby dostać emeryturę?

W Polsce, aby uzyskać najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1588,44 zł, trzeba spełnić dwa warunki: jeden dotyczący wieku, drugi dotyczący wymaganego stażu pracy. Świadczenie emerytalne w najniższej wysokości wypłacane przez ZUS dostaną więc:

  • kobiety, które ukończyły 60. rok życia i mają 20-letni staż pracy,
  • mężczyźni, którzy ukończyli 65. rok życia i mają 25-letni staż pracy.

Emeryturę mogą jednak otrzymać wszystkie osoby, które przepracowały na podstawie oskładkowanej umowy choć jeden dzień. W takim przypadku wysokość świadczenia będzie obliczona na podstawie zgromadzonych przez nich składek na indywidualnym koncie.

Reklama

Zgodnie z informacjami ZUS, najniższa emerytura w Polsce wynosi obecnie 2 grosze i otrzymuje ją mieszkaniec Wrocławia, który przepracował w swoim życiu wyłącznie jeden dzień.

Od czego zależy wysokość emerytury?

Wysokość świadczenia emerytalnego zależna jest od kilku czynników, w tym od sumy zwaloryzowanych składek zgromadzonych na koncie emerytalnym, od sumy zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz od sumy środków zapisanych na subkoncie. Oznacza to, że na jej wysokość wpływa staż pracy oraz wysokość wynagrodzenia. Im dłuższy staż pracy i im wyższe wynagrodzenie, tym wyższa powinna być emerytura.

Przy obliczaniu emerytury znaczenie ma również tzw. średnie dalsze trwanie życia, które przewiduje, przez jaki okres czasu dana osoba będzie pobierać świadczenie. Im dłuższy przewidywany czas pobierania emerytury, tym jej wysokość będzie niższa.

Jaka emerytura po 10 latach pracy?

10-letni staż pracy nie pozwala na uzyskanie minimalnej emerytury, niemniej jednak uprawnia on do uzyskania świadczenia. Wysokość takiej emerytury będzie zależna od ilości zgromadzonych składek na indywidualnym koncie emerytalnym. Mężczyzna, który przepracował 10 lat za najniższą krajową, uzyska emeryturę w wysokości ok. 300 zł, z kolei kobieta, która przepracowała tyle samo, otrzyma ok. 250 zł świadczenia.

20 lat pracy a wysokość emerytury

Po 20 latach pracy kobietom, które osiągnęły wymagany wiek emerytalny, wynoszący 60. rok życia będzie przysługiwać najniższa państwowa emerytura, która obecnie wynosi 1588,44 zł. Jeżeli zgromadzony kapitał na indywidualnym koncie będzie zbyt niski do uzyskania minimalnej emerytury, to wówczas po spełnieniu wymaganych warunków, emerytura z mocy ustawy zostanie podwyższona do najniższej wartości świadczenia. Dzieje się tak na przykład, gdy kobieta wychowywała czwórkę dzieci, a wówczas z tytułu programu Mama 4 plus może otrzymać wyrównanie do minimalnego świadczenia.

Natomiast panowie po 20 latach pracy mogą uzyskać emeryturę niższą od minimalnej, ponieważ w ich przypadku do kwalifikowania się na minimalne świadczenie potrzeba 25 lat stażu pracy. Mogą oni jednak również liczyć na wsparcie z programu Mama 4 plus, jednak tylko w wyjątkowym wypadku.

Emerytura po 30 latach pracy przy najniższej krajowej. Na takie świadczenie możesz liczyć

Choć mogłoby się wydawać, że po 30 latach pracy emerytura powinna być znacznie wyższa niż w przypadku 20-letniego stażu, to w praktyce często zdarza się, że osoby, które pracowały za najniższą krajową, po 30 latach otrzymają świadczenie w najniższej wysokości. Jeżeli jednak ich wynagrodzenie było wyższe niż minimalne wynagrodzenie, to wtedy emerytura zostanie obliczona proporcjonalnie do zgromadzonych składek

Co zrobić, aby mieć wyższą emeryturę?

O zabezpieczeniu na emeryturę warto pomyśleć jak najwcześniej, by móc zapewnić sobie spokojną i bezpieczną starość. ZUS radzi, aby z przejściem na emeryturę poczekać, ponieważ przeczekanie przejścia na emeryturę, może zwiększyć świadczenie nawet o 10-15 proc. w skali roku Duże znaczenie mają również zarobki, bo im wyższe wynagrodzenie, to tym wyższe powinno być świadczenie.

W rzeczywistości polski system emerytalny jest coraz bardziej niewydolny. Instytut Emerytalny pokazuje, że obecni emeryci mogą liczyć na świadczenia w wysokości 42,4 proc. ostatniej pensji. Szacunki ekspertów wskazują na to, że w 2050 roku osoby, które przejdą na emeryturę będą mogły liczyć na emeryturę w wysokości zaledwie 25-30 proc. ostatniego wynagrodzenia.

Osoby, które chcą zabezpieczyć się na wypadek tak niskich świadczeń, powinny pomyśleć o dodatkowym oszczędzaniu z myślą o emeryturze. Popularnym sposobem oszczędzania na emeryturę w Polsce jest III filar emerytalny, w ramach którego wyróżnia się Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), Pracowniczy Program Emerytalny oraz Pracownicze Plany Kapitałowe.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | wiek emerytalny | staż pracy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »