Co można odliczyć w PIT w 2023 roku? Dzięki temu zapłacisz niższy podatek

Chcesz zapłacić niższy podatek? Podpowiadamy, jakich dokumentów potrzebujesz, aby skorzystać z preferencyjnych warunków podatkowych. Zwiększ swoją kwotę zwrotu lub zapłać mniej.

Istnieje wiele ulg i odliczeń, z których można skorzystać będąc podatnikiem. Wypełniając deklarację podatkową za 2023 rok warto pamiętać o uldze prorodzinnej, uldze termomodernizacyjnej, uldze na rehabilitację, uldze na internet, uldze na IKZE, uldze dla krwiodawców oraz o odliczeniu przekazanych darowizn.

Jednak aby móc skorzystać z jakiejkolwiek ulgi, musisz posiadać dokumenty potwierdzające twoje uprawnienie do jej otrzymania. Niektóre z nich należy kompletować na bieżąco.

Ulga prorodzinna na dziecko

To jedna z najczęściej odliczanych ulg. Przysługuje rodzicom i opiekunom dziecka nieletniego, którzy wykonywali w danym roku podatkowym tzw. władzę rodzicielską lub pełni rolę opiekuna prawnego. Jednocześnie ich dochody nie mogą przekraczać 112 tysięcy.

Reklama

Jeśli rodzice lub opiekunowie posiadają więcej dzieci lub dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, nie ma znaczenia wysokość dochodów. Podobnie dzieje się w przypadku, jeśli rodzic ma przyznaną rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy.

Jeśli dziecko jest pełnoletnie, nadal można korzystać z ulgi prorodzinnej, pod warunkiem jednak, że dziecko wciąż kontynuuje naukę i można przedstawić na to stosowne zaświadczenie.

Odliczanie wydatków na termomodernizację

 Jeśli w 2023 roku poniosłeś koszty związane z termomodernizacją posiadanego budynku, przysługuje ci prawo do odliczenia ich w deklaracji PIT. Możesz odliczyć ten wydatek od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej lub opodatkowanego podatkiem liniowym. Dodatkowo również od przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Kwota odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej nie może przekroczyć 53 tysięcy złotych odnośnie do wszystkich posiadanych budynków. Ulga odliczana jest na podstawie faktur VAT - dlatego należy dbać o gromadzenie dokumentów potwierdzających wydatki.

Ulga na rehabilitację

Jeśli podatnik posiada dokumenty, takie jak orzeczenia dotyczące niepełnosprawności czy decyzję przyznającą rentę, dodatkowo również dokumenty poświadczające poniesienie wydatków z tytułu celów rehabilitacyjnych czy czynności życiowych, może odliczyć je od podatku.

Zatem do odliczenia od podatku kwalifikują się wydatki na sprzęt ortopedyczny i medyczny, a także leki czy zabiegi rehabilitacyjne opłacane z własnej kieszeni.

Ulga na internet

Podatnik ma prawo skorzystać z ulgi na internet, ale nie dłużej niż przez dwa kolejne lata. Ulga jest limitowana - to znaczy, że nie można odliczyć w skali roku więcej jak 760 złotych z tego tytułu. Limit z poprzedniego roku nie sumuje się z kolejnym.

Ulga na IKZE

Ta ulga pozwala na odliczenie sumy składek, które zostały wpłacone w 2023 roku na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Jednak jest to również ulga limitowana: w deklaracji PIT za 2023 rok, odliczane wpłaty nie mogą przekraczać 8322 zł.

Odliczanie darowizn

Darowizny, które zostały przekazane na cele pożytku publicznego czy też kultu religijnego mogą być odliczone od podatku: co ważne, liczy się darowizna w formie pieniężnej, ale także rzeczowej.

Aby móc skorzystać z ulgi, konieczne jest posiadanie dokumentu potwierdzającego wartość darowizny, a także potwierdzenie dokonania przelewu czy też oświadczenie od obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Co ciekawe, również osoby regularnie oddające krew mogą korzystać z tej ulgi, ponieważ krew traktowana jest również jako darowizna. W tym celu konieczne jest posiadanie zaświadczenia z jednostki zajmującej się poborem krwi potwierdzającej oddaną ilość. Następnie mnoży się liczbę litrów oddanej krwi przez przelicznik, którym jest przyjęty ekwiwalent pieniężny (obowiązujący przelicznik to 130 zł za litr).

Ulga dla młodych

Jeśli podatnik ma mniej niż 26 lat i w danym roku podatkowym jego przychody nie przekroczyły 85 528 złotych, ma prawo do skorzystania z ulgi, która niweluje konieczność zapłacenia podatku, a w tym złożenia deklaracji podatkowej.

Istnieją jednak wyjątkowe okoliczności, w których młodzi do 26 roku życia są zobowiązani do złożenia deklaracji: jeśli ich przychody opodatkowane są na zasadach ogólnych według skali podatkowej, chcą ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku lub korzystają z ulgi na dzieci.

Pełną listę ulg, odliczeń i zwolnień wraz z zasadami ich obliczania i przyznawania znaleźć można na stronach rządowych oraz w Urzędach Skarbowych.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | PIT | ulgi podatkowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »