Kiedy podwyżka emerytur? Wtedy odbędzie się waloryzacja
Kolejna waloryzacja świadczeń przyznawanych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nastąpi dopiero w 2025 roku. Wiele czynników wpływa na jej niską wartość w porównaniu do poprzednich lat. Jednym z nich jest panująca obecnie niska inflacja. Kiedy dokładnie nastąpi waloryzacja emerytur w 2025 roku i jakiej podwyżki emeryci mogą się spodziewać?
Waloryzacja jest corocznym procesem podwyższania świadczeń, który ma na celu utrzymanie ich realnej wartości przy rosnących cenach na rynku. Jak co roku, waloryzacja emerytur w 2025 roku będzie miała miejsce 1 marca. Wynika to z art. 88 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przeprowadzana podwyżka dotyczy wszystkich świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, tj. emerytur, rent, świadczeń przedemerytalnych itp.
Wysokość waloryzacji zależy od dwóch czynników: wskaźnika inflacji oraz wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni rok. Im są one wyższe, tym wyższa będzie podwyżka świadczeń. Podwyższona kwota emerytury jest wynikiem pomnożenia jej dotychczasowej wartości przez obliczony wskaźnik waloryzacji. Natomiast sam wskaźnik waloryzacji jest obliczany jako suma średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług oraz realnego wzrostu płac. W 2025 roku waloryzacja może być niższa niż w poprzednich latach.
Średnioroczna inflacja w 2024 roku jest szacowana na 3,7 proc. Przy ustalaniu wskaźnika waloryzacji ta wartość będzie podwyższona o 20 proc. realnego wzrostu płac za poprzedni rok. Wszystko wskazuje na to, że w 2025 roku waloryzacja emerytur może wynieść 5,52 proc.. To ponad o połowę mniej niż poprzednim roku, kiedy to podwyżki świadczeń były na poziomie 12,22 proc.
Według powyższego najniższa gwarantowana emerytura w 2025 roku może wzrosnąć do 1879,27 zł brutto. Opisana waloryzacja wpłynie również na wysokość 13. i 14. emerytury. Świadczenia emerytalne także będą wyższe o wyliczony wskaźnik waloryzacji. Warto podkreślić, iż podane wartości to tylko założenia. Oficjalny wskaźnik waloryzacji emerytur będzie znany dopiero ok. 10 lutego 2025 roku.
Wysokość waloryzacji emerytur jest zależna m.in. od zmieniającej się inflacji. Im jest ona wyższa, tym wyższa będzie podwyżka świadczeń. W ostatnich latach obserwowaliśmy stały wzrost inflacji, co przekładało się na znaczące podwyżki emerytur. Jednak podjęte działania zmierzające do stabilizacji gospodarki zaczęły przynosić efekty. Obniżająca się inflacja wpłynęła na spadek wskaźnika waloryzacji.
Dynamika wzrostu przeciętnego wynagrodzenia jest obecnie dwucyfrowa, co podnosi wskaźnik waloryzacji.
Przeczytaj również:
Ponad 6,2 tys. zł miesięcznie. Świadczenie dla seniorów przyznawane z urzędu
Zmiana terminów wypłat emerytur w listopadzie. Oni dostaną dopiero za miesiąc