Legitymacja emeryta. Kiedy senior powinien mieć ją przy sobie?

Seniorzy, którzy dysponują legitymacją emeryta-rencisty, mają prawo do skorzystania z atrakcyjnych ulg oraz zniżek. Aby jednak móc z nich korzystać, konieczne jest okazanie dokumentu podczas ewentualnej kontroli uprawnień. Kto może otrzymać legitymację emeryta i jakie uprawnienia daje?

Do czego uprawnia legitymacja emeryta?

Legitymacja emeryta to specjalny dokument tożsamości, który uprawnia emerytów lub rencistów do zniżek oraz zwolnień, takich jak:

  • zniżki na przejazdy komunikacją miejską i koleją,
  • zniżki w ośrodkach uzdrowiskowych,
  • zniżki w placówkach kultury, takich jak muzea czy teatry,
  • zwolnienie z opłat za abonament RTV,
  • zwolnienie z części opłat za rehabilitację,
  • zniżki w aptekach na niektóre leki.

Legitymacja emeryta daje także uprawnienia do innego rodzaju zniżek, które niektóre lokale oferują z własnej inicjatywy. Aby jednak móc skorzystać z atrakcyjnych rabatów, senior musi dysponować taką legitymację i w razie potrzeby móc ją okazać np. podczas kontroli biletów w autobusie.

Reklama

Jak uzyskać legitymację emeryta?

Legitymację emeryta mogą otrzymać osoby, które mają ustalone prawo do emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Aby otrzymać taką legitymację w wersji tradycyjnej, tj. plastikowej, konieczne jest złożenie wniosku o wydanie legitymacji osobiście w placówce ZUS, drogą pocztową lub elektronicznie. Następnie, po rozpatrzeniu sprawy, legitymacja zostanie wysłana pod wskazany adres pocztą lub pozostanie do odbioru w wybranej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 9 stycznia 2023 r. legitymacja emeryta dostępna jest również w wersji elektronicznej, za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Legitymacja elektroniczna wydawana jest uprawnionym osobom automatycznie, co oznacza, że nie ma konieczności składania żadnego wniosku. Wystarczy zalogować się do aplikacji mObywatel, wybrać zakładkę Dokumenty > Dodaj i wybrać legitymację emeryta-rencisty.

Jednocześnie warto pamiętać, że nadal można składać wnioski o legitymację w wersji plastikowej. To, w jaki sposób senior będzie dysponował legitymacją, zależy tylko i wyłącznie od niego i jego preferencji.

Kiedy trzeba mieć przy sobie legitymację emeryta?

Jeżeli senior chce skorzystać np. ze zniżki na bilet komunikacji miejskiej, to wtedy podczas kontroli, będzie musiał on okazać ważną legitymację seniora. Wystarczy wówczas, że okaże plastikowy dokument lub zaloguje się do aplikacji mObywatel i okaże dokument w wersji elektronicznej. MLegitymacja działa w ten sam sposób, co jej tradycyjna wersja, a co więcej, można z niej również korzystać w trybie offline, czyli bez dostępu do internetu.

Zmiany w mLegitymacji emeryta. Nowa wersja dokumentu

Najnowsze rozporządzenie w sprawie zmian legitymacji emeryta zakłada nowy wzór wizualny dokumentu w wersji cyfrowej. W rozporządzeniu zaznaczono, że ze wzoru legitymacji emeryta została usunięta informacja o nieważności dokumentu

Jednocześnie resort zapewnia, że nie wpłynie to negatywnie na poziom weryfikacji, ponieważ informacja na temat ważności legitymacji stanowi integralny element aplikacji i będzie ona widoczna podczas weryfikacji wizualnej dokumentu.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Emerytura | legitymacja emeryta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »