Możliwe rozszerzenie wcześniejszej emerytury. Skarżą się na "przedwczesne starzenie"
Wcześniejsza emerytura może zostać rozszerzona. Wszystko przez petycję i skargi, które płyną ze strony jednej grupy zawodowej. Listonosze, bo o nich mowa, skarżą się, że ich zawód wymaga nie tylko łącznia ze sobą pracy fizycznej z umysłową, ale przez narażenie na warunki zewnętrzne, doprowadza ich do przedwczesnego starzenia. Jeszcze w latach 90. listonosze mogli liczyć na zaliczenie ich pracy do wykazu szkodliwych i wcześniejszą emeryturę. Obecnie takiej możliwości nie mają, ale wskazują, o ile wcześniej chcieliby przechodzić na emeryturę.
- Wcześniejsza emerytura może zostać rozszerzona o kolejną grupę zawodową.
- Specjalną petycję w tej sprawie do Sejmu złożyli listonosze, którzy skarżą się na złe warunki swojej pracy.
- Jak wskazują pracownicy Poczty Polskiej, wcześniejsza emerytura byłaby na miejscu w sytuacji, gdy ich zawód prowadzi do przedwczesnego starzenia się organizmu.
Wcześniejsza emerytura może zostać rozszerzona, a wszystko zależy od tego, czy władza przychyli się do postulatów listonoszy. Ci złożyli już petycję do Sejmu, w której ubiegają się o udostępnienie im możliwości wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. Wskazują, że ich zawód jest szczególnie nieprzyjazny zdrowiu i wyczerpujący.
Petycja listonoszy, która trafiła do Sejmu, przedstawia sytuację pracowników zatrudnionych w tym zawodzie jako wyjątkowo nieciekawą. Powszechnie wiadomo, że brakuje osób do pracy, a Poczta Polska cały czas poszukuje chętnych do roznoszenia przesyłek. Przez braki kadrowe pęcznieją obowiązki, a to tylko zwiększa trudności postawione przed listonoszami. Rekompensatą miałaby być wcześniejsza emerytura.
Jeszcze gorzej wygląda sytuacja przedstawiona w petycji. Do zapisów tekstu dotarł dziennik "Fakt", a obraz pracy listonosza przedstawiony w nim jawi się naprawdę nieciekawie. Jak wskazują bowiem autorzy petycji, praca listonoszy to połączenie pracy fizycznej z umysłową, która odbywa się w stresujących, zmiennych warunkach pogodowych. W lato listonosze zmagają się z upałami, jesienią z ulewami, a zimą z mrozem.
"W okresie letnim temperatury często przekraczają 32, a nawet 35 stopni Celsjusza. W okresie jesiennym i zimowym występują opady deszczu, deszczu ze śniegiem, marznącego deszczu, mocny wiatr potęgujący odczucie chłodu, natomiast w okresie zimowym temperatury poniżej zera" - cytuje petycję dziennik "Fakt".
Wcześniejsza emerytura miałaby być naturalną odpowiedzią na sytuację, w której listonosze w ramach swoich obowiązków są wystawieni na czynniki, które doprowadzają ich przedwczesnego starzenia. "Listonosze ze względu na specyfikę pracy nie mają możliwości w dostateczny sposób zabezpieczyć się przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, a to powoduje przedwczesne starzenie organizmu" - wskazują autorzy przesłanego do Sejmu pisma.
Jeszcze w latach 90. zawód listonosza znajdował się w wykazie prac szkodliwych. Od prawie 30 lat już się w nim nie znajduje, co odebrało możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Tymczasem praca listonoszy de facto od lat się nie zmienia, na co zwracają uwagę członkowie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Listonoszy Poczty Polskiej.
Ci złożyli na początku 2022 roku pismo do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie wcześniejszej emerytury dla wykonujących ten zawód. Wskazywali w piśmie, że mimo narażenia na zmieniające się, nierzadko ekstremalne warunki pogodowe, nie otrzymują specjalistycznej odzieży ochronnej, a cały czas muszą być w ciągłym ruchu i nosić ciężkie torby.
W petycji wskazano konkretnie, że wcześniejszej emeryturze mieliby podlegać kobiety i mężczyźni, którzy pracują jako listonoszki i listonosze. Dla każdej z płci wcześniejsza emerytura miałaby oznaczać przejście na zasłużony odpoczynek 5 lat przed uzyskaniem powszechnego wieku emerytalnego. Byłoby to więc:
- wcześniejsza emerytura w wieku 55 lat dla kobiet, które pracowały jako listonoszki,
- wcześniejsza emerytura w wieku 60 lat dla mężczyzn, którzy pracowali jako listonosze.
Po przekazaniu petycji do parlamentu zająć się nią musi odpowiednia komisja do rozpatrywania tego typu spraw. Jeśli posłowie uznają, że przedstawione w niej warunki są zasadne, zostanie przygotowany projekt ustawy rozszerzający wcześniejszą emeryturę o grupę listonoszy.
Mało prawdopodobne jest, by parlamentarzyści pochylili się nad tą sprawą jeszcze przed wyborami planowanymi na jesień. Możliwe więc, że petycją zajmie się dopiero nowy skład Sejmu.
Przemysław Terlecki