Odczuwalna obniżka stóp procentowych jeszcze w tym roku? Minister Buda: To realne
- Obniżka stóp procentowych w Polsce o 0,5 pkt. proc. jeszcze w tym roku jest realnym rozwiązaniem - ocenił w programie "Graffiti" w Polsat News minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że jest zwolennikiem takiego ruchu, ponieważ inflacja od kilku miesięcy regularnie spada.
Glapiński podtrzymał wówczas forward guidance, że jeśli inflacja zejdzie poniżej dwucyfrowego poziomu i prognozy będą wskazywać na dalsze, szybkie spadki CPI, to będzie czas na stopniowe obniżki stóp procentowych, po 25 pb. Jak wskazał, przy materializacji konkretnych warunków, pierwsza obniżka możliwa jest już we wrześniu.
- Obniżka o 0,5 pkt. proc. jeszcze w tym roku, w mojej ocenie, jest realnym rozwiązaniem - ocenił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Poinformował ponadto, że "osobiście jest za obniżką stóp procentowych, przypominając, że spadek wzrostu inflacji widzimy od kilku miesięcy".
- To powoduje, że należy rozważać scenariusz obniżki stóp procentowych, tym bardziej, ze są one wysokie - dodał.
Szef resortu rozwoju i technologii odniósł się również do programu Bezpieczny kredyt 2 procent, który z okresowo stałą stopą procentową mogą zaciągać osoby do 45. roku życia.
- Na ten moment mamy złożonych około 20 tys. wniosków oraz około 900 udzielonych kredytów - powiedział minister. Dodał, że zainteresowanie jest duże, jednak "trzeba pamiętać, że pierwszy miesiąc jest zawsze najbardziej dynamiczny".
Jego zdaniem program tylko chwilowo spowodował wzrost cen w Warszawie, jednak i "ta bańka w końcu pęknie".
O optymistycznych prognozach co do obniżek stóp procentowych mówił również wiceminister finansów Artur Soboń.
- Jeśli mówimy o danych wrześniowych, to tutaj jestem gotów na 100 proc. powiedzieć, że ta inflacja będzie poniżej 10 proc. Natomiast, czy ona będzie jeszcze w sierpniu poniżej 10 proc., będzie jednocyfrowa, to jest tak - powiedzmy - fifty-fifty. Mogę się tutaj też zakładać, że jest 50 proc. szans, że ten zakład wygram, jeśli mówimy o inflacji za sierpień - powiedział w czwartek w rozmowie z Radiem Zet.
Zapytany, czy w związku tym stopy procentowe NBP zaczną spadać, wiceminister odpowiedział, że to nie jest rola Ministerstwa Finansów tylko RPP i banku centralnego. - Z całą pewnością przestrzeń do tego typu rozmów i decyzji wraz ze spadkiem inflacji będzie coraz większa - zaznaczył.
O możliwej dacie obniżek stóp mówił Interii prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jego zdaniem nastąpi to nieco później, niż tej jesieni.
- Ta przestrzeń do obniżek stóp jest na przełomie tego i przyszłego roku, natomiast cały czas trzeba się upewniać, że w horyzoncie kolejnych 2 lat ta inflacja ma szanse zbliżyć się do celu - uważa Borys.
W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2023 r. wzrosły rdr o 10,8 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,2 proc.
Na lipcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa NBP, stopa referencyjna, nadal wynosi 6,75 proc. Ostatni raz Rada podniosła stopy procentowe we wrześniu 2022 r.
Najbliższe posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się w dniach 5-6 września.