Podatek od 13. emerytury. Urząd skarbowy pomniejszy twoje świadczenie

13. emerytura w 2023 roku zostanie pomniejszona o podatek. Dodatkowe świadczenie obciążone jest składką zdrowotną oraz podatkiem dochodowym. To oznacza, że do seniorów trafi mniej pieniędzy. Jak wysoki będzie podatek?

Aby dostać 13. emeryturę, nie trzeba składać żadnych wniosków. Dodatkowe świadczenie wypłacane jest od 2019 roku, a od 2020 roku jest gwarantowana ustawowo. Z "trzynastki" skorzysta ponad 9 mln emerytów i rencistów.

Kiedy będzie 13. emerytura?

Dodatkowy zastrzyk gotówki czeka emerytów już w kwietniu. 13. emerytura trafi do seniorów wraz z przewidzianą w tym miesiącu emeryturą właściwą. 

Kiedy 13. emerytura dla uprawnionych do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych? Takie osoby dostaną dodatkowe pieniądze w maju 2023 roku.

Zanim ruszy wypłata 13. emerytury, świadczeniobiorców czeka rekordowa podwyżka emerytur w marcu. Wszystko dzięki dwutorowej waloryzacji. Seniorzy mogą w 2023 roku liczyć nie tylko na waloryzację procentową, ale także kwotową. To oznacza, że dostaną minimum 250 zł więcej do emerytury od marca

Reklama

Kto dostanie 13. emeryturę?

13. emerytura to świadczenie przysługujące osobie, która do 31 marca danego roku, jest uprawniona do emerytury. W tym także emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej. To jednak nie wszystko. Kto dostanie 13. emeryturę? Ustawa obejmuje także osoby korzystające z:

  • renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych;
  • renty szkoleniowej;
  • renty socjalnej;
  • renty rodzinnej;
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego;
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych;
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Kto dostanie 13. emeryturę? Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć również osoby korzystające ze świadczenia i zasiłku przedemerytalnego. Każdy, kto otrzymuje jedno z powyższych świadczeń, otrzyma 13. emeryturę w 2023 roku.

Jak wysoki będzie podatek od 13. emerytury?

Co do zasady 13. emerytura wypłacana jest w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku. Dodatkowe świadczenie w 2023 roku wyniesie 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto. To o 227 zł netto więcej niż 13. emerytura wypłacana w roku ubiegłym. 

Ile wynosi podatek od tej emerytury?

Jeszcze w 2022 roku przepisy zwalniały dodatkowe emerytury z podatku. Potrącono od niego tylko 9 proc. składki zdrowotnej. Nic nie wskazuje na razie na to, by podobne zasady obowiązywały w tym roku. To oznacza, że w 2023 roku zwolnienia z podatku nie będzie i nie dla wszystkich 13. emerytura "na rękę" będzie taka sama.

CZYTAJ TAKŻE: 600 zł więcej dla najstarszych emerytów. Pieniądze już w marcu

Podatek od 13. emerytury nie dotyczy osób, które z emeryturą właściwą i dodatkiem otrzymają mniej niż 2,5 tys. zł brutto. Do tej kwoty świadczenia zwolnione jest z podatku. Przekroczenie tej sumy oznacza, że część 13. emerytury trzeba oddać skarbówce. Im wyższa emerytura, tym większy podatek.

W praktyce już osoby, których obecna emerytura to 900 zł, dostaną 13. emeryturą pomniejszoną o podatek. Wszystko przez to, że po waloryzacji, która w tym roku to niemal 15 proc., dla emerytury w wysokości 900 zł, to 135 zł podwyżki. A to już ponad 2500 zł brutto. Według ZUS senior z emeryturą w wysokości 2 tys. zł nie otrzyma więc 1445,48 zł, a około 1314 zł dodatku

Rząd zniesie opodatkowanie 13. emerytury?

Obecnie resort finansów nie pracuje nad zniesieniem podatku dochodowego od 13. emerytury w 2023 roku. Taka decyzja w 2022 była tylko wyjątkiem. To oznacza, że nie tylko 13., ale również 14. emerytura będzie niższa, niż spodziewają się seniorzy

CZYTAJ TAKŻE:

Emerytury. "Odczekanie 7 lat może podwoić świadczenie"

Emerytura emeryturze nierówna. Różnice między województwami sięgają kilkuset złotych

Darmowa komunikacja miejska dla emerytów. Warunek jest tylko jeden

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 13. emerytura | Trzynastka | wysokość emerytur
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »