Kto może przejść na emeryturę pomostową w 2023 roku? Zawody i zasady
Emerytura pomostowa w 2023 roku będzie wyższa. Ma to związek z waloryzacją, która już 1 marca z pewnością będzie rekordowa. Świadczenie zostaje przyznane pod pewnymi warunkami i jest dedykowane dla konkretnych grup zawodowych. Komu przysługuje pomostówka, jak złożyć wniosek i ile może wynieść świadczenie w 2023 roku.
Emerytury pomostowe dedykowane są dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 roku. Świadczenie przysługuje osobom, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w pełnym wymiarze czasu pracy. Jakie warunki należy spełnić, aby dostać pomostówkę?
Zgodnie z ustawą należy:
- ukończyć co najmniej 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni);
- udowodnić minimum 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze;
- mieć minimum 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni) stażu ubezpieczeniowego (okresy składkowe i nieskładkowe).
Co ważne, aby przejść na emeryturę pomostową, należy spełnić wszystkie wymienione warunki. Emerytura pomostowa na ogólnych zasadach trafi do osób, które wykonywały przed 1 stycznia 1999 roku pracę w szczególnych warunkach, która jest wymieniona w dotychczasowych przepisach lub w nowych wykazach prac.
Świadczenie popularnie zwane pomostówką trafi także do osób, które wykonywały po 31 grudnia 2008 roku ten sam rodzaj szczególnej pracy, wymienionej w nowych wykazach.
Co kryje się pod definicją pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze? W pierwszym przypadku ustawa mówi o zawodach, które są wykonywane pod ziemią, na wodzie lub pod wodą, w powietrzu w warunkach gorącego i zimnego mikroklimatu.
Praca w szczególnych warunkach to również bardzo ciężkie prace fizyczne albo związane z bardzo dużym obciążeniem statycznym.
Na liście znajdują się prace rybaków morskich, wykonywane na statkach powietrznych przez personel pokładowy, prace garbarskie bezpośrednio przy obróbce mokrych skór czy fizyczne w podziemnych kanałach ściekowych.
Praca w szczególnych warunkach to również działalność artystyczna jako tancerz zawodowy wykonujący prace związane z bardzo ciężkim wysiłkiem fizycznym. Liczą się także zawody wykonywane w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego.