Kto może przejść na emeryturę pomostową w 2023 roku? Zawody i zasady

Emerytura pomostowa w 2023 roku będzie wyższa. Ma to związek z waloryzacją, która już 1 marca z pewnością będzie rekordowa. Świadczenie zostaje przyznane pod pewnymi warunkami i jest dedykowane dla konkretnych grup zawodowych. Komu przysługuje pomostówka, jak złożyć wniosek i ile może wynieść świadczenie w 2023 roku.

Kto może przejść na emeryturę pomostową?

Emerytury pomostowe dedykowane są dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 roku. Świadczenie przysługuje osobom, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w pełnym wymiarze czasu pracy. Jakie warunki należy spełnić, aby dostać pomostówkę? 

Zgodnie z ustawą należy:

Reklama
  • ukończyć co najmniej 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni);
  • udowodnić minimum 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze;
  • mieć minimum 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni) stażu ubezpieczeniowego (okresy składkowe i nieskładkowe).

Co ważne, aby przejść na emeryturę pomostową, należy spełnić wszystkie wymienione warunki. Emerytura pomostowa na ogólnych zasadach trafi do osób, które wykonywały przed 1 stycznia 1999 roku pracę w szczególnych warunkach, która jest wymieniona w dotychczasowych przepisach lub w nowych wykazach prac

Świadczenie popularnie zwane pomostówką trafi także do osób, które wykonywały po 31 grudnia 2008 roku ten sam rodzaj szczególnej pracy, wymienionej w nowych wykazach.

Jakie zawody liczą się do emerytury pomostowej?

Co kryje się pod definicją pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze? W pierwszym przypadku ustawa mówi o zawodach, które są wykonywane pod ziemią, na wodzie lub pod wodą, w powietrzu w warunkach gorącego i zimnego mikroklimatu. 

Praca w szczególnych warunkach to również bardzo ciężkie prace fizyczne albo związane z bardzo dużym obciążeniem statycznym. 

Na liście znajdują się prace rybaków morskich, wykonywane na statkach powietrznych przez personel pokładowy, prace garbarskie bezpośrednio przy obróbce mokrych skór czy fizyczne w podziemnych kanałach ściekowych.

Praca w szczególnych warunkach to również działalność artystyczna jako tancerz zawodowy wykonujący prace związane z bardzo ciężkim wysiłkiem fizycznym. Liczą się także zawody wykonywane w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego.

Jakie zawody mają szczególny charakter? Te wymagają szczególnej odpowiedzialności oraz sprawności psychofizycznej. To chociażby maszyniści pojazdów trakcyjnych, kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, operatorzy żurawi czy członkowie zespołów ratownictwa medycznego.

Jakie dokumenty do emerytury pomostowej?

Do uzyskania emerytury pomostowej niezbędne jest zaświadczenie o wykonywaniu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Te należy dołączyć do wniosku o emeryturę, podobnie zresztą jak orzeczenie o niezdolności do pracy. To pod warunkiem, jeżeli rodzaj wykonywanej trudnej pracy tego wymaga.

Jakie dokumenty do emerytury pomostowej? Co zrozumiałe, przyda się dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy. Jeżeli przyszły emeryt nie ma jeszcze ustalonego kapitału początkowego, należy do wniosku dodać dokumenty niezbędne do ustalenia jego wysokości.

CZYTAJ TAKŻE: Głodowe emerytury. Co robić, aby podnieść wysokość świadczenia?

Jak złożyć wniosek o emeryturę pomostową?

Wniosek o emeryturę pomostową można złożyć osobiście lub poprzez pełnomocnika. Dokumenty można złożyć bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem płatnika składek. Kolejny sposób na to, jak złożyć wniosek o emeryturę pomostową, to skorzystanie z operatora pocztowego.

Jeśli przyszły emeryt mieszka za granicą, dokumenty można złożyć za pośrednictwem urzędu konsularnego. Jak złożyć wniosek o emeryturę pomostową przez Internet? Można to zrobić przez elektroniczną skrzynkę podawczą. Formularz wniosku o emeryturę pomostową ZUS Rp-1Epom znajduje się TUTAJ. Wcześniej trzeba się zarejestrować. 

Jak obliczyć pomostówkę?

Wysokość emerytury pomostowej nie może być niższa niż kwota najniższej emerytury. W 2022 roku to 1338,44 zł brutto. Jak obliczyć pomostówkę? Wysokość obliczana jest indywidualnie. Kluczowe są: staż pracy oraz kwota środków zgromadzonych ze składek i kapitału początkowego.

Podczas obliczania pomostówki podstawę świadczenia dzieli się przez średnią długość życia osób w wieku 60 lat. Najnowsze tablice GUS wskazują, że prognozowane średnie dalsze trwanie życia zmniejszyło się. Obecnie to 19,9 lat dla osoby w wieku 60 lat. Dla osób w wieku 65 lat wynosi 16,35 lat.

CZYTAJ TAKŻE: Ponad 37 tys. zł! Najwyższa emerytura w Polsce

Ile wyniesie emerytura pomostowa w 2023 roku? Analogicznie jak w roku 2022 roku modyfikuje się obowiązujące zasady waloryzacji. Dojdzie więc do podwyższenia najniższej emerytury do wysokości 1588,44 zł bruttoEmerytury podlegają waloryzacji corocznie od 1 marca.

Emerytury pomostowe. Jakie zmiany w 2022 i 2023 roku?

W kwietniu 2022 roku weszły w życie przepisy ułatwiające zdobycie pomostówki. Zgodnie z nimi ZUS wydaje decyzję o przyznaniu emerytury pomostowej, jeśli z wnioskiem o ustalenie prawa do tego świadczenia wystąpi osoba, która nie rozwiązała jeszcze stosunku pracy. ZUS zawiesi wtedy prawo do emerytury do czasu rozwiązania stosunku pracy.

Dla osoby, która nie rozwiąże stosunku pracy, ustalona wysokość emerytury pomostowej nie będzie ostateczna. ZUS obliczy finalną emeryturę dopiero w momencie, kiedy dojdzie do rozwiązania stosunku pracy i złożenia wniosku o podjęcie wypłaty emerytury.

Rewolucja w przepisach czeka emerytów już 1 stycznia 2023 r. Prawo zmusi płatnika składek do powiadamiania zatrudnionych o wykazie stanowisk pracy w szczególnych warunkach. Pracownik musi zostać poinformowany o odmowie wpisu do ewidencji wykonujących takie prace, a za które jest obowiązek opłacania składek.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku ruszą kontrole Państwowej Inspekcji Pracy. Ta będzie kontrolować wykaz stanowisk pracy w szczególnych warunkach. Inspektorzy będą mogli nakazać pracodawcy, aby umieścił pracownika w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach.

To jednak nie wszystko. W 2023 roku ZUS może zawiesić postępowanie w sprawie pomostówki. Tak stanie się, gdy przed PIP będzie się toczyć postępowanie w sprawie prac w szczególnych warunkach. Przyznanie emerytury pomostowej nastąpi po zakończeniu postępowania toczącego się przed PIP.

CZYTAJ TAKŻE:

Polacy chcą dwukrotnej waloryzacji świadczeń w 2023 r.

Przedwyborcza walka o głosy emerytów. Opozycja staje w szranki z PiS

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: świadczenia emerytalne | Emerytura | Emerytura pomostowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »