Reklama

Rekordowa waloryzacja w 2023 roku. O ile wzrosną emerytury?

13,8 procent - taka ma być waloryzacja emerytur w 2023 roku. Podwyżka nie będzie niższa niż 250 złotych, a najniższa emerytura wyniesie 1588 zł - wynika z projektu ustawy, który jest wpisany do wykazu prac rządu.

Zapowiedzi wiceministra rodziny i polityki społecznej Stanisława Szweda, że rozważana jest waloryzacja "kwotowo-procentowa" z gwarantowanym minimalnym wzrostem mają się szybko zmaterializować. 

Konkretne kwoty znalazły się w projekcie ustawy, który jest wpisany do wykazu prac rządu. 

Jaka będzie waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku?

W ramach waloryzacji świadczeń w 2023 r., proponuje się modyfikację obecnie obowiązujących zasad waloryzacji wynikających z ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zmiany te będą polegały na podwyższeniu najniższych świadczeń odpowiednio do 1588,44 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej oraz do 1191,33 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. 

Reklama

Jednocześnie rząd proponuje zastosowanie ustawowego wskaźnika waloryzacji, przy zapewnieniu minimalnej gwarantowanej podwyżki świadczenia na poziomie 250 zł.

- Proponowane rozwiązanie zapewnia zachowanie realnej wysokości świadczeń z ubezpieczenia społecznego przy jednoczesnym dodatkowym wsparciu świadczeniobiorców o najniższych świadczeniach. Obecnie prognozowany wskaźnik waloryzacji wynosi 113,8 proc. Jednocześnie proponuje się, aby gwarantowana kwota podwyżki wynosiła 250 zł - napisano.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej argumentuje, że w okresie ostatnich lat zasady waloryzacji świadczeń i mechanizm jej przeprowadzania były przedmiotem licznych zmian idących w kierunku poprawy sytuacji osób pobierających najniższe świadczenia emerytalno-rentowe. Pomimo tego, wysokość tych świadczeń wciąż uznawana jest za niewystarczającą w odniesieniu do kosztów utrzymania.

Dzisiaj minimalna emerytura wynosi 1338,44 zł brutto. 

Inflacja we wrześniu wyniosła już 17,2 proc. w ujęciu rocznym. 

Obecne kwoty najniższych świadczeń emerytalnych:

Monika Krześniak-Sajewicz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »