Szydło: Propozycja wsparcia dla emerytów pod koniec tego roku lub na początku przyszłego

Trwa dyskusja w rządzie i w partii o tym, jaką formę wsparcia można zaproponować emerytom; na pewno jeszcze w tym roku albo w przyszłym, na początku, zostanie przedstawiona - powiedziała wicepremier Beata Szydło. Dodała, że będzie dotyczyć obecnych emerytów.

Beata Szydło zapytana w poniedziałek w TV Republika o zapowiadaną wcześniej propozycję wsparcia dla emerytów, podkreśliła, że "przede wszystkim chodzi o to, żeby skutecznie pomóc tym, którzy są w tej chwili w najtrudniejszej sytuacji, czyli seniorom".

- Z jednej strony musimy się zastanowić, co zrobić, żeby ta ich sytuacja bieżąca uległa poprawie i tu (mamy - PAP) m.in. program darmowych leków dla seniorów czy też program ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego "Dostępność plus" (...), ale oczywiście najważniejszą sprawą jest wysokość emerytur - wskazała.

Reklama

Zauważyła, że obecny rząd "i tak znacząco podniósł najniższe emerytury oraz dał gwarancję najniższej emerytury dla rolników, dla ubezpieczonych w KRUS-ie". - Teraz czas na dyskusję o tym, jaką formę (wsparcia - PAP) można zadedykować tym osobom (emerytom). Ja powtórzę za prezesem Jarosławem Kaczyńskim, że w tej chwili trwa dyskusja w rządzie i w partii - powiedziała wicepremier.

- Na pewno jeszcze w tym roku albo w przyszłym, na początku, zostanie przedstawiona - zadeklarowała. Dodała, że ta propozycja będzie dotyczyła obecnych emerytów.

Dopytana o szczegóły, odparła, że są dwa wyjścia. - Może to być albo świadczenie jednorazowe osobne, albo może być też wzrost wynagrodzeń - poinformowała. Jak jednak dodała, "przy wzroście wynagrodzeń, emerytur, mamy przede wszystkim dyskusję na temat waloryzacji". - Inną sprawą jest w ogóle dyskusja w dłuższym i szerszym wymiarze (...) nad tymi emeryturami w przyszłości - jak mają wyglądać, żeby emeryci mogli godnie żyć i z drugiej strony, żeby ten system był stabilny - podkreśliła Szydło.

Powiedziała też, że większość projektów społecznych może być realizowana dlatego, że został uszczelniony system podatkowy. - Walka z mafiami vat-owskimi i wypływaniem należności z VAT poza budżet przyniosła efekty i jest bardzo skuteczna - oceniła. - Kolejna rzecz, która się powiodła w naszym rządzie, to to, że potrafiliśmy połączyć projekty społeczne ze wzrostem gospodarczym - zauważyła.

Jej zdaniem "środki na programy, które rząd już wprowadził, są zabezpieczone; programy społeczne na pewno będą kontynuowane". - Ja jestem spokojna, jeśli chodzi o stabilność finansów publicznych, bo te zmiany, które zostały przeprowadzone przez Ministerstwo Finansów i wszystkich ministrów (...) są takimi zmianami, które pozwoliły właśnie na znaczącą poprawę sytuacji finansów publicznych - zaznaczyła wicepremier Szydło.

------------

Karczewski: Rozmawiamy w gronie politycznym na temat dodatkowych świadczeń dla emerytów

Rozmawiamy w gronie politycznym na temat dodatkowych świadczeń dla emerytów - powiedział we wtorek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Zapowiedział, że będzie głosował za specjalną pomocą dla emerytów.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Super Expressu" przekazał, że trwają zaawansowane prace nad projektem 500 plus dla emerytów. Kaczyński poinformował, że sprawa dodatkowych świadczeń dla emerytów jest omawiana na posiedzeniach rządu i kierownictwa partii.

Karczewski pytany we wtorek w radiowej Jedynce o zapowiedzi pomocy rządowej dla emerytów, potwierdził, że są prowadzone rozmowy na ten temat. - Rozmawiamy w gronie politycznym na ten temat, jednak przede wszystkim musimy mieć informacje finansowe. Musi to być dobra kalkulacja. Jeśli będzie taka możliwość, to ja będę głosował za oczywiście - zapewnił.

Marszałek Senatu powiedział, że podczas spotkań z mieszkańcami seniorzy często poruszają problem dodatkowego wsparcia emerytów. - Docierają do nas informacje, do mnie, przecież spotykamy się z mieszkańcami Polski. Byłem w kilkudziesięciu miejscowościach na spotkaniach i ten problem często przez emerytów był poruszany - zaznaczył.

- Z bagażem informacji przyjechaliśmy do Warszawy i przekazaliśmy te informacje prezesowi i całemu kierownictwu partii. Każdy miał swoje spostrzeżenia, ale te dotyczące konieczności wzmocnienia emerytów były przekazywane przez wszystkich. Prezes nie wykluczył w jednym z wywiadów takiej możliwości i tak jest - dodał Karczewski.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | Beata Szydło
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »