Tusk odsłania kolejne karty deregulacji. Mówi o emeryturach i weteranach

Na wtorkowym (20 maja) posiedzeniu rządu ministrowie zajmowali się kolejnym pakietem ustaw deregulacyjnych. Rada Ministrów przyjęła projekt, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze.

Premier Donald Tusk na konferencji prasowej przed posiedzeniem szczególną uwagę poświęcił nowej funkcjonalności w mObywatelu dotyczącej emerytur. - Był to projekt bardzo oczekiwany - powiedział.

Istotą projektu dotyczącego nowej funkcjonalności w mObywatelu będzie to, że każdy obywatel w tej rządowej aplikacji będzie mógł uzyskać informacje o prognozie swojej emerytury z ZUS oraz środkach zgromadzonych dzięki korzystaniu z innych produktów emerytalnych, w tym funduszy emerytalnych, IKE i IKZE

Premier zapowiada ważne zmiany. Dotyczą mObywatela i emerytur

- Był to projekt bardzo oczekiwany - powiedział premier Donald Tusk.

Reklama

Propozycja możliwości sprawdzenia wysokości przyszłej emerytury w mObywatelu "wyszła" od zespołu deregulacyjnego kierowanego przez prezesa InPostu Rafała Brzoskę (inicjatywa SprawdzaMY). Obecnie poglądowa informacja na temat wysokości przyszłej emerytury jest dostępna na profilu każdego obywatela na PUE ZUS, w panelu ubezpieczonego. Jest to jednak informacja o stanie konta za poprzedni rok kalendarzowy - informacja w mObywatelu ma być pełniejsza i odzwierciedlać rzeczywisty stan składek na dany moment.

Premier ogłasza ważne zmiany dla weteranów. "Projekt, który szczególnie leży mi na sercu"

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmuje się również przygotowanym w MON projektem nowelizacji ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Jak powiedział premier Donald Tusk, jest to projekt, który "szczególnie leży mu na sercu". - Jest to projekt, dzięki któremu naprawimy wieloletnią niesprawiedliwość - dodał.

Premier przypomniał, że weterani, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu podczas pełnienia zagranicznej misji, często musieli ubiegać się o należne im odszkodowania na drodze sądowej, procesując się z instytucjami państwa - przy czym często te sądowe batalie nie przynosiły efektu.

- Podjęliśmy decyzję, aby każdy polski weteran, który doznał uszczerbku na zdrowiu podczas pełnienia misji, otrzymał po powrocie do kraju 6 tys. zł za każdy 1 procent uszczerbku na zdrowiu - zakomunikował szef rządu.

Rekompensata dla weteranów będzie przyznawana i wypłacana na podstawie decyzji administracyjnej ministra obrony narodowej, ministra spraw wewnętrznych, szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub szefa Agencji Wywiadu, co ma wyeliminować uciążliwe i czasochłonne procedury administracyjne.

Premier zapowiedział, że nowe regulacje będą także działały "wstecz", a więc obejmą weteranów, którzy już doznali uszczerbku na zdrowiu podczas służby na zagranicznych misjach.

Rząd przyspiesza z deregulacją. Kolejne projekty ustaw

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się także projektem nowelizacji ustaw o CIT i PIT, który ma na celu usunięcie - na podstawie ustawy CIT - obowiązku składania corocznej informacji o wspólnikach spółki jawnej, jeśli skład wspólników się nie zmienił. Kolejnym projektem w harmonogramie posiedzenia jest propozycja zmian w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Chodzi m.in. o ograniczenie obowiązków biurokratycznych, gdy przed notariuszem zawierana jest umowa zbycia lub obciążenia rzeczy lub praw majątkowych, które sprzedający uzyskał w nieodpłatny sposób, np. w ramach spadku. 

W porządku obrad znalazł się też projekt nowelizacji Prawa bankowego i Prawa restrukturyzacyjnego, który ma umożliwić bankom udzielanie informacji objętych tajemnicą bankową organom postępowań restrukturyzacyjnego i upadłościowego. Rząd będzie również dyskutował o projekcie nowelizacji ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, który ma złagodzić wymogi dotyczące konieczności uzyskiwania zgody zgromadzenia inwestorów na połączenie niepublicznych funduszy inwestycyjnych zamkniętych.

Ministrowie mają zająć się także projektem nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego oraz Kodeksu cywilnego, który m.in. wprowadza rozwiązania prawne poszerzające możliwość dwustronnej komunikacji elektronicznej z sądem oraz upraszcza przepisy dotyczące mediacji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Donald Tusk | Emerytura | mObywatel | weterani
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »