Tym seniorom zwiększą świadczenie o 1000 zł. Decyzja zapadła, pierwsi już mają

Dodatek 1000 zł więcej do specjalnego świadczenia dla emerytów to pomysł, o którym Polska usłyszała w lipcu 2023 roku. Zgodnie z propozycją władz świadczenie pieniężne dla byłych działaczy opozycji, które dotąd wynosiło 565,67 zł miesięcznie, miało zostać zwiększone o ponad 1000 zł do poziomu minimalnej emerytury. To 1588,44 zł, a fakt zrównania wysokości dodatku dla opozycjonistów z minimalną emeryturą oznacza, że świadczenie będzie waloryzowane co roku w marcu.

  • 1000 zł więcej dodatku otrzymali już pierwsi emeryci we wrześniu.
  • Świadczenie nie jest wypłacane jednak wszystkim, a wyłącznie określonym seniorom, którzy byli represjonowani z powodów politycznych w PRL.
  • Zrównanie wysokości świadczenia z kwotą minimalnej emerytury nie tylko wywindowało dodatek, ale także oznacza szybszy wzrost jego kwoty.

W lipcu 2023 roku głośno zrobiło się w temacie dodatku dla opozycjonistów. Nie jest to nowe świadczenie, ponieważ wprowadzone jeszcze za rządów koalicji PO-PSL, w marcu 2015 roku, gdy na czele rządu stała Ewa Kopacz. Wysokość dodatku znacznie jednak urosła od momentu jego wprowadzenia, a ostatnią decyzją zrównano jego wysokość z minimalną emeryturą. Pierwsi uprawnieni do otrzymywania tych pieniędzy, już je dostali.

Reklama

Dodatek dla opozycjonistów wyższy o 1000 zł. Pierwsi już mają

Zmiany zasygnalizowane przez rządzących w lipcu szybko stały się faktem, doprowadzając do zmiany ustawy dotyczącej świadczenia dla byłych działaczy opozycji. Na mocy ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw od 1 września obowiązuje już nowa stawka dodatku dla opozycjonistów.

Jeszcze w wakacje świadczenie pieniężne dla działaczy opozycji antykomunistycznej wypłacane było w wysokości 565,67 zł. Obecnie to już 1588,44 zł. Pieniądze te powinni dostać już wszyscy emeryci, którzy są uprawnieni do świadczenia. Jeśli jednak ktokolwiek z beneficjentów jeszcze nie otrzymał wyższej kwoty świadczenia, pieniądze powinny pojawić się w październiku.

Kto może dostać świadczenie dla byłych opozycjonistów antykomunistycznych?

dodatek dla opozycjonistów ubiegać się mogą wyłącznie te osoby, które posiadają potwierdzony status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Aby uzyskać taki status konieczne jest zgłoszenie do Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Każdy kto chce ubiegać się o status byłego opozycjonisty lub osoby represjonowanej przez władze komunistyczne, musi spełnić kilka kryteriów. Wśród nich wymieniane są między innymi:

  • wykazać swoją co najmniej roczną działalność na rzecz zorganizowanych struktur antykomunistycznych,
  • wykazać co najmniej miesięczny pobyt w więzieniu wynikający z działalności wymierzonej we władze PRL.

Wniosek o dodatek dla opozycjonistów nie jest konieczny. Pieniądze wysyłają z automatu

Nie ma konieczności zgłaszania się osobno po dodatek dla opozycjonistów. Wystarczy już fakt, że będziemy posiadać odpowiedni status, a świadczenie dostaniemy z urzędu. Tak samo z urzędu przyznana została podwyżka świadczenia i nikt z beneficjentów nie musiał zgłaszać się z osobnym wnioskiem o podwyżkę świadczenia.

Świadczenie dla byłych opozycjonistów na początku nie było jedną kwotą dla wszystkich

Wysokość wprowadzonego w 2015 roku dodatku dla opozycjonistów była uzależniona od wymiaru emerytury zasadniczej. W 2017 roku nowelizacją zmieniono to świadczenie na bezterminową wypłatę 402 zł brutto, które miało być waloryzowane o wskaźnik średniorocznej inflacji. W marcu tego roku po kolejnej podwyżce wymiar świadczenia urósł do 565,67 zł.

Ile osób dostaje dodatek dla opozycjonistów?

Świadczenie, gdy ostatnio ujawniano liczbę jego beneficjentów, otrzymywało kilkanaście tysięcy osób. Jan Józef Kasprzyk, szef urzędu zajmującego się sprawami kombatantów ujawnił, że w 2021 roku takich w Polsce było około 15 tysięcy ludzi.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dodatek | emerytura | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »