Emerytura nie tylko z ZUS. Kiedy senior może liczyć na dodatkowe świadczenie

Pobieranie emerytury polskiej i zagranicznej budzi wiele wątpliwości. Wiele osób nie wie, czy w ogóle możliwe jest pobieranie dwóch emerytury i co więcej, czy od zagranicznej emerytury trzeba zapłacić podatek. Jak jest w rzeczywistości? Czy senior może pobierać jednocześnie emeryturę zagraniczną i polską?

Czy można mieć dwie emerytury: polską i zagraniczną?

Zgodnie z przepisami osoby, które pracowały w kilku państwach UE oraz EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu, członkowie to: Szwajcaria, Lichtenstein, Islandia, Norwegia) mogą otrzymywać osobne emerytury, oraz renty z każdego państwa, jeżeli zostaną spełnione warunki wymagane do otrzymania świadczenia emerytalnego w poszczególnych krajach. Jednocześnie otrzymywanie emerytury z zagranicy nie wyklucza możliwości otrzymywania emerytury w Polsce. W praktyce oznacza to, że możliwe jest jednoczesne pobieranie dwóch emerytur.

"Każde państwo ma odrębny system emerytalny. Jeżeli ktoś pracował np. w trzech krajach i w każdym z nich opłacał przez określony czas składki na ubezpieczenie społeczne, to po osiągnięciu wieku emerytalnego może otrzymywać trzy odrębne emerytury" - wyjaśnia Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu.

Co więcej, osoby, które mieszkają w Państwie UE lub EFTA, oprócz emerytury zagranicznej, mogą jednocześnie otrzymywać emeryturę polską w kraju zamieszkania, a więc za granicą. Miejsce zamieszkania nie wyklucza posiadania prawa emerytalno-rentowego w Polsce.

Reklama

Masz wpływ na przyszłość serwisu Interia Biznes. Czekamy na Twój głos!  >>> WYPEŁNIJ ANKIETĘ

Emerytura z zagranicy a podatek

To, czy emeryt zapłaci podatek od zagranicznej emerytury, w głównej mierze zależy od jego rezydencji podatkowej. Polską rezydencję podatkową mają osoby, które:

●      posiadają na terytorium RP centrum interesów osobistych lub gospodarczych albo,

●      przebywają na terenie RP dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Osoby, które posiadają polską rezydencję podatkową, podlegają obowiązkowemu opodatkowaniu, niemniej jednak, by uniknąć podwójnego opodatkowania, zastosowanie mają umowy w sprawie zapobiegania podwójnego opodatkowania zawarte przez Polskę z krajem, z którego pochodzi emerytura zagraniczna. Umowy te stosuje się w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania świadczenia w Polsce, jak i za granicą. 

W zależności od treści takiej umowy rodzą się różne skutki podatkowe, jednak najczęściej emeryci, którzy pobierają emeryturę z innych państw, nie podlegają podwójnemu opodatkowaniu. Przykładowo zgodnie z umową, emerytura niemiecka wypłacana jest z budżetu niemieckiego, w związku z czym może być ona opodatkowania wyłącznie w Niemczech. Nie ma możliwości, by taka emerytura została drugi raz opodatkowana w Polsce.

Czy praca za granicą liczy się do polskiej emerytury?

Zgodnie z przepisami praca za granicą wlicza się do stażu pracy oraz wyliczania prawa do emerytury wtedy, gdy podatnik jest w stanie udowodnić zagraniczne okresy ubezpieczenia odpowiednimi dokumentami. Jeżeli dana osoba przepracowała za granicą kilka lat, to dobrym rozwiązaniem jest sprawdzić, jakie są warunki otrzymywania emerytury w danym kraju i starać się o uzyskanie takiego świadczenia.

Emerytura z zagranicy może być solidnym, finansowym wsparciem dla emeryta, który ma za sobą doświadczenie zawodowe poza granicami naszego kraju. W niektórych przypadkach to dodatkowe kilka tysięcy złotych. Co zrozumiałe, co kraj to inne regulacje prawne, stąd rozbieżności co do wieku emerytalnego czy koniecznego do zdobycia świadczenia stażu pracy. Więcej o tym, jakie warunki trzeba spełnić by otrzymać emeryturę zagraniczną piszemy w tym artykule - Emerytura z Niemiec i innych krajów. Czy mogę pobierać ją razem ze świadczeniem z ZUS?

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Emerytura | Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »