Urząd na tropie nieprawidłowości
Nieprawidłowości w transakcjach funduszy emerytalnych koncentrują się w trzech obszarach - na rynku międzybankowym, regulowanym rynku giełdowym i w depozytach bankowych. Najczęściej jednak pojawiają się w dwóch pierwszych przypadkach.
Jak podaje Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi, z dotychczasowych doświadczeń wynika, że nieprawidłowości w transakcjach dokonywanych przez fundusze emerytalne koncentrują się w trzech obszarach - na rynku międzybankowym, regulowanym rynku giełdowym i w depozytach bankowych. Najczęściej jednak pojawiają się w dwóch pierwszych przypadkach.
Na rynku międzybankowym - jak podkreślają specjaliści z UNFE - najczęściej dochodzi do transakcji zbycia czy nabycia papierów wartościowych (głównie bonów skarbowych i obligacji 2 i 5-letnich o stałym oprocentowaniu) z udzielonym przez druga stronę przyrzeczeniem odkupu czy odsprzedaży, w transakcji mającej na celu zabezpieczenie udzielonego depozytu lub pożyczki. W tym przypadku, nieprawidłowość polega przede wszystkim na raportowaniu jako transakcji zawartych w trybie bezwarunkowym i tym samym nie podlegającym ograniczeniom limitu określonego w ustawie o funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Poza tym transakcje te prowadza do uzyskania wyższych rentowności od np. depozytów bankowych. Jeśli idzie o regulowany rynek giełdowy to do najczęstszych nieprawidłowości należy zawyżanie kursu akcji w szczególności spółek o niskim wskaźniku free-float notowanych w systemie ciągłym lub spółek notowanych w systemie dwóch fixingów zleceń z limitem ceny istotnie wyższym od cen innych transakcji. Kolejna nieprawidłowość dotyczy zawyżania kursu papierów skarbowych (przede wszystkim dwu i pięcioletnich) oraz zawierane pozasesyjnych transakcji pakietowych.