Waloryzacja emerytur i rent w 2025. Rząd podał propozycję

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2025 roku wyniesie nie mniej niż 106,78 proc. - proponuje rząd. Sprawą zajmowała się Rada Ministrów podczas czwartkowego (13 czerwca) posiedzenia.

Waloryzacja rent i emerytur w 2025 roku. Znamy propozycję rządu

Wiemy, ile wyniesie wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2025 roku, który zaproponuje rząd. Rada Ministrów przyjęła propozycję przedłożoną przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - podał rząd. 

Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie, który wynosi 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2024 roku. Oznacza to, że w przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78 procent.

Jak podano, przy wskaźniku waloryzacji na poziomie 106,78 proc. prognozowany koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń, które są podwyższane wskaźnikiem waloryzacji emerytur i rent, wyniesie ok. 28,1 mld zł.

Reklama

Jeśli wskaźnik waloryzacji zostanie przyjęty na poziomie zaproponowanym przez rząd, najniższa emerytura brutto w 2025 roku powinna wynieść 1901,71 zł. 

Przypomnijmy, że waloryzacja emerytur nie jest decyzją podejmowaną całkowicie arbitralnie przez rząd. Zależy m.in. od tempa wzrostu cen w gospodarce i wzrostu płac. Zgodnie z art. 89 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (czyli inflacja CPI, tzw. konsumencka) w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Jak dokonuje się waloryzacja emerytur i rent?

Dokładnie rzecz ujmując, wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych jest średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów - albo średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, jeżeli jest on wyższy od tego pierwszego wskaźnika. Innymi słowy, wybierana jest opcja korzystniejsza z punktu widzenia świadczeniobiorców (wyższy wskaźnik CPI to większa waloryzacja).

Z kolei zwiększenie o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia jest negocjowane - dzieje się to na forum Rady Dialogu Społecznego w czerwcu, w roku poprzedzającym waloryzację. Rząd rozmawia wówczas o tej drugiej składowej wskaźnika waloryzacji z przedstawicielami pracowników i pracodawców.

Komunikat w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2024 roku Główny Urząd Statystyczny powinien ogłosić w lutym 2025 r. To wtedy minister rodziny, pracy i polityki społecznej będzie mógł ogłosić oficjalny wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Sama waloryzacja, jak zawsze, będzie miała miejsce w marcu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »