Wyższa emerytura już w następnym miesiącu. Do ZUS zanieś tę książeczkę

Wyższa emerytura leży w zasięgu niejednego seniora. Wystarczy donieść ZUS odpowiedni dokument, by uzyskać ponowne przeliczenie emerytury. Sprawa dotyczy głównie osób urodzonych przed 1949 rokiem, a ZUS przyznaje, że braki zwykle dotyczą dokumentów wydanych do 1999 rokiem. Szczególnie ważna w przypadku panów jest stara książeczka wojskowa.

  • Wyższa emerytura leży w zasięgu emerytów, którzy składając wniosek o emeryturę nie donieśli kompletu świadectw pracy.
  • Sprawa dotyczy zwykle papierów wydawanych przed 1999 rokiem. Ważna jest także książeczka wojskowa, której nie pokazaliśmy w ZUS.
  • ZUS emeryturę może wydać bez przedstawienia kompletu dokumentów. Wówczas jednak świadczenie będzie wyraźnie niższe, niż gdybyśmy pokazali komplet papierów.

Reklama

Wyższa emerytura należy się tym seniorom, którzy nie przedstawili w ZUS wszystkich świadectw pracy i innych dokumentów wpływających na wysokość tego świadczenia. Jeśli dostarczymy brakujące papiery do ZUS, możemy liczyć na wyższą emeryturę. W przypadku osób, które pracowały jeszcze w latach 90. możliwe są braki w dokumentacji dotyczącej świadectw pracy.

Wyższa emerytura po doniesieniu dokumentu. ZUS gwarantuje

Jeśli nie donieśliśmy świadectwa pracy podczas składania wniosku o emeryturę, pobieramy mniejsze świadczenie. Brak dokumentu skutkuje niższą emeryturą względem tej, jaką dostalibyśmy przy komplecie papierów.

Gdy nie donieśliśmy wszystkich świadectw pracy do ZUS, warto sprawdzić, czy firma, z której świadectwa nie mamy, wciąż istnieje. Jeśli tak, można dostać taki dokument z archiwum przedsiębiorstwa.

W gorszej sytuacji są ci, którzy nie mają świadectwa pracy z firmy nieistniejącej. Jednak dalej jest możliwość uzyskania świadectwa. Wówczas należy sprawdzić archiwum następców prawnych i tam szukać brakujących dokumentów.

- Jeśli zakład pracy już nie istnieje, to na podstawie pism, wpisów w książeczkowych dowodach osobistych wydawanych do końca 2000 roku czy legitymacji ubezpieczeniowej warto ustalić dokładną nazwę i adres ostatniej siedziby. To podstawa, żeby rozpocząć poszukiwania w archiwach i instytucjach komercyjnych przechowujących dokumentację osobową i płacową - tłumaczy rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis.

Pamiętaj o tej książeczce. Czas w wojsku też liczy się dla ZUS

Aby postarać się o ponowne przeliczenie emerytury, liczą się nie tylko świadectwa pracy, ale również książeczki wojskowe. Jeśli emeryt był w wojsku, ale przy składaniu wniosku o emeryturę w ZUS nie przedstawił książeczki, warto ją donieść. Okres czynnej służby wojskowej uznawany jest za okres składkowy. Jeśli emeryt nie może znaleźć starej książeczki, ma szansę dostarczyć poświadczoną kserokopię lub świadectwo służby.

Ponowne przeliczenie emerytury w ZUS. Liczą się te dokumenty

Jeśli zgłosimy się do ZUS z niezłożonym dotąd tam dokumentem, czeka nas ponowne przeliczenie emerytury. Wysokość świadczenia zostanie podniesiona i możemy otrzymać wyższą emeryturę z ZUS już w następnym miesiącu. Warto pamiętać, że liczą się nie tylko świadectwa pracy i książeczki wojskowe. Drogę do ponownego przeliczenia emerytury otwierają w sumie:

  • świadectwo pracy,
  • książeczka wojskowa
  • angaże,
  • wpisy w legitymacji ubezpieczeniowej,
  • listy płac pobrane z archiwum,
  • stary dowód osobisty z wpisami dotyczącymi zatrudnienia.

- Braki w dokumentach nie oznaczają, że nie można złożyć wniosku o emeryturę. Można to zrobić a odnalezione dokumenty dostarczyć do ZUS. Wtedy emerytura zostanie ponownie przeliczona już z uwzględnieniem nowych zaświadczeń - podkreśla rzeczniczka ZUS, Kowalska-Matis.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wyższa emerytura | Emerytura | świadczenie | pieniądze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »